Procedura na wypadek zagrożenia COVID-19 w zakresie zasad i trybu zapobiegania zakażeniu oraz rozprzestrzenianiu się choroby w Przedszkolu 49 w Gdyni od 1 września 2021r.
Podstawa prawna:
-
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z dnia 20 marca 2020 r. Poz. 491)
-
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z dnia 29 kwietnia 2020 r. poz. 780)
-
Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 25 sierpnia 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59 oraz z 2020r. poz. 322, 394, 567)
-
Oświadczenie Prezesa UODO, Motywem 49 RODO i art. 17 specustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem, zapobieganiem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz.374, 567,568) oraz wytycznymi MEN w sprawie pierwszeństwa w korzystaniu z opieki przedszkolnej w czasie trwania epidemii koronawirusa.
-
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela(Dz. U. z 2019 r. poz. 2215)
-
Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016r. (Dz. U. z 2020, poz 910.)
Cel procedury :
zapobieganie zakażeniu i rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz działania wynikające z pojawienia się zakażenia w placówce.
Osobą odpowiedzialną za wdrożenie procedury jest dyrektor placówki zaś osobami odpowiedzialnymi za realizację procedury pracownicy placówki. Niniejsza procedura opracowana jest w oparciu o wytyczne GIS oraz wytyczne MPiPS i MZ i jest na bieżąco aktualizowana.
I. ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA
-
Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek przyprowadzić do przedszkola dziecko zdrowe bez wyraźnych objawów chorobowych tak jak: kaszel, katar, biegunka, wysypka, zaczerwienione oczy i złożyć stosowne oświadczenia .
-
Rodzice są zobowiązani do podania aktualnych numerów telefonów .
-
Przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola:
-
Rodzice/opiekunowie prawni dzieci nowoprzyjętych w roku szkolnym 2021/2022 mogą wchodzić i przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m. Czas możliwości wejścia rodziców do przedszkola ustala się na okres do 30 września 2021r.
-
Rodzice/prawni opiekunowie dzieci uczęszczających kolejny rok do naszego przedszkola nie wchodzą do placówki.
-
Do przedszkola wpuszczana jest określona liczba rodziców/prawnych opiekunów z dziećmi. W tym samym czasie może przebywać w placówce 5 par (rodzic + dziecko). Z dzieckiem może wejść do placówki tylko jedna osoba dorosła.
-
Rodzice/opiekunowie prawni oczekujący przed budynkiem na oddanie/odebranie dziecka do/z placówki zobowiązani do zachowania bezpiecznej odległości 1,5 – 2 m od siebie.
-
W przedsionku przedszkola może jednocześnie przebywać jeden rodzic z dzieckiem/dziećmi.
-
Wyznaczony pracownik pomaga dziecku w szatni i zaprowadza do sali pod opiekę nauczyciel.
-
Temperatura ciała dziecka mierzona jest wtedy, kiedy zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
-
W razie podwyższonej temperatury ( 37,5) lub widocznych objawów chorobowych, rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do jak najszybszego odebrania dziecka z przedszkola. Rodzic/opiekun prawny zostanie powiadomiony o zaistniałej sytuacji drogą telefoniczną.
-
Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
-
Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
-
Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej podejrzeniem COVID-19 rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwwskazań, aby uczęszczało do przedszkola.
-
Dziecko chorujące na astmę lub alergiczny nieżyt nosa może uczęszczać do przedszkola tylko po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego.
-
Na czas epidemii wprowadza się zakaz przynoszenia i wynoszenia przez dzieci zabawek i innych przedmiotów z/do domu. W przypadku materiałów i pomocy przyniesionych z domu lub wynoszonych z przedszkola, przedmioty musza być poddane 48 godzinnej kwarantannie.
-
Rodzic odbierający dziecko z przedszkola zgłasza się w sposób przyjęty w placówce i oczekuje w przedsionku przedszkola.
-
Pracownik przedszkola pomaga dziecku w szatni podczas czynności ubierania się, a następnie odprowadza dziecko i w przedsionku przedszkola przekazuje rodzicowi.
-
Istotne informacje o stanie zdrowia, samopoczuciu podczas pobytu dziecka w danym dniu w przedszkolu możliwe jest wyłącznie poprzez zdalne środki przekazu.
II. SCHEMAT SCHODZENIA I ROZCHODZENIA SIĘ DZIECI W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH WIEKOWYCH
Dzieci schodzą się do przedszkola od godziny 6.00.
Schodzenie się dzieci : Transmisja ewentualnego zakażenie
od godziny 6.00 – 6.30 wszystkie grupy razem,
od godzinny 6.30 – 7.00 grupa Fioletowa, Grupa Niebieska i Grupa Żółta razem na piętrze,
od godziny 6.30 – 7.30 Grupa Zielona i Grupa Różowa razem
od godziny 7.00 – 7.30 Grupa Niebieska i Grupa Żółta razem na piętrze
od godziny 7.30 wszystkie dzieci wraz z nauczycielami przechodzą do swojej sali.
Rozchodzenie się dzieci Transmisja ewentualnego zakażenie:
od godziny 15.30 – 16.00 Grupa Różowa i Grupa Fioletowa razem,
od godziny 16.00 – 16.30 Grupa Różowa i Grupa Fioletowa i Grupa Zielona
od godziny 16.00 – 16.30 Grupa Niebieska i Grupa Żółta razem na piętrze
od godziny 16.30 – 17.00 wszystkie grupy razem.
III. PRZEMIESZCZANIE SIĘ W RAMACH KORZYSTANIA ZE WSPÓLNEJ ŁAZIENKI
-
Dzieci z Grupy Fioletowej korzystają ze wspólnej łazienki znajdującej się w Grupie Żółtej
-
Korzystnie z łazienki przez dzieci z Grupy Fioletowej musi ograniczyć się do bezdotykowego przejścia przez sale Grupy Żółtej
-
Grupa Żółta umożliwia bezkolizyjne przemieszczanie się dzieci z Grupy Fioletowej do łazienki.
-
Po każdorazowym skorzystaniu przez grupy z łazienki, dokonuje się jej dezynfekcji.
-
W związku z brakiem możliwości wykluczenia przemieszczania się obu grup transmisja ewentualnego zakażenia odnosi się do obu grup w pełnym zakresie.
IV. ZASADY KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW
-
Dzieci na plac zabaw wychodzą pod opieką opiekunów przypisanych do danej grupy.
-
W szatni i podczas wychodzenia na dwór stosuje się rotacyjność grup.
-
Na placu zabaw należy starać się zachować możliwie maksymalną odległość personelu i dzieci od siebie.
-
Pracownik placówki dezynfekuje regularnie sprzęt lub czyści go z użyciem detergentu przed zabawą.
-
Po powrocie z placu zabaw dzieci rozbierają się w szatni, a następnie dokładnie myją ręce. Opiekun myje i dezynfekuje ręce.
-
Poza teren placówki dzieci wraz z opiekunami mogą wyjść poza tylko na spacer.
V. ZASADY HIGIENY, CZYSZCZENIA I DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
Placówka przestrzega zasad sanitarnych zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego:
-
Placówka pracuje według ustalonego planu higieny , który w okresie stanu epidemicznego został dostosowany do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego .
-
Do mycia rąk, mycia i dezynfekcji powierzchni płaskich i dotykowych stosuje się środki dedykowane do zwalczania COVID-19.
-
Obowiązkiem osoby zarządzającej placówką jest zapewnienie stałego dostępu do środków myjących i dezynfekujących oraz indywidualnych środków ochrony osobistej.
-
Na terenie placówki rozmieszczone są dozowniki z preparatem do dezynfekcji rąk oraz instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk .
-
W przedszkolu stosuje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników .
-
Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy w pomieszczeniach kuchennych, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
-
Sprzęty na placu zabaw regularnie dezynfekuje się przy użyciu środka do dezynfekcji lub sprzętu do tego dedykowanego lub czyści go z użyciem detergentu przed i po zabawie .
-
Mycie sprzętu wykonywane jest wodą z detergentem. Dezynfekcję stosuje się ściśle według zaleceń producenta.
VI. ZASADY PRZEBYWANIA OSÓB TRZECICH W PLACÓWCE
-
Przebywanie osób trzecich w placówce ograniczone jest do minimum. Osoby te zaopatrzone powinny być w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki)
-
Na czas epidemii zawiesza się wszelkie imprezy, teatrzyki, warsztaty, pokazy, koncerty, festyny dziecięce i rodzinne prowadzone przez osoby z zewnątrz.
-
Dostawcy żywności oraz środków chemicznych pozostawiają towar w przedsionku wejścia gospodarczego, w dedykowanych pojemnikach. Po wyjściu dostawcy, pracownicy kuchni lub konserwator przenosi towar do odpowiedniego magazynu.
-
Listonosz oraz kurierzy nie mogą wchodzić do placówki. W przypadku dostarczenia przesyłki pracownik przedszkola zaopatrzony w maseczkę i rękawiczki powinien odebrać ją osobiście sprzed drzwi wejściowych. Dokumenty dostarczone do placówki podlegają 24 godzinnej kwarantannie.
-
Dyrektor przyjmuje interesantów po wcześniejszym ustaleniu terminu. Osoby te, mogą wejść do placówki wyłącznie w maseczce i po zdezynfekowaniu rąk lub w rękawiczkach.
VII. WYTYCZNE DLA PRACOWNIKÓW
-
Wszyscy pracownicy przedszkola mają obowiązek dokonywania samoobserwacji. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów (podwyższona temperatura, kaszel, ból głowy) powinni pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
-
Zadania pracowników:
-
Pracować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w procedurze.
-
Usunąć z sali, przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki.
-
Pracownik obsługi systematycznie dezynfekuje przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), powierzchnie dotykowe (m.in. klamki, włączniki światła, itp.) oraz powierzchnie płaskie (np. blaty stołów).
-
Wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę.
-
Zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, bądź samemu myć dzieciom ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
-
Unikać organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
-
Przestrzegać reżimu sanitarnego, w kontakcie z rodzicami/opiekunami prawnymi używać środków ochrony osobistej (maseczka/przyłbice, rękawiczki), zachować w miarę możliwości bezpieczny dystans.
-
Przestrzegać zakazu bezpośredniego kontaktu opiekunów ze sobą w czasie sprawowania opieki nad dziećmi.
-
Przestrzegać zakazu kontaktu personelu kuchennego z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
-
Nauczyciele przechodzący z grupy do grupy (nadgodziny, nauczyciel jęz. Angielskiego, logopeda i religia) zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz jeżeli zasłaniają nos i usta to zmiana na nową maseczkę.
-
Pracownicy zaopatrzeni są w indywidualne środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki).
VIII. GASTRONOMIA – WYDAWANIE POSIŁKÓW
-
Przy organizacji żywienia w przedszkolu, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, personel kuchenny zobowiązany jest do:
-
stosowania środków ochrony osobistej,
-
zachowanie bezpiecznej odległości przy stanowiskach pracy,
-
utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,
-
mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 oC lub wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.
-
Posiłki na piętrze wydawane są przez pracowników kuchni i przekazywane woźnej oddziałowej. Na parterze posiłki przekazywane są przeznaczoną do tego celu windą. Na sale posiłki wnoszą woźne oddziałowe.
-
Podczas wydawania posiłków woźna musi mieć założoną maseczkę oraz rękawiczki.
-
Każde dziecko otrzymuje posiłek na swoim talerzu, je swoimi sztućcami, pije ze swojego kubka.
-
Po zakończonym posiłku woźna oddziałowa odwozi naczynia na zaplecze kuchenne.
IX. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
-
W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, charakterystycznych dla zakażenia Covid-19 (kaszel, gorączka, duszność, ból gardła) u pracownika/dziecka należy odizolować pracownika/dziecko w wydzielonym pomieszczeniu przedszkola.
-
Dyrektor przedszkola wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce i telefonicznie zawiadamia rodziców o wystąpieniu objawów chorobowych u dziecka. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
-
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. O fakcie należy niezwłocznie powiadomić dyrektora przedszkola.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci.
-
O zdarzeniu (dziecko i pracownik w przedszkolu z podejrzeniem koronawirusa) dyrektor/wicedyrektor informuje miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępuje zgodnie z jej wskazaniami.
-
Dalsze postępowanie dotyczące funkcjonowania placówki uzależnione będzie od stwierdzenia zakażenia bądź jego braku i decyzji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
-
Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych odpowiada Wicedyrektor.
-
Ustalenia listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie dokonuje dyrektor/wicedyrektor wraz z obsługą.
-
Wdraża się zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym
Załącznik do procedury na wypadek zagrożenia COVID-19
Gdynia ……………………………..2021 r.
ZGODY I OŚWIADCZENIA RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW
Podstawą do przetwarzania danych w związku z oświadczeniem o stanie zdrowia jest Oświadczenie Prezesa UODO, Motywem 49 RODO i art. 17 specustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem, zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz. 374,567,568) oraz wytycznymi MEN w sprawie pierwszeństwa w korzystaniu z opieki przedszkolnej w czasie trwania epidemii koronawirusa.
Imię i nazwisko dziecka: ……………………….……………………………………………..
1. Niniejszym wyrażam zgodę na badanie temperatury ciała mojego dziecka, wychowanka Przedszkola nr 49 w Gdyni w czasie trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, spowodowanego chorobą COVID-19 przy użyciu bezdotykowego termometru, każdego dnia podczas wejścia do przedszkola oraz podczas pobytu dziecka w przedszkolu . Powyższa zgoda ma na celu realizację przez przedszkole działań prewencyjnych
i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.
2. Oświadczam, że do przedszkola będę przyprowadzać dziecko; a. zdrowe, b. bez widocznych objawów chorobowych (duszności, kaszel, katar, wysypka), c. które nie miało kontaktu z osobami, u których stwierdzono Covid-19 lub przebywających w kwarantannie
3. Zapoznałem się i akceptuję procedury bezpieczeństwa w czasie stanu epidemii obowiązujące w Przedszkolu nr 49 w Gdyni, nowe zasady higieny i reżimu sanitarnego,
4. Jestem świadomy możliwości zakażenia mojego dziecka, mnie, moich domowników, opiekunów w przedszkolu i innych dzieci w przedszkolu COVID-19. Jestem świadomy, iż podanie nieprawdziwych informacji naraża na kwarantannę wszystkich uczestników opieki wraz z opiekunami i dyrekcją jak również ich rodzinami,
5. Odpowiedzialność za podjętą przeze mnie decyzję związaną z przyprowadzaniem dziecka do przedszkola, dowożeniem go do placówki, tym samym na narażenie zakażeniem COVID-19 jest po mojej stronie,
6. Zapoznałem się z informacjami udostępnionymi przez dyrekcję, w tym informacjami na temat zakażenia COVID-19, najważniejszymi numerami telefonów wywieszonymi na terenie placówki,
7. W przypadku zachorowania mojego dziecka w przedszkolu, zobowiązuję się do odbierania telefonu z placówki i odebrania dziecka w trybie natychmiastowym.
Niniejsze oświadczenia składam zgodnie z prawdą, wiedząc, że za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą podlega się odpowiedzialności karnej zgodnie z § 233 kodeksu karnego.
………………………….……….……………… ………………………………………………………………………….
Podpis rodzica/prawnego opiekuna Podpis rodzica/prawnego opiekuna