Zapraszamy do obejrzenia galerii Waszych drogie dzieci prac. Nowy Prezentacja programu Microsoft Office PowerPoint

26 czerwca

KOCHANE DZIECI 🙂

Bardzo serdecznie zapraszam Was na prezentację nt:.” NADSZEDŁ CZAS POŻEGNANIA”.

Hello Children! Witajcie dzieci!

To już nasze ostatnie spotkanie z językiem angielskim w tym roku szkolnym. Dziękuję Wam za wspólne zabawy, śpiewy, tańce i naukę! Gratuluję zdobytej wiedzy!  Życzę Wam bezpiecznych i bardzo radosnych wakacji! Zapraszam Was na ostatnią wesołą prezentację o lecie. 

https://view.genial.ly/5ef4a4d0b7580d0d1cde82ed/interactive-image-interactive-image

HAVE A GREAT HOLIDAY!

ŻYCZĘ WAM WSPANIAŁYCH WAKACJI!

Bye bye!!!

wakacje


25 czerwca 

Kochani!

Wakacje tuż-tuż. Na pewno cieszycie się, że wyjedziecie aby odpocząć. Życzymy Wam aby te wakacje były słoneczne, radosne, pełne przygód i przede wszystkim BEZPIECZNE!

Zapraszam Was na prezentację nt. „Bezpieczne wakacje”.  https://view.genial.ly/5ef39202a8f8c10d3f73f909/interactive-image-interactive-image


24 czerwca 

Ilustracja interaktywna  https://view.genial.ly/5ef1c945b85e840d91854e1b/interactive-image-interactive-image


 23 czerwca DZIEŃ OJCA

Ilustracja interaktywna  https://view.genial.ly/5ef0acad5155370dcf0ad1ec/interactive-image-interactive-image


22 czerwca

Witajcie kochani w ostatnim tygodniu zajęć w przedszkolu!

Dzisiaj poznacie już ostatnią postać Wspaniałej Polki, z której jesteśmy wszyscy dumni. Nazywała się Irena Sendlerowa i żyła w bardzo trudnych czasach Drugiej Wojny Światowej. Zapraszam Was na prezentację o tej bohaterskiej kobiecie.

https://view.genial.ly/5eecac53728a240d8aa540ff/interactive-image-interactive-imageirenasendlerowa

Język angielski Hello children!

How are you? I’m great!

Jutro piękne święto  Waszego Tatusia: Dzień Ojca – Father’s Day.

Zapraszam Was na prezentację, w której przypomnicie sobie w piosenkach słownictwo dotyczące rodziny oraz poznacie piosenkę dla taty z okazji Father’s Day. Zaśpiewajcie tatusiowi piosenkę i narysujcie laurkę a na pewno sprawicie mu radość! 

https://view.genial.ly/5eefa17a0c3e1d0d0c94bbfb/interactive-image-interactive-image

Have a nice week! – Miłego tygodnia!


19 czerwca

KOCHANE DZIECI 🙂

Dzisiaj mam dla Was niespodziankę, która składa się z dwóch części.
Zobaczcie sami 🙂
Mam nadzieję, że niespodzianka spodobała się:)
Życzę Wam i całej rodzince miłego i udanego weekendu 🙂

HELLO CHILDREN! Witajcie dzieci!  https://view.genial.ly/5eeaf943dbb68d0d92c55453/interactive-image-interactive-image


18 czerwca

Witajcie kochani!

Nasz dzisiejszy temat zajęć brzmi: „Co zabierzemy na wakacje?”

Otwórzcie książkę na stronie 92 i określcie co nie pasuje na obrazku.

Teraz otwórzcie karty pracy cz.4 na str. 84. Policzcie na palcach a następnie połączcie zapisy działań matematycznych z odpowiednimi wynikami według wzoru. Na pewno świetnie sobie z tym poradzicie!

Zastanówcie się co  warto zabrać ze sobą na wakacje.

Co będzie potrzebne w górach i w lesie?

Co warto zabrać nad morze i nad jezioro?

Spójrzcie na str. 86 i 87 w kartach pracy:

-przeczytajcie tekst i określcie co można robić na wakacjach;

– narysujcie miejsce, w którym planujecie spędzić wakacje;

-obejrzyjcie ikonki i spróbujcie określić jakie wakacyjne rady przedstawiają;

-narysujcie po śladzie rysunek bez odrywania kredki od kartki

Zabawy matematyczne (ćwiczenia w liczeniu):

Przygotujcie sobie cyfry i znaki oraz 10 klocków w trzech kolorach.

– ułóżcie klocki kolorami i dodajcie do siebie np. 5 klocków niebieskich, 2 zielone i 3 żółte. Ułóżcie do nich działanie: 5+2+3=10

-teraz odłóżcie jeden kolor klocków i ułóżcie działanie: np. 10-2=8

– odłóżcie inny kolor i ułóżcie działanie: np. 10-5=5

– a teraz sami ułóżcie dowolne działanie 

– zadanie z treścią (dzieci słuchając biorą odpowiednią liczbę klocków)

*Mama miała 8 jabłek. 4 jabłka oddała babci. Ile jabłek zostało mamie?

*Tata miał 10 gwoździ. 6 gwoździ wbił w ścianę. Ile gwoździ zostało?

*Babcia miała w ogródku 9 piwonii. 3 piwonie zerwała i wstawiła do wazonu. Ile piwonii zostało w ogrodzie?

Ponownie otwórzcie karty pracy- tym razem na str. 85. Policzcie patyczki w każdym wzorze. Ułóżcie z patyczków wybrany wzór a następnie ułóżcie swój własny wzór i narysujcie go w ramce.

Przeczytajcie wyrazy na str. 88. Nazwijcie przedmioty przedstawione na zdjęciach. Połączcie z wyrazem piasek zdjęcia przedmiotów, do których wykonania użyto piasku. Następnie połączcie z wyrazem glina zdjęcia przedmiotów, które zostały wykonane z gliny.

Jeżeli macie dostęp do piaskownicy lub plaży pobawcie się piaskiem i zobaczcie jak zachowuje się po zmieszaniu go z wodą. Zbudujcie zamek z piasku lub coś innego, co przyjdzie Wam do głowy. J Zobaczcie jakie cudowne rzeźby można zrobić właśnie z piasku:

https://www.youtube.com/watch?v=i2cDAr2lA4Q

https://www.youtube.com/watch?v=J9RFlpqk1Ok

Miłego dnia i do jutra kochani!


 17 czerwca

KOCHANE DZIECI 🙂

Bajka: 

ZAPRASZAM DO WYSŁUCHANIA PIOSENKI ” JUŻ WKRÓTCE WAKACJE”

https://www.youtube.com/watch?v=By6dA9peBi4 

Zajęcie I

 1.  Zanim pojedziecie z rodzicami na wakacje, to należy stworzyć – WAKACYJNE PLANY.  I to jest temat dzisiejszego zajęcia.

1  Karta pracy, cz.4,s.80.

Kolorowanie rysunku. Czytanie tekstu.

2 .Dzieci układają wyrazy: wakacje, korale, owoce, lato, jezioro, trawa.

Dzielę te wyrazy na sylaby.

* Ćwiczenia tułowia – ” Kwiaty na letniej łące”.

Dziecko w siadzie klęcznym podpartym, głowę ma położoną na kolanach. Na hasło KWIATY ROSNĄ ,wykonuje powolny wyprost tułowia i głowy oraz unosi ręce do góry. Na hasło KWIATY WIĘDNĄ , powracają do pozycji wyjściowej.

Zajęcie II

 1. Karta pracy, cz..4,s.82.

Łączenie miast na rysunku mapy z odpowiednim kolorem według podanego opisu.

 1. SŁUCHANIE OPOWIADANIA S.KARASZEWSKIEGO PT:. ” WAKACYJNE PLANY”.

Z początkiem czerwca rozkwitły akacje. Cudowny zapach białych kwiatów akacji zwabił tysiące pszczół krążących wokół drzew brzęczącą chmurą. Zbierały pyłek i nektar kwiatów na pyszny miód akacjowy. Sześciolatki, dla których były to już ostatnie dni w przedszkolu, myślały o swoich przyszłych szkołach. Niektóre z radością, inne z lekkim niepokojem.

Szkoła, szkołą  – ale wcześniej są wakacje.

– Jadę do Krainy Wielkich Jezior – powiedział Bartek. – Mama i tata mają żaglówkę i wyruszymy w długi rejs po jeziorach. Będziemy łowili ryby, rozpalali ognisko na brzegu, smażyli ryby i piekli kiełbaski. A wieczorem dobijemy do przystani i prześpimy się w namiocie na polu namiotowym.

– Ja też kiedyś byłem nad jeziorami – wtrącił Tadek . – Ale nie chciałem tam jechać. Wszędzie tłok, pełno żaglówek, kajaków, motorówki i skutery wodne prują jak szalone. Zostawiają smugi spalin i plamy paliwa na wodzie. Brzegi jezior błotniste i pozarastane trzcinami . Na żaglówce cały czas trzeba siedzieć spokojnie, bardzo łatwo wpaść do wody . Ja wolę ciszę, spokój, gdzie mogę posłuchać śpiewu ptaków i rechotania żab. Jadę do wujka, do leśniczówki. Razem z wujkiem i ciocią będę poznawał zwyczaje zwierząt leśnych. Będziemy rozpoznawać tropy różnych zwierząt . Będziemy zbierać rogi zgubione przez rogacze , samce saren, jelenie, łosie i daniele. Wujek nauczy mnie rozpoznawać drzewa po liściach, kwiatach nasionach i kształcie koron. A z ciocią będziemy zbierać różne zioła, suszyć je. Zioła to naturalne lekarstwa. Ciocia jest doświadczoną zielarką i wie, które rośliny na co pomagają.

– A ja pojadę nad morze – powiedziała Ania. – Będziemy kąpali się w morzu, opalali na piaszczystej plaży, razem nazbieramy ładnych kamyków, muszelek, żółtych i brązowych bursztynów. A potem będziemy kopać w piasku dołki, budować zamki , które przyozdobimy kamykami i patykami. Muszelki i bursztyny zbierzemy do pudełka , to będzie nasza wakacyjna pamiątka.

– To prawda, morze jest piękne – dodał Grzesiek. – Ale bardzo kapryśne. I plaże wspaniałe , piaszczyste. Pod warunkiem, że nie wieje wiatr. Bo wtedy piasek jest wszędzie: w ubraniu, włosach, oczach, Woda w Bałtyku przeważnie jest bardzo zimna, a nawet lodowata. Nie da rady się kąpać. Można co najwyżej zamoczyć nogi, a potem szczękać zębami. A kiedy jest wysoka fala, to nawet nie wolno zbliżać się do w ody.

– A ja pojadę z rodzicami w góry – powiedziała Zosia.- Rodzice zabierają rowery górskie . Będziemy jeździć po szlakach rowerowych, a tam , gdzie nie da się dojechać na rowerze , pójdziemy pieszo z kijkami i plecakami , aż do schroniska i jeszcze dalej , na sam szczyt góry , skąd są piękne widoki.

– Góry są bardzo niebezpieczne .Pełno przepaści , można spaść i się połamać.

Gdy wieje halny , łamie drzewa , świerki się przewracają. Pogoda szybko się zmienia. Nawet w słoneczny dzień może zaskoczyć burza. A wtedy- walą takie pioruny , że nie wiadomo gdzie się skryć!

– A ja pojadę do babci i dziadka na wieś – powiedziała Helenka. – Może nie ma tam jezior , morza, ani gór , ale jest za to piękna, czysta rzeka , nie za szeroka i płytka , piaszczyste plaże, którymi jeśli ktoś chce  – może spacerować kilometrami. Można płynąć z  prądem w pontonie albo w kajaku , albo w łódce –

jak kto chce. I jest las – a w nim sarenki, lisy, zające , a nawet widziałam łosie!

– Na wsi strasznie nudno! –  wybrzydzał  Filip. – Nie ma kina , placów zabaw, mało dzieci, nie ma się z kim bawić. Trzeba uważać na kundle, które biegają wszędzie i tylko patrzą , żeby ugryźć w nogę. Nie można się od nich opędzić. Na łąkach pasą się krowy i konie, które brzydką pachną, brudzą, trzeba uważać,

żeby w coś nie wdepnąć!

– A w mieście jest lepiej? – żachnęła się Kasia?.- Po trawnikach biegają psy i też brudzą! A nie każdy właściciel po nich sprząta!  A samochody? Taki ruch,że nie ma jak przejść przez ulicę! Trąbią wymuszają pierwszeństwo, pędzą jak szalone, setką albo i szybciej . I wszędzie spaliny!  Udusić się można!

– W mieście wcale nie jest źle! – powiedział Rysiek. – W mieście jest co robić!

Wystarczy wyjść na podwórko – jest plac zabaw , można pojeździć na hulajnodze lub deskorolce!  Zawsze można spotkać kolegów ,koleżanki !

Można spacerować chodnikiem i oglądać wystawy sklepów! Jak jest gorąco, można pójść na basen. Wyjeżdżam na wakacje na działkę, ale chyba wolałbym zostać w domu, w mieście !

Dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych wyjazdach , o podróżach i atrakcjach , jakie na nie czekają. Rozgorączkowane , przerywały sobie nawzajem , przekrzykiwały się jedno przez drugie. Tylko jedno dziecko, Krzyś, stał z boku, przysłuchiwał się, ale nie powiedział ani słowa. Miał smutną minę i łzy szkliły mu się w oczach.

– A ty, Krzysiu, gdzie pojedziesz na wakacje? – spytała Helenka.

– Ja nigdzie nie pojadę – powiedział Krzyś i się rozpłakał.

Dzieci umilkły. Podeszły do Krzysia i zaczęły go pocieszać.

Żeby ci nie było smutno, będziemy wysyłać pocztówki .

I będziemy dzwonili, żeby opowiedzieć, jak jest na wakacjach !

I przywieziemy ci pamiątki z naszych podróży.

I opowiemy ci, gdzie byliśmy, co robiliśmy i narysujemy ci obrazki z naszych podróży.

I będziesz się czuł, jakbyś był z nami !

Krzyś rozpromienił się. W lecie zostanie w domu, ale jednocześnie będzie tam,

gdzie jego przyjaciele. Wakacje jego kolegów i koleżanek będą jego wakacjami.

 1. Rozmowa na temat opowiadania.

–  Gdzie wybierał się Bartek z rodzicami?

–  Co mieli tam robić?

–  Gdzie miał spędzić wakacje Tadek ? Co miał robić w leśniczówce?

–  Co Ania zamierzała robić nad morzem?

–  Co Zosia planowała z rodzicami robić w górach?

–  Kto miał spędzić wakacje na wsi?

–  Co Helenka mogła tam robić?

–  Gdzie wybierał się Krzyś?

–  Co postanowili jego przyjaciele?

4.Historia relaksująca – ” FALE “.

Dziecko kładzie się na dywanie. Jest falą, którą porusza wiatr. Rodzic włącza

suszarkę, która symbolizuje wiatr. Gdy dziecko- fala- usłyszy szum, turla się po dywanie. Gdy rodzic wyłączy suszarkę – leży spokojnie.

 1. Karta pracy, cz.4,s.81.

Kończenie rysunku na dole strony według wzoru znajdującego się na górze strony. Rysowanie po śladach rysunków fal, bez odrywania kredki od kartki.

Kolorowanie rysunku na górze strony.

* ZAPRASZAM WAS NA FILMIK  PT:. ” GDZIE NA WAKACJE? “

https://www.youtube.com/watch?v=CQkc4Dfe1aw  

Zajęcie III

 1. Ćwiczenia w książce, s.90, 91.

Czytanie wiersza i nazw czynności, które możemy wykonywać nad morzem.

Wykonanie papierowej łódki według podanej instrukcji.

Dodatkowo, podsyłam link – ” Łódka z papieru”.

https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0 

 1. Karta pracy, cz.4,s.83.

Czytanie wypowiedzi dzieci o miejscach ich wyjazdów na wakacje. Łączenie tekstów z odpowiednimi zdjęciami.

Rysowanie po śladzie rysunku bez odrywania kredki od kartki.

DO JUTRA KOCHANI 🙂

HELLO CHILDREN! Witajcie dzieci!

Dzisiaj zapraszam Was na wesołą powtórkę z liczenia od 1 do 20.

Count with me from 1 to 20. / Policz ze mną od 1 do 20.

https://view.genial.ly/5ee8c6fbc992680d0d07b894/interactive-image-interactive-image

Have a nice day! Miłego dnia!


16 czerwca

Witajcie kochani!

Dzisiaj zapraszam na prezentację. 

https://view.genial.ly/5ee7ca440a350e0d8fe91774/interactive-image-interactive-image


15 czerwca

KOCHANE DZIECI 🙂

                                             Zajęcie I

 1. Tematem dzisiejszego zajęcia jest : NA PLACU ZABAW 🙂

 Na pewno  pamiętacie piosenkę pt:. ” Plac zabaw”. A jeżeli nie ,to Wam przypomnę.  https://www.youtube.com/watch?v=iCqcdRZSrFc&t=32s  

 1. Karta pracy, cz.4,s.77. Kończenie odwzorowywania obrazków.

3.Dzielenie nazw obrazków na głoski, liczenie głosek w nazwach.

                                                Zajęcie II

* ĆWICZENIA Z FIGURAMI.

 1. Zabawa ” O jakiej figurze mówię? “.

 Jedno z rodziców opisuje słowami dowolną,  figurę geometryczną, bez używania jej nazwy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie nazwy figury i wskazanie jej w pokoju (rzecz w kształcie tej figury).

 1. Przeliczanie figur znajdujących się w pętlach. Rodzic umieszcza w dwóch pętlach po 10 figur – w tym trójkąty, prostokąty, koła i kwadraty.

*  Dzieci liczą figury. Porównują ich liczbę w obu pętlach (jest tyle samo).

*  Liczą poszczególne figury w każdej pętli i układają działanie.

*    PLAC ZABAW.

Posłuchajcie ulubionej książeczki pt:. ” Kicia Kocia – na placu zabaw”. https://www.youtube.com/watch?v=oU8D47iqnmg 

*  Jaki sprzęt był na placu zabaw?

*  Wymień sprzęt, który znajduje się na naszym placu zabaw.

* OMÓWIENIE ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA ZE SPRZĘTU ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA PLACU ZABAW W NASZYM PRZEDSZKOLU, W  ZWIĄZKU Z COVID – 19.

https://www.youtube.com/watch?v=1Rf6RO5XRpg  

                                               Zajęcie III

 1. Karta pracy,cz.4,s.78.

Kończenie rysunku latawca po prawej stronie karty według wzoru umieszczonego po lewej stronie karty. Kolorowanie rysunku po lewej stronie.

 1. Karta pracy, cz.4,s.79.

Oglądanie obrazków dzieci wykonujących różne ćwiczenia gimnastyczne . Łączenie obrazków z rysunkami postaci wykonujących to samo ćwiczenie.

Do jutra kochani 🙂  


10 czerwca

Witajcie kochani!

Obejrzyjcie obrazki, które są w kartach pracy na str.74.Powiedzcie co robią dzieci na podwórku? Połączcie kartoniki ze zdaniami z odpowiednimi obrazkami. Następnie narysujcie po śladzie bez odrywania ręki.

Teraz rączka odpoczywa a wy posłuchajcie piosenki pt.: „Nasze podwórko”https://www.youtube.com/watch?v=53A6hjzG6JI

Po wysłuchaniu piosenki odpowiedzcie na pytania:

– Co znajduje się na podwórku?

– Jak bawią się dzieci na podwórku?

Spróbujcie zatańczyć do tej piosenki. Podczas śpiewania zwrotek wykonujcie ulubione zabawy z podwórka lub czynności o których jest mowa a podczas refrenu podskakujcie w kółku.

Teraz znowu otwórzcie karty pracy cz.4, str. 75. Obejrzyjcie obrazki i powiedzcie jak dzieci sobie pomagają. Narysujcie po śladach skakanek kredkami w odpowiednich kolorach.

Na str.76 odczytajcie wyrazy. Policzcie w nich litery i połączcie.

Gimnastyka

Dzisiaj zapraszam Was na gimnastykę w zabawach tanecznych

https://www.youtube.com/watch?v=IueASDp61bc

https://www.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

Życzymy Wam kochani i Waszym Rodzinkom zdrowego, słonecznego i bardzo przyjemnego długiego weekendu!

Spotykamy się dopiero w poniedziałek 15 czerwca 


 9 czerwca

 WITAM WAS KOCHANE DZIECI 🙂

PLAN PODWÓRKA, to temat dzisiejszego zajęcia.

                                              Zajęcie I

 1. Dzień zaczniemy od wysłuchania piosenki pt:. ” NASZE PODWÓRKO “. https://www.youtube.com/watch?v=mXFiUzXRoLA  
 1. Zabawa rozwijająca umiejętność kojarzenia- To znak…

    Rodzic rozpoczyna zdania, a dziecko kończąc je, podaje swoje propozycje.

Np.

Kiedy słońce zachodzi, to znak, że zbliża się noc.

Kiedy niebo się chmurzy…( to znak, że zbliża się burza)

Kiedy liście spadają z drzew …( to znak, że jest jesień)

Kiedy śnieg topnieje…( to znak, że zbliża się wiosna)

Kiedy świeci słońce i pada deszcz…(to znak, że będzie tęcza)

Kiedy rozpoczyna się lato…(to znak, że będą wakacje).

                                               Zajęcie II

 1. MARZENIA DZIECI – ćwiczenia w mówieniu.

Posłuchajcie proszę  piosenki pt:. ” O czym marzą dzieci”. https://www.youtube.com/watch?v=byt1c9NQvLs  

 1. Wyjaśnienie znaczenia słowa  MARZENIE.

Wszystkie dzieci mają marzenia. Posłuchajcie marzeń dzieci z naszego przedszkola 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=uMRRK73w8M8  

–  Co to znaczy, że marzymy o czymś?

–  Co to jest marzenie?

 1. Zabawa z rodzicem -“O czym marzę”. 

    Usiądźcie w kole, wybierzcie ulubionego pluszaka np. misia i podając kolejno maskotkę ,dokończcie zdanie: Moim marzeniem jest…

3.Karta pracy, cz.4,s.70, 71.

* Słuchanie wiersza K.J. Węgrzyna “Marzenia”.

* Rozmowa na temat wiersza.

– O czym marzy chłopiec z wiersza?

– Co według taty chłopca jest najważniejsze?

* Omówienie obrazków przedstawiających to, o czym marzyły dzieci.

* Układanie zdań na temat obrazków, liczenie w nich słów.

Np.

Adam dostał nowy rower. (4)

Gabrysia widziała w Egipcie piramidy.(5)

Kuba pierwszy raz leciał samolotem.(5)

Bartek wędrował z rodzicami po górach.(6)

Amelka nareszcie miała przyjaciół ! (4)

Antek jeździ z rodzicami na wycieczki rowerowe.(7)

* Dzielenie na głoski słów: samolot, rower,lody, kask, plecak, pole, las…(związanych z obrazkami).

* Nauka fragmentu wiersza metodą ze słuchu.

(…) najważniejsze

bywają w życiu przecież marzenia.

Bo jeśli marzyć nie umiesz wcale,

nie będziesz dążyć do ich spełnienia !

* Rysowanie tego, o czym marzy dziecko.

 1. Rysowanie wymarzonego podwórka.
 2. Wypowiedzi dziecka na temat: Co chciałbyś mieć na podwórku?

Rodzic na koniec dokonuje podsumowania , wymieniając to wszystko, co dziecko chciałoby mieć na podwórku.

 1. Zapoznanie z planem podwórka wykonanym przez rodzica.

    Rodzic umieszcza na tablicy korkowej plan i objaśnia wszystkie oznaczenia. Np. koła to drzewa, duży prostokąt to piaskownica, małe prostokąty to ławki, trójkąty to huśtawki itd.

                                                 Zajęcie III

Karta pracy , cz.4,s.72.

Otaczanie pętlami zabawek każdego rodzaju. Porównywanie ich liczby. Wpisywanie do okienek odpowiednich liczb i znaków.

Kolorowanie rysunków piłek według opisów.

Karta pracy, cz.4,s.73.

Rysowanie podwórka, na którym jest przedstawiona określona liczba elementów.

Dla przypomnienia, dzisiaj  jest  DZIEŃ PRZYJACIELA 🙂

Podziękujcie przyjacielowi  za przyjaźń i serce.

Do jutra kochani 🙂

Katecheza

DAR DLA PANA JEZUSA

Kochane dzieci!

Nastał czerwiec, a to oznacza, że wakacje tuż –tuż. Coraz dłuższe i cieplejsze dni zwiastują

bliski początek swobody i zabaw na świeżym powietrzu z rodzeństwem kolegami i

koleżankami.

Nie zapominajcie jednak w tym czasie o spotkaniach z Panem Jezusem na modlitwie.

 W tym miesiącu chwalimy go wezwaniami Litanii do Najświętszego Serca pana Jezusa.

Pamiętajcie też o tym, że 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca.

Zadania do wykonania na czerwiec

 • Odmówię z rodziną Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • Pomogę tacie w pracach domowych
 • Pomodlę się do Pana Jezusa w intencji mamy i taty

 serce

Katechetka – Zdzisława Gabas


 8 czerwca

Witajcie kochani w drugim tygodniu czerwca! Mam nadzieję, że wypoczęliście i macie dużo energii na ten krótki tydzień pracy.

Dziś na początek proszę Was o narysowanie swojego portretu. Otwórzcie karty pracy na str. 68 tam macie specjalną ramkę do portretu, którą należy ozdobić według Waszego pomysłu. Podpiszcie pracę swoim imieniem (lub imionami  jeżeli macie dwa) oraz nazwiskiem a następnie przyślijcie nam zdjęcie.

A teraz trochę ruchu.

Zabawa skoczna „Duże piłki, małe piłki”

Rodzic klaszcze w dłonie w szybkim tempie a dziecko podskakuje  lekko na palcach, gdy rodzic klaszcze mocniej i wolniej, dziecko skacze wysoko w górę jak duża piłka.

Ćwiczenia szyi – „Tak czy nie”

Dziecko w siadzie skrzyżnym odwrócone przodem do rodzica odpowiada odpowiednim i zdecydowanym ruchem głowy na pytania. Np.:

– czy dzisiaj jest niedziela?

– czy pada deszcz?

– czy świeci słońce?

-czy lubisz lody?

– czy lubisz szpinak?

– czy zbliżają się wakacje?

– czy mamy teraz miesiąc maj?

Ćwiczenie oddechowe „Nadmuchujemy balonik”

Dziecko przykłada do ust dłonie zwinięte w piąstki. Wykonuje wdechi długi wydech ustami, naśladując nadmuchiwanie piłki plażowej. Jeżeli mają prawdziwą piłkę plażową to mogą spróbować nadmuchać. 

…………………………………………………………………………………………………………………….

Czy wiecie co to jest podwórko, podwórze?

Jest to plac przed domem, w którym się mieszka, najczęściej ogrodzony.

Pobawmy się w grę słowną: łańcuszek skojarzeń.

Rodzic wypowiada słowa kojarzące się z podwórkiem , a dziecko wypowiada kolejne, tworząc cały ciąg na zasadzie skojarzeń. Np.:

– podwórko – piaskownica – foremka – babka …

– boisko – piłka – bramka – gra …

– rower – ścieżka rowerowa – kask … itd.

W co lubicie bawić się na podwórku? Opowiedzcie rodzicom o swoich ulubionych zabawach.

Otwórzcie książkę na str. 89 i obejrzyjcie obrazki historyjki. Opowiedzcie historyjkę mamie lub tacie. Pamiętajcie aby mówić pełnymi zdaniami i używać takich słów jak: najpierw, potem, następnie, później, gdy…

Spróbujcie wyjaśnić dlaczego historyjka ta ma tytuł „Nie wolno!”

Wysłuchajcie wiersza J. Koczanowskiej pt.: „Nie wolno!”

Niestety nie wszyscy dorośli są dobrymi ludźmi. Niektórzy mają złe zamiary i krzywdzą dzieci dlatego nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, brać od nich słodyczy, zabawek i absolutnie nie wolno z nimi nigdzie odchodzić! Gdy ktoś zaczepia dziecko należy szybko powiedzieć o tym rodzicom lub pani.

A na koniec otwórzcie karty pracy na stronie 69. Przeczytajcie zdania opisujące dzieci a następnie połączcie każde imię z odpowiednim obrazkiem dziecka.

Życzę Wam dużo słoneczka abyście mogli przyjemnie i bezpiecznie bawić się świeżym powietrzu! 

Do jutra kochani!

Język angielski

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

What season is it? Jaka jest pora roku? (It’s spring. – Jest wiosna.)

Spring – wiosna to doskonały sezon na owocowe sałatki, koktajle i desery. Dlatego przypomnimy sobie owoce, które już omawialiśmy oraz poznacie kilka nowych. Obejrzyjcie sobie filmik o szczęśliwych owocach.

Happy fruits – szczęśliwe owoce

Zdania, które pojawiają się w piosence:

Where are you? – Gdzie jesteś?

Here I am. – Tutaj jestem.

How do you do? – Jak się masz?

Kids songs | Happy fruits where are you

https://www.youtube.com/watch?v=grK8iEdWpp0

I like fruits, and you? – Ja lubię owoce, a wy? Mam nadzieję, że wy również.

A na koniec kolorowanka… a na niej pyszny I soczysty watermelon.  watermelon

Bye, bye!


5 czerwca

KOCHANE DZIECI 🙂

CZAS WSPÓLNEJ ZABAWY , to temat dzisiejszego zajęcia.

                                               Zajęcie  I 

Na dobry początek dnia spróbujcie wspólnie  z rodzicami zabawić się przy tej piosence (mogą być to ćwiczenia poranne).

https://www.youtube.com/watch?v=sFF–8q1Eek  

Karta pracy,cz.4, s.66

Kolorowanie na rysunkach po prawej stronie miejsc wskazanych na rysunkach po lewej stronie.

                                                   Zajęcie II 

1.Wspólna zabawa dzieci (dziecka) z rodzicami przy piosence pt:.” Podajmy sobie ręce”.

https://www.youtube.com/watch?v=6CucKXZJaNs  

                                                     Zajęcie III

1.Karta pracy, cz.4,s.67.

Liczenie na rysunku figur każdego rodzaju. Wpisywanie ich liczby obok małych rysunków figur na dole strony. Kolorowanie rysunku. Czytanie tekstu o rysunku.

2.Słuchanie fragmentu wiersza  A. Nosalskiego ” O dwunastu braciach”.

Drogą do lasu                                  Patrzy na łąkę

idzie już czerwiec                             mokrą od rosy:

z wiązanką chabrów                         – Już czas najwyższy

i dzbanem czernic.                           na sianokosy.

–  Jak nazywa się nowy miesiąc?

–  Jaki miesiąc się skończył?

–  Co to są sianokosy?

–  Jak wyglądają chabry?

–  Z czym kojarzy się też czerwiec? (Z końcem roku szkolnego).

 1. Zabawa ruchowa ze śpiewem( z rodzicami ), pt:.” KARUZELA”.

https://www.youtube.com/watch?v=t1MW13FPOFE 

 1. ” TANIEC ZYGZAK’- dla chętnych dzieci z rodzicami 🙂 

https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs 

MIŁEGO WEEKENDU Z RODZICAMI 🙂  


4 czerwca 

Witajcie kochani!

Dzisiaj na zajęciach będziemy zajmować się kołem i kulą. Czy wiecie czym różnią się od siebie?

Posłuchajcie wiersza M. Terlikowskiej „Kolorowe koła”.

Spójrzcie uważnie dokoła,

Wszędzie są kule i koła.

Kół co niemiara, kul co niemiara.

Jest koło! Tarcza zegara.

Wesoło koła turkocą

Pod starodawną karocą.

Na drogach świecą się jasno,

Błysną i gasną, błysną i gasną.

A tutaj koło przy kole:

Wago, semafor – to kolej.

A kiedy kół jest tak dużo,

Po prostu pachnie podróżą.

 

Kulę każdy nadmucha –

Od babci do malucha.

Zrobimy z mydła pianę

I będą bańki mydlane.

Ojej przepraszam, omyłka.

To już nie bańka – to piłka.

Tu mamy kulę armatnią,

Niemodną wprawdzie ostatnio.

Sypią się kule kuleczki,

Wiśnie, a może porzeczki.

Nitka. Na nitce kulki.

Czyje korale? Urszulki.

Balon to kula z gondolą.

Lećmy! Państwo pozwolą.

W balonie było przyjemnie,

Lecz pora wracać na Ziemię.

Noc właśnie Ziemię otula.

A Ziemia – to co?

Też kula. (…)

Otwórzcie karty pracy cz.4 na stronie 62. Przeczytajcie krótkie zdania i zobaczcie jakie tam są koła i kule. Wykonajcie polecenia z tej strony a następnie ze strony 63.

Posłuchajcie  piosenki o figurach geometrycznych i zobaczcie gdzie się ukrywają: https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

A teraz rozejrzyjcie się  po waszym domku i poszukajcie przedmiotów, które są kołem.

Na zakończenie wykonajcie zadania, które są w kartach pracy na str. 62, 63 i rozwiążcie zagadki.

Zagadka 1:

Kolorowa i okrągła,
skacze prawie tak jak zając.
Chłopcy kopią ją po trawie,
a dziewczynki podrzucają.

(piłka)

Zagadka 2:

Kolorowa kula,
trzeba ją nadmuchać,
by przez całe lato
turlać ją i rzucać.

(piłka plażowa)

Na pewno macie taką wspaniałą kulę jaka jest rozwiązaniem tej zagadki. Zabierzcie ja dzisiaj na podwórko i pobawcie się nią.

Wesołej zabawy i miłego dnia!

Język angielski Hello children!

Posłuchajcie piosenki, którą poznaliście na ostatnich zajęciach:

Yes, I Can! | Animal Song For Children | Super Simple Songs

https://www.youtube.com/watch?v=_Ir0Mc6Qilo

 

spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

Can you fly? – Czy potrafisz latać?         Yes / No

Can you sing? – Czy potrafisz śpiewać? Yes / No

Can you clap? – Czy potrafisz klaskać? Yes / No

Can you jump? – Czy potrafisz skakać? Yes / No

Can you swim? – Czy potrafisz pływać? Yes / No

Can you run? – Czy potrafisz biegać? Yes / No

W karcie pracy spróbujcie odczytać pytanie (dla ułatwienia jest obrazek przedstawiający daną czynność) i odpowiedzcie czy potraficie wykonywać daną czynność, która jest na obrazku.

 Circle (czyt: serkl) to znaczy otocz kółkiem prawidłową odpowiedź: YES lub NO. yes-i-can-worksheet-yes-or-no

Bye – bye!

Have a nice weekend!


 3 czerwca 

KOCHANE DZIECI 🙂

Tematem dzisiejszego zajęcia jest ” Mój przyjaciel”.

Na wstępie wysłuchajcie proszę piosenki pt:.” MAM PRZYJACIELA”. https://www.youtube.com/watch?v=mGsicfW_yG8  

                                      Zajęcie I

1.Układanie schematów i modeli nazw obrazków.

2.Ćwiczenia w książce, s.86.

Wypowiadanie się na podstawie obrazków na temat : Co robi dobry kolega (dobra

koleżanka)?

                                       Zajęcie II

 1. Słuchanie wiersza  B .Szelągowskiej  pt:. ” Mój przyjaciel”.

1.Wypowiedzi dzieci na temat: KOGO NAZYWAMY PRZYJACIELEM?

2.Słuchanie wiersza .

 1.                                                     2.

Radość wielka mnie rozpiera,        Jak nikt inny mnie rozśmieszy,

gdy mam obok przyjaciela.             w chwilach smutku mnie pocieszy.

On uważnie mnie wysłucha .          To on zawsze mi doradza

Wiem, że mogę mu zaufać.             i tajemnic mych nie zdradza.

 1.                                                    4.

Bez wahania mi pomoże                 Lubię lekcję z nim odrabiać

wtedy, gdy się czuję gorzej.             i świat cały z nim poznawać.

I niczego się nie boję,                      Chętnie wszystkim się z nim dzielę,

kiedy obok niego stoję.                    bo jest moim przyjacielem.

3.Rozmowa na temat wiersza.

–  Co robi dla nas przyjaciel?

–  Co to znaczy, że możemy mu zaufać?

–  Jak czujemy się przy przyjacielu?

* Posłuchajcie piosenki pt:.” W PRZYJAŹNI TKWI SIŁA”. https://www.youtube.com/watch?v=PopksuOWC9o 

4.Podawanie cech przyjaciela .Zapisywanie ich przez rodzica na kartonowym sercu, zawieszenie serca przez dziecko na tablicy korkowej. 

Np.

dba o mnie

jest pomocny

mam do niego zaufanie

jest opiekuńczy

rozbawia mnie

daje radość

5.Piosenka dla dziewczynki ” ZOSTAŃ MOJĄ PRZYJACIÓŁKĄ”. https://www.youtube.com/watch?v=E4tI_GwuGts 

6.Piosenka dla chłopca “ZOSTAŃ MOIM PRZYJACIELEM”.  https://www.youtube.com/watch?v=K7i5YGNN4v8 

7.Drogi rodzicu, wyjaśnij dziecku znaczenie przysłowia DOBRYCH PRZYJACIÓŁ POZNAJEMY W BIEDZIE.

                                   KOCHANE DZIECI 😉

9 CZERWCA JEST DZIEŃ PRZYJACIELA .

To niezwykle ważne święto w kalendarzu, świąt nietypowych.

DOBRY PRZYJACIEL TO PRAWDZIWY SKARB 🙂

8.Wykonanie rysunku dla przyjaciela.

Pracę wyślijcie na naszą stronę przedszkola.

Do jutra kochani:)


 2 czerwca

Witajcie kochani!

Dzisiaj zaczniemy od kart pracy cz.4, str. 61. Uzupełnijcie koła pod zdjęciami dzieci przyklejając zdjęcia zwierząt i roślin pasujących do ich miejsca zamieszkania. Następnie napiszcie litery po śladach i odczytajcie tekst samodzielnie lub z pomocą rodziców.

Czy wiecie co wyróżnia Polskę i Polaków na świecie?

– co turyści z innych krajów lubią u nas jeść? (pierogi, kotlet schabowy z kapustą, oscypki……)

– gdzie najchętniej jeżdżą? (do Zakopanego, Krakowa, Warszawy, nad Morze Bałtyckie….)

– z czym mają problem? (z naszym językiem, który jest trudny dla obcokrajowców)

A co Wy najbardziej lubicie w Polsce? Jakie są Wasze ulubione miejsca i potrawy, które zareklamowalibyście turystom z zagranicy?

Teraz otwórzcie książkę na stronie 85

Przeczytajcie z jakich krajów pochodzą dzieci i jak każde z nich ma na imię. Przeczytajcie wypowiedzi dzieci i spróbujcie odgadnąć kto tak powiedział. Na pewno świetnie to zrobiliście J

A teraz ułóżcie z liter napis:

Jestem Polakiem.

Dzisiaj porozmawiamy sobie na jeszcze jeden ważny temat: Jak dbać o książki.

Oto kilka podpowiedzi:

– Nie zaginamy rogów

– nie jemy podczas oglądania, czytania książek

– ustawiamy na regale

– nie dotykamy, gdy mamy brudne ręce

– nie rysujemy, nie piszemy po książce

– nie kładziemy na stole pomiędzy jedzeniem

– używamy zakładki

Jestem pewna, że znacie i stosujecie te wszystkie zasady. Dziś wykonacie piękną i wesołą zakładkę z jeżykiem, którą będziecie mogli podarować komuś lub zostawić dla siebie. W książce na str. 87 obejrzyjcie sobie w jaki sposób należy wykonać zakładkę. Następnie poszukajcie w Waszej wyprawce plastycznej karty z numerem 24 i wykonajcie zakładkę.

Powodzenia!

Miłego dnia i do jutra kochani!

Język angielski

Hello children!

Dzisiaj poznacie nową piosenkę i nowe wyrażenie:

Can you….? – czy potrafisz…?

Can you fly? – czy potrafisz latać?

Can you sing? – czy potrafisz śpiewać?

Can you clap? – czy potrafisz klaskać?

Can you jump? – czy potrafisz skakać?

Odpowiadamy: Yes, I can. – tak, potrafię.

Lub: No, I can’t. – Nie , nie potrafię.

Oto kilka innych czasowników, które pojawiają się w piosence:

Stomp – tupać

Climb – wspinać się

Swim – pływać

Run – biegać

Dance – tańczyć

Posłuchajcie piosenki:

Yes, I Can! | Animal Song For Children | Super Simple Songs https://www.youtube.com/watch?v=_Ir0Mc6Qilo

Mam nadzieję, że spodobała się Wam ta piosenka. 

W karcie pracy do tej piosenki musicie zastanowić się czy dane zwierzątko potrafi wykonywać daną czynność, która jest na obrazku. yes-i-can-worksheet-yes-or-no

 Circle (czyt: serkl) to znaczy otocz kółkiem prawidłową odpowiedź: YES lub NO.

 

Tekst piosenki:

Yes, I Can!    From Super Simple Songs – Animals

 Little bird, little bird, can you clap?

No, I can’t. No, I can’t. I can’t clap.

Little bird, little bird, can you fly?

Yes, I can. Yes, I can. I can fly.

elephant / fly / stomp

little fish / stomp / swim

gorilla / swim / climb

buffalo / climb / run

 

Boys and girls, boys and girls, can you sing?

Yes, we can. Yes, we can. We can sing.

Boys and girls, boys and girls, can you dance?

Yes, we can. Yes, we can. We can dance.

We can sing. We can dance. Yes, we can.

We can sing. We can dance. Yes, we can.

Yes, we can. Yes, we can. Yes, we can.

Yes, we can. Yes, we can. Yes, we can.

Yes, we can. Yes, we can. Yes, we can.

Bye bye!


1 czerwca DZIEŃ DZIECKA

KOCHANE DZIECI 🙂
Z OKAZJI WASZEGO ŚWIĘTA WSZYSTKIM DZIEWCZYNKOM, WSZYSTKIM CHŁOPAKOM DUŻO RADOŚCI ,SPEŁNIENIA MARZEŃ,  DOBRYCH RELACJI Z RÓWIEŚNIKAMI, MĄDREGO POZNAWANIA ŚWIATA, NIEUSTANNIE OTACZAJĄCEJ MIŁOŚCI NAJBLIŻSZEJ RODZINY I SAMYCH SZCZĘŚLIWYCH CHWIL W ŻYCIU 🙂 
ŻYCZĄ  KOCHAJĄCE PANIE: BASIA I ADA 🙂
 kkkkk
lll
1.Wysłuchanie życzeń dla dzieci od zaprzyjaźnionego pingwinka (1).
Karta pracy “Czytam,piszę, liczę” , s.92
Rysowanie według wskazań drogi dzieci do gospodarstwa agroturystycznego – wycieczki z okazji ich święta.
 
2 Wysłuchanie wiersza pt:. “DZIEŃ DZIECKA ” (2}.
*Ćwiczenia w książce, s.84.
Oglądanie zdjęć. Określanie, jak bawią się dzieci innych ras.
3.” Jesteśmy dziećmi” -wysłuchanie piosenki (3).
Rozmowa na temat tekstu piosenki.
– Czego pragnie każde dziecko ?
– Czy każde dziecko jest bezpieczne i szczęśliwe ?
– Czy dzieci innych ras, mające inny kolor skóry, różnią się jeszcze czymś od was?
4.” My dzieci świata”-  słuchanie i analiza wiersza (4).
* Rozmowa na temat zachowania się względem dzieci innych ras mieszkających w Polsce.
– Czy znacie dzieci o innym kolorze skóry mieszkające w Polsce?
– Czy one zachowują się inaczej niż wy?
– Czy wiecie, dlaczego mieszkają w Polsce?
Rodzic wyjaśnia, że dzieci spotykają się z osobami , których tatuś albo mamusia nie jest Polakiem (Polką), a drugi rodzic jest.Te dzieci są Polakami tak jak one. Ale są też dzieci , które ze swojego kraju uciekły z rodzicami przed wojną, prześladowaniem i chciałyby tu bezpiecznie żyć.
– Jak powinniśmy się zachowywać względem tych dzieci?
– Czy wszyscy zachowują się względem nich właściwie?
– Jak czulibyście się, będąc niechcianymi w ich kraju, a nie mając gdzie pójść?
– Czy znacie słowo: TOLERANCJA?
– Co to znaczy: być TOLERANCYJNYM?
5.Karta pracy,cz.4,s.60
Oglądanie zdjęć dzieci. Określanie, czym się one różnią,a w czym są podobne.
 Skreślanie zapisów  działań matematycznych wraz z literami, które nie pasują do układu kropek przedstawionych w tabeli. Odczytanie hasła z pozostałych liter. Rysowanie osoby, której nazwa powstała. Odszukanie wśród naklejek kartonika z odpowiednim wyrazem i naklejanie go obok rysunku.
6.Wysłuchajcie proszę piosenki pt:.”Prawa dziecka”(5)
Powiedźcie rodzicom, jakie prawa mają dzieci.
* Karta pracy “Czytam, piszę, liczę”, s.93.
Liczenie na palcach. Łączenie zapisów działań z wynikami.
7.Praca plastyczna(6)
Narysuj, co chciałbyś (chciałabyś), dostać na DZIEŃ DZIECKA 🙂
NIECH TEN DZIEŃ BĘDZIE DLA WAS RADOSNY I   NIEPOWTARZALNY 🙂
 DO JUTRA KOCHANI 🙂

29 maja

Witajcie kochane dzieci!

Kończy się tydzień i kończy się przepiękny miesiąc maj. Na dworze robi się coraz cieplej co sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym.  Dzisiaj poznacie kolejną sławną Polkę – sportowca. Zapraszam Was na prezentację o naszej dzisiejszej bohaterce a przy okazji omówimy również jeszcze jeden bardzo ważny temat.

https://view.genial.ly/5ecea3249203d30da614ec39/interactive-image-interactive-image

Porozmawiajcie z rodzicami o tym, gdzie razem lubicie chodzić. Może uda się zaplanować wycieczkę rowerową? Przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa dotyczące jazdy na rowerze teraz tylko wystarczy je zastosować i w drogę! J

W załączniku macie zadanie specjalne do wykonania. Połączcie liczby od 1 do 31 i pokolorujcie obrazek z kolarzem. Może w przyszłości ktoś z Was będzie profesjonalnym kolarzem? kolarz

Na zakończenie naszych zajęć zapraszam Was na stronę 59 w kartach pracy cz.4. Rozwiążcie krzyżówkę – nazwijcie obrazki i naklejcie w odpowiednich miejscach litery tworzące ich nazwy. Odczytajcie hasło.

Życzymy Wam bardzo przyjemnego i słonecznego weekendu!

Język angielski Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it sunny? Is it rainy?

Dzisiaj porozmawiamy o naszej aktualnej porze roku. Jak wiecie teraz jest wiosna czyli SPRING. Obejrzyjcie sobie filmik – na razie tylko tę część o wiośnie. Jest to pierwsza część o nazwie SPRING. https://www.youtube.com/watch?v=owppK-GHPTU

W tej prezentacji trzy wyrażenia określają nam tę porę roku:

warm –  ciepło

flowers – kwiaty

picnic – piknik

A teraz kolorowanka. hello spring

Na kolorowance macie polecenia jak należy pokolorować elementy.

Butterfly (czytamy: baterflaj) – to motyl

Snail (czyt.: snejl)- to ślimak

Kolory na pewno doskonale pamiętacie. 

Colourful – to kolorowy

Have a nice weekend! – Miłego weekendu!


28 maja

KOCHANE DZIECI 🙂

Tematem dzisiejszego zajęcia jest ” TORCIK DLA RODZICÓW”.

                                    Zajęcie I

 1. Zacznijmy od ćwiczeń porannych, którym będzie WALCZYK Z RODZICAMI. https://www.youtube.com/watch?v=7YQHXVgjiB8

* Karta pracy ,cz.4 s.56.

Kończenie kolorowania bukietu dla mamy. Mówienie tekstu z rodzicem ,klaszcząc.

                                     Zajęcie II

 1. Zabawa dydaktyczna  ” Dodaj lub odejmij “.

Dzieci siedzą w kole z rodzicami, w którego środku są liczmany. Dostają losowo kartonik z cyfrą lub z liczbą 10.  Dobierają kolejno odpowiednią liczbę liczmanów i  układają przed sobą , kładąc obok swój kartonik z cyfrą. Potem wszyscy wyciągają prawą rękę z kartonikiem z cyfrą (lub liczbą 10) i oddają swój kartonik osobie siedzącej po ich prawej stronie. Teraz liczba liczmanów dzieci nie odpowiada  liczbom umieszczonym na kartonikach. Dzieci dobierają lub oddają liczmany tak, aby ich liczba była zgodna z liczbą umieszczoną na kartoniku. Potem kolejno każde dziecko mówi, ile miało liczmanów, ile ma teraz, czy odjęło , czy dodało liczmany oraz pisze na karteczce odpowiednie działanie.

Np. Dziecko miało kartonik z cyfrą 8, ułożyło przed sobą osiem liczmanów. Potem dostało kartonik z cyfrą 4 i oddało cztery liczmany . Na koniec napisało działanie: 8 – 4 = 4. 

 1. Ćwiczenie w książce, s.83.

Czytanie tekstu zadania. Udzielanie odpowiedzi na pytania.

2.Słuchanie wiersza W. Chotomskiej pt:.” Dobra wróżka”.

JESZCZE ŚPI CAŁY DOM,

TATA ŚPI, DZIECI ŚPIĄ.

JESZCZE SEN NIE CHCE WYJŚĆ

Z CIEPŁEJ KOŁDRY,
A TU JUŻ PACHNIE CHLEB,

A TU JUŻ MLEKO JEST,

DOBRA WRÓŻKA POWIEDZIAŁA NAM :

–  DZIEŃ DOBRY !

MAMO, MAMO, DOBRA WRÓŻKO,

COŚ POWIEMY CI NA USZKO,

– WRÓŻYSZ NAM DOBRE DNI ,

UMIESZ W ŚMIECH ZMIENIĆ ŁZY,

CIEPŁE SNY NIESIESZ NAM DO PODUSZKI,
W OCZACH MASZ SŁOŃCA BLASK

I OD BURZ CHRONISZ NAS.

NAWET W BAJKACH NIKT NIE ZNAJDZIE 

LEPSZEJ WRÓŻKI !

3.Rozmowa na temat wiersza.

–  Co mama robi rano, gdy jeszcze wszyscy śpią?

–  Dlaczego mama to dobra wróżka?

4.Wykonanie torcika dla mamy.

Możecie ten torcik zrobić z tatą lub babcią.

Ćwiczenie w książce , s.82.

*   Słuchanie przepisu czytanego przez osobę dorosłą.

*   Umycie rąk, założenie fartuszka.

*   Przygotowanie produktów – włożenie do garnka według przepisu: masło, startą czekoladę, zmielone orzechy, pół opakowania wiórków kokosowych, i dolewa trochę wody (około pół szklanki).

*   Podgrzanie garnka z produktami.

*   Kruszenie herbatników i wsypywanie ich do masy.

*   Wlewanie masy do tortownicy.

*   Posypywanie masy w tortownicy wiórkami kokosowymi i ozdabianie orzechami.

*   Wstawienie torcika do lodówki.

                                 Zajęcie III

1.Słuchanie opowiadania A. Onichimowskiej pt:. ” Warkoczyk”.

– Nie wszyscy muszą być jednakowi – wzruszył ramionami mój tatuś, kiedy opowiedziałem mu , co zdarzyło się w przedszkolu. I po chwili spytał:

–  A tobie też nie podoba się mój warkocz?

–  Nie wiem – wyjąkałem.-Chyba mi się podoba – dodałem niepewnie. – Tylko, że się za nami oglądają. I czasami się śmieją. I teraz już wiem , dlaczego.

–  Dlaczego? – spytał tatuś.

–  No, bo panowie nie noszą warkoczy – wyjaśniłem.

–  Dlaczego? – powtórzył z uśmiechem tatuś.

–  Bo warkocze noszą dziewczyny – wypaliłem. – A ja bym nie chciał wyglądać jak dziewczyna.

–  A uważasz , że ja wyglądam jak dziewczyna? – roześmiał się.

Pogłaskałem go po warkoczu i też się roześmiałem. No, nie. Tego o moim tatusiu w żadnym razie nie dałoby się powiedzieć.

–  To po co nosisz warkoczyk? – nie dawałem jednak za wygraną.- I kolczyk w uchu?

 – Bo to wydaje mi się zabawne – powiedział tatuś. I jest modne.

–  Ale ty przecież nawet nie grasz na gitarze. Ani na bębnie. Ani na niczym innym – przypomniały mi się zarzuty pani w przedszkolu. – Co właściwie robisz, tatusiu? – zaciekawiłem się. 

–  Jestem matematykiem – wyjaśnił.

Powlokłem się do swojego pokoju i zacząłem budować z klocków lego dźwig, ale całkiem mi to nie szło. Myślałem ciągle o tym, co przydarzyło mi  się w przedszkolu. Zaczęło się od tego, że pani kazała nam narysować swoich rodziców. I ja narysowałem tatusia z warkoczykiem. Wtedy pani zaczęła się śmiać i powiedziała, że coś mi się pomyliło i żebym dorysował ten warkoczyk mamusi.

Chociaż wie, że moja mamusia ma krótkie włosy – przychodzi po mnie do przedszkola i pani ją zna. Odpowiedziałem,że wcale się nie pomyliłem i że mój tatuś tak właśnie wygląda. Wszystkie dzieci przestały rysować i słuchały, co mówimy, i niektóre okropnie się śmiały. Michał powiedział nawet, że mam dwie mamusie, a żadnego tatusia. I bardzo to się wszystkim spodobało. Nawet pani się śmiała. Spytała mnie wtedy, czy mój tatuś gra w jakimś zespole i była zdziwiona, kiedy powiedziałem, że nie. Że na niczym nie gra i chodzi normalnie rano do pracy. A w domu gotuje.

To już chyba zupełnie niepotrzebnie dodałem, bo znów to się wydało bardzo śmieszne. Dopiero, jak Agata krzyknęła, że jej tatuś też gotuje, trochę się uspokoili.

Już trzeci raz zaczynałem budować dźwig i wciąż coś mi nie pasowało. Wtedy wszedł tatuś, usiadł koło mnie na dywanie i pomógł mi znaleźć właściwy klocek.

–  Słuchaj, Kuba – powiedział. – Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ,że możesz mieć przeze mnie kłopoty.

Bardzo poważnie to zabrzmiało i poczułem się całkiem  dorosły.

– E tam, nie przejmuj się – pocieszyłem go.

– Jeśli ci na tym zależy, zetnę włosy i zlikwiduję ten kolczyk – dodał jak gdyby nigdy nic, a mnie aż zatkało. – Chciałbyś ? –  spytał jeszcze po chwili?

Wzruszyłem ramionami i powiedziałem, z trudem powstrzymując uśmiech:

– Coś ty, tato. Nie wszyscy muszą być jednakowi.

 1. Rozmowa na temat opowiadania.

–   Czy każdy tatuś musi być taki sam?

–   Czy wasi tatusiowie gotują w domu?

–   Czy mają długie włosy?

–   Czy ważny jest wygląd tatusia, czy to, że jest dla was dobry i was kocha?

Proszę rodzicu, wyjaśnij dziecku, że każdy człowiek ma prawo wyglądać jak chce, robić co chce, byleby to nie zagrażało innym osobom.

* DLA WSZYSTKICH TATUSIÓW 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=nm8hEaDMfSk

3.Karta pracy, cz.4, s.57.

Kończenie ozdabiania krawatów i muszek według wzoru. Rysowanie po śladach liter.

4.Karta pracy,cz.4, s.58.

Czytanie zadań. Ilustrowanie ich .Wpisywanie odpowiednich liczb i znaków. Czytanie działań i udzielanie odpowiedzi na pytania.

 ZAPRASZAM WAS DZIECI NA BAJKĘ PT:. ” SZCZĘŚLIWA RODZINKA”.

https://www.youtube.com/watch?v=58V52JdiwPA&t=87s  

Kochane dzieci, przytulcie się do rodziców i powiedźcie, jak bardzo ich KOCHACIE 🙂

Piosenka  dla rodziców –  ” MAMA I TATA”.

https://www.youtube.com/watch?v=vSHRfxT2-B4 

Do jutra kochani 🙂 


27 maja  

Witajcie kochani!

Dzisiaj zaczniemy od kart pracy. Otwórzcie na stronie 54. Dokąd idą rodzice Mikołaja? Narysujcie ich drogę.

Na pewno powiedzieliście wczoraj mamusi, że ją kochacie. Dzieci na całym świecie mówią to swoim rodzicom. We Włoszech mówią po włosku. Kocham Cię po włosku to: TI AMO. We Francji mówią po francusku. Kocham Cię po francusku to: JE T’AIME. Dzisiaj nowa, piękna  piosenka, w której będziecie śpiewać również po włosku i po francusku.

ŚPIEWAJĄCE BRZDĄCE – KOCHAM CIĘ TI AMO JE T’AIME 

https://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs

Zatańczcie z mamusią i nauczcie się tej piosenki na pamięć.

Otwórzcie ponownie karty pracy na stronie 55 i obejrzyjcie obrazki. Spróbujcie ocenić zachowania dzieci względem rodziców. Pokolorujcie okienka z wybranymi odpowiedziami.

A teraz trochę gimnastyki. Wybierzcie swoje ulubione ćwiczenia: pajacyki, podskoki, fikołki, skakanie na skakance i poruszajcie się przy nowej piosence. Po każdym ćwiczeniu zatrzymajcie się, połóżcie rączki na klatce piersiowej i spróbujcie wyczuć jak bije wasze serduszko.

Miłego dnia!

Do jutra kochani! 


26 maja  recznie-rysowane-koncepcja-dzien-matki_23-2148485096

KOCHANE DZIECI 🙂

DZISIAJ JEST NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĘTO WSZYSTKICH MAM W POLSCE.

NA PEWNO ZŁOŻYLIŚCIE ŻYCZENIA MAMOM , MÓWIĄC JAK BARDZO JE KOCHACIE :)

https://www.youtube.com/watch?v=2ZroAYzSw2c

PRZYTULCIE SIĘ DO SERDUSZKA MAMY I WSPÓLNIE WYSŁUCHAJCIE PIOSENKI 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA 

Zajęcie I

1.Słuchanie piosenki “Gdzie jest tata?” (sł.i muz.K.Gowik)

https://www.youtube.com/watch?v=RQeF_-rGE1c 

 1. Rozmowa na temat pracy taty.

–  Czy wasz tata też pracuje całe dnie?

–  Co, robicie z tatą, gdy ma czas?

–  Czy mama też długo pracuje?

–  Co robicie z mamą i tatą, gdy mają wolny czas?

3.Karta pracy, cz.4, s.52.

Czytanie tekstu na temat wspólnego spędzania wolnego czasu .Rysowanie, jak dzieci spędzają wolny czas ze swymi rodzicami.

Zajęcie II

1.Nasze domowe obowiązki – rozmowa na temat pomagania w domowych pracach.

2.Ćwiczenia w książce, s.80.

* Czytanie nazw czynności, jakie w domu wykonuje mama, jakie tata, a jakie -dziecko.

* Wypowiedzi dzieci (dziecka) na temat czynności, jakie wykonują w domu w ramach swoich obowiązków. Dziecko podaje nazwy czynności wykonywanych przez nie w domu.

Zabawa ruchowo – naśladowcza  ” Pomagam mamie i tacie”.

Dziecko porusza się po pokoju, odpowiednio do dźwięków tamburyna (lub bębenka), marsz, bieg, podskoki. Na hasło ” pomagam mamie i tacie”, naśladuje czynności, jakie wykonuje, pomagając rodzicom.

3.Ćwiczenia w książce, s.81.

Liczenie, ile tulipanów kupiła Lena, ile gerber – Ania i ile róż –  Mikołaj.

4.Dowolny taniec z mamą, przy piosence pt:.” Jesteś mamo skarbem mym”.

https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g  

Zajęcie III

Układanie zdań z wypychanki literowej.

* To jest laurka dla mamy.

* Tata dostał krawat od Adama.

* Mama zrobiła tort owocowy.

* Na deser mamy lody.

2.Karta pracy, cz.4, s.53.

Liczenie kwiatów w wazonach. Wpisywanie odpowiednich liczb do zapisów

działań. Odczytywanie ukrytych wyrazów .Pisanie po śladach liter.

” STO LAT DLA MAMY I TATY”.

https://www.youtube.com/watch?v=grjsVmBu9xM&list=RDgrjsVmBu9xM&start_radio=1 

MIŁEGO I RADOSNEGO WTORKU  W GRONIE RODZINY 🙂

Do jutra kochane dzieci:)

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? – Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather today? – Jaka jest dziś pogoda?

What day is it today? (Monday/ Tuesday/ ….?)

What season is it? (It’s spring.)

Dzisiaj Dzień Mamy czyli Mother’s Day

Złóżcie mamusi życzenia:

Happy Mother’s Day! Czyli: Szczęśliwego Dnia Mamy!

I powiedzcie mamusi, że ją kochacie:

I love you Mommy. To znaczy: Kocham Cię mamusiu.

Pokolorujcie mamusi kolorowankę z serduszkiem. Serce to heart. I LOVE YOU MOMMY-HEART

 Możecie również w serduszku narysować portret mamusi.

A gdy już ofiarujecie mamusi kolorowankę zapraszam Was na quiz i gry utrwalające słownictwo poznane w tym miesiącu.

https://wordwall.net/pl/resource/2533469/family-members

Have fun!  – Miłej zabawy!

Have a nice day!  – Miłego dnia!


25 maja

Witajcie kochani!

Przed nami ostatni tydzień maja a w nim święto Waszej ukochanej mamusi.

Dzień Mamy już jutro dlatego temat naszych dzisiejszych zajęć brzmi: „Moja Mamusia” a temat tygodnia to „Moi Rodzice”.

Posłuchajcie pięknej piosenki, jak narysować mamusię.

https://www.youtube.com/watch?v=n14AtqPWlME

Usłyszeliście różne pomysły jak narysować mamę. A teraz posłuchajcie wiersza L. Marjańskiej pt.: „Jak narysować tatę.”

Tatę wielkiego rysować trzeba,

 choćbyś rysować miał cały dzień.

Niech jak szczyt góry sięga do nieba,

Niech jak dąb rzuca ogromny cień.

 

Tata podobny jest do olbrzyma,

Co na ramionach cały dom trzyma.

A że jest droższy Ci od skarbu

Namaluj tatę złotą farbą.

Otwórzcie karty pracy cz.4 na str. 50 – nauczcie się krótkiej rymowanki narysujcie portret mamy i taty. Przyślijcie nam zdjęcie strony 50.

Wykonajcie również  zadania ze strony 51. Porozmawiajcie z rodzicami o tym co robią w pracy. Czy wiecie ile lat mają Wasi rodzice? Co lubią robić? Czego nie lubią? Zapytajcie!

Posłuchajcie jeszcze jednej przepięknej piosenki. Zaproście do tańca mamusię i tatusia. Nauczcie się refrenu i zaśpiewajcie rodzicom. Pamiętajcie, że wszystko to co macie, macie właśnie dzięki mamusi i tatusiowi – podziękujcie im za to wszystko! Zwłaszcza za ich miłość,  troskę, opiekę, czułość , czas, każdy uśmiech i dobre słowo. Ukochajcie mocno rodziców i powiedzcie im jak bardzo ich kochacie.

„Dziękuję mamo! Dziękuję tato!”

https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

Otwórzcie książkę „Czytam, piszę liczę” na stronie 90. Nauczcie się rymowanki i pięknie pokolorujcie bukiet kwiatów dla mamusi. Następnie przeczytajcie razem z rodzicem dialog, który jest na stronie 91. Po przeczytaniu zamieńcie się rolami i przeczytajcie jeszcze raz.

Na zakończenie potańczcie przy piosence „Dziękuję mamo! Dziękuję tato!” ze wstążką lub paskiem bibułki. Spróbujcie tańczyć na paluszkach, delikatnie jak motylki i wstążką rysować w powietrzu kółka, leniwe ósemki i fale.

Jutro rano, gdy się obudzicie, pamiętajcie żeby przywitać mamusię z uśmiechem, ukochać mocno i złożyć życzenia bo to jutro Dzień Mamy. Możecie nawet przygotować mamusi śniadanie i postarać się aby mamusia miała wyjątkowo miły dzień pełen niespodzianek! 

Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie a wszystkim mamusiom życzymy dużo zdrowia, miłości, wytrwałości, sukcesów w życiu zawodowym, spełnienia najskrytszych marzeń i oczywiście pociechy z Waszych wspaniałych dzieci! 

Panie: Ada i Basia 


22 maja

” BAJKA JEST MAGICZNYM LUSTREM

  POZWALAJĄCYM DZIECKU INACZEJ

  SPOJRZEĆ NA TO, CO WYDAJE SIĘ TRUDNE

  I NIE DO POKONANIA “

                                     ( Maria Molicka)

DRODZY RODZICE 🙂

Na dzisiejszym zajęciu dzieci obejrzą baśń  braci J. i  W. Grimm pt.: “Jaś i Małgosia”.

Jeżeli dzieci posiadają książeczkę, to proszę przeczytać.

Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych.

Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane  i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję.

ZAPRASZAM NA DWIE CZĘŚCI FILMU, BAŚNI BRACI J.i W. GRIMM  PT.:” JAŚ I MAŁGOSIA”.

https://www.youtube.com/watch?v=pu__L-nPnw0 

https://www.youtube.com/watch?v=TX8Wy-tLQmA

ROZMOWA RODZICA Z DZIECKIEM NA TEMAT BAŚNI.

* Jak miały na imię dzieci z baśni?

* Gdzie wybrały się dzieci?

* Co zobaczyli Jaś i Małgosia w lesie?

* Z czego był zrobiony domek? 

*  Kto mieszkał w domku?

* Czy staruszka miała dobre zamiary co, do Jasia i Małgosi?

* Co zamierzała zrobić staruszka z Jasiem i Małgosią?

* Czy Jaś i Małgosia wrócili do swojego domku?

* Kto na nich czekał?

* Czy Jaś i Małgosia dobrze zrobili, że wzięli ciasteczka od staruszki?

Rozmowa na temat dobrego i złego zachowania się dzieci.

Ułożenie z dziećmi pozytywnego zakończenia historii, powiązanie treści utworu z doświadczeniem i przeżyciami dziecka, utrwalenie zasad postępowania i telefonów alarmowych.

” MAPA, GDZIE MNIE NIE MA” – utworzenie z dziećmi  ” mapy niebezpiecznych miejsc”, gdzie najłatwiej można się zgubić (centrum handlowe, dworzec, plaża, park rozrywki) :

* JAK ZAPOBIEGAĆ ZGUBIENIU SIĘ?

* CO ROBIĆ BY ODNALEŹĆ  RODZICÓW  (np: opaska na rękę z telefonem rodziców).

Proszę przesyłajcie swoje prace (mapę), na naszą stronę przedszkola 🙂

MIŁEGO WEEKENDU DLA CAŁEJ RODZINKI 🙂

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? – Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather today? – Jaka jest dziś pogoda?

What day is it today? (Monday/ Friday?)

What season is it? (It’s spring.)

Spring to przepiękna pora roku. Kwitną wtedy kwiaty czyli flowers.

Flowers mają różne kolory. Narysujcie dla Waszej mamusi bukiet, który składa się z następujących kwiatów:

1 red flower

2 blue flowers

3 pink flowers

4 yellow flowers

Przyślijcie zdjęcie swojego bukietu. Możecie go podpisać:

FLOWERS FOR MOMMY

 Mother’s Day (czyli Dzień Mamy) jest coraz bliżej, dlatego nadal będziemy uczyć się piosenki dla mamusi i zastanowimy się co możemy mamusi dać?

W naszej piosence są ciekawe pomysły. Oto jej tekst:

I Love My Mommy (Mother’s Day Song)

I love my mommy, I love my mommy / kocham moją mamusię
I love my mommy, yes I do.
Here’s a kiss and a hug for you  / oto buziak i przytulas dla mamusi
Thank you mommy for all you do  / dziękuję mamusiu za wszystko co robisz
Happy Mother’s Day, Happy Mother’s Day / Szczęśliwego Dnia Mamy x3
Happy Mother’s Day, I love you.   
/ Kocham Cię

Czyli można mamusi dać  a kiss to znaczy: buziaka

Oraz a hug  – przytulasa, czyli mocno mamusię przytulić

A także powiedzieć I love you – Kocham Cię

Trzeba też pamiętać o tym, żeby podziękować mamusi za wszystko co dla Was robi. Po angielsku dziękuję to Thank you – na pewno pamiętacie.

Posłuchajcie piosenki.

I Love My Mommy | Mother’s Day Song for Kids | Happy Mothers Day Song | The Kiboomers

https://www.youtube.com/watch?v=A014gTIAeng

Pokolorujcie dla mamusi kolorowankę HUG AND KISS FOR MOMMY

Have a nice weekend! – Miłego weekendu!


21 maja

Witajcie kochani!

Zajęcie 1

Na naszym pierwszym zajęciu będziemy rozmawiać o łące, ale nie tylko.

 Czy wiecie co to znaczy kamuflaż?

Kamuflaż – to czynność wykonywana przez zwierzęta w celu ukrycia się przed drapieżnikami lub potencjalnymi ofiarami. Zwierzęta kamuflują się dostosowując swoją barwę do otoczenia (np. żaba) lub upodobniają kształt swojego ciała do elementów otaczającego je środowiska (np. patyczak).

Otwórzcie książkę na stronie 78 i przyjrzyjcie się zwierzętom, które przystosowują swój wygląd do środowiska, w którym żyją. Te zwierzęta kamuflują się.

Na łące i w ogrodzie, jak wiecie, żyje dużo owadów. Jednym z nich jest biedronka. W Polsce spotykamy biedronki  dwukropki i siedmiokropki.

Każdy ogrodnik wie, że biedronka jest pomocnym mu owadem gdyż zjada szkodniki roślin, głównie mszyce, czerwce i gąsienice. Zobaczcie zdjęcia  BIEDRONKA DWUKROPKA. Z literek ułóżcie napisy:  BIEDRONKA, OWAD, RÓŻA, OGRÓD, ŻABA, RUMIANEK.

Na łące i w ogrodzie rosną też kwiaty i zioła. Wiele z nich ma właściwości lecznicze. Robi się z nich np. herbatki (miętowa, rumiankowa). Czy lubicie pić takie herbatki ziołowe? Poproście dzisiaj mamusię o herbatkę rumiankową lub miętową – te zazwyczaj najbardziej smakują dzieciom. Smacznego!

Zioła i kwiaty wykorzystuje się też do produkcji kosmetyków: kremów, szamponów a nawet lekarstw. Sami zobaczcie w książce na stronie 79.

Praca plastyczna:

Wykonajcie swoją własną biedronkę dwukropkę lub siedmiokropkę. Oto kilka pomysłów na biedronkę BIEDRONKA-PRACA PLASTYCZNA ale możecie zrobić według swojego własnego pomysłu bo wiem, ze jesteście bardzo kreatywni. 

Prześlijcie nam zdjęcia swoich prac.

Zajęcie 2

Na drugim zajęciu porozmawiamy o pieniążkach. Wyróżniamy monety (to te okrągłe) np. 1 zł, 2 zł, 5 zł  oraz banknoty (to te papierowe) np. 10 zł, 20 zł, 50 zł.

Czy wiecie kto to jest bankier? Gdzie pracuje? Czym się zajmuje?

A czy wiecie co to jest bankomat?

Zagadka dla Bystrzaków:

Jakie słowo ukrywa się w wyrazach: bankier, bankomat, banknoty?

Przyjrzyjcie się uważnie. Czy udało się Wam odgadnąć?

To oczywiście słowo bank.

Zastanówcie się teraz i powiedzcie:

– Co to jest bank?

– Kto pracuje w banku?

– Czy bank jest potrzebny? Dlaczego?

– Co powinni umieć ludzie pracujący w banku? …. Oczywiście dobrze liczyć!

Pobawimy się teraz w zabawę: „Kto nadaje się na bankiera”

Ze swoich kartoników z cyframi ułóżcie i rozwiążcie  równania:

2+8 =

3+6=

4+6=

5+5=

2+7=

Komu się udało, ten nadaje się na bankiera! Brawo!

Wykonajcie karty pracy cz.4, str. 48,49.

A teraz zróbcie z papieru swoje pieniążki i pobawcie się w sklep. Ustalcie ceny produktów i sprawdzajcie się nawzajem przy podliczaniu gdy kupujecie np. 2 lub więcej rzeczy.

Przykład:

Książka 5 zł

Kredka 2 zł

Pluszak 10 zł

Oczywiście możecie sprzedawać inne rzeczy w innych cenach. To Wasz sklep!

Pamiętajcie nawet w zabawie o używaniu słów grzecznościowych: dzień dobry, poproszę, dziękuję Miłej zabawy!


20 maja

KOCHANE DZIECI,

dzisiaj będziemy kontynuować temat o łąkach wiosną.

1.Zobaczcie jak mogą wyglądać łąki wiosną i kogo możemy spotkać na łące 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=FjULJR0awaE&t=17s 

 * Karta pracy,cz.4,s.45.

Rozwiązywanie krzyżówki.- nazywanie obrazków, odszukiwanie wśród naklejek liter tworzących nazwy obrazków. Naklejanie ich w odpowiednich miejscach. Odczytanie hasła.

2.Zanim przystąpicie do następnego zadania w kartach pracy, cz.4,s.46, obejrzyjcie film  w którym, występują owady na łące, doskonale Wam  znane.

https://www.youtube.com/watch?v=jFIm5X7xS-U 

A teraz możecie przystąpić do pracy .Nazwijcie owady, które występują w książce i pokolorujcie dokładnie rysunki (od strony lewej do prawej).

3.Ułóżcie dwa zdania z takimi wyrazami jak:  żaba, rumianek, maki, stokrotka, osa, motyl, trawa, słonko, kret, biedronka…

Zdjęcia są mile widziane na naszej  stronie przedszkola.

4 ” Zagadki na łące “

Jestem pewna, że doskonale sobie poradzicie z odpowiedzią 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=MNHh0gw_9hU 

5.Zapraszam Was kochane dzieci, do wysłuchania muzyki relaksacyjnej, pięknej. Połóżcie się wygodnie i zamknijcie oczka…wsłuchajcie się w odgłosy natury.

https://www.youtube.com/watch?v=AbiVU0AWFZo  

6.Karta pracy,cz.4,s.47.

Kolorowanie rysunku według kodu.

Dziękuję za wytrwałość i do jutra 🙂 

Katecheza 

WSZYSCY MAMY MATKĘ W NIEBIE

Kochane dzieci!

 Dla wielu ludzi  maj to najpiękniejszy miesiąc w roku.

Świat wygląda jak wspaniale utkany dywan rzucony pod stopy Matce Bożej, bo to przecież miesiąc  szczególnie Jej poświęcony.

W tym pięknym majowym czasie  ludzie gromadzą się w kościele lub przy kapliczkach aby słowami modlitwy  i pieśnią otoczyć Maryję  jak wiankiem z pięknych kwiatów.

Każdy człowiek czy duży czy mały  wie , że Maryja to nasza Matka w niebie. Ona jest zawsze  z nami i nam błogosławi. Nigdy o tym nie zapominajmy!

Zachęcam was do tego, abyście  również  pamiętali o swoich mamach i  każdego dnia wyrażali jej wdzięczność za to że was kocha i że się o was troszczy.

Każda mama na świecie chciałaby usłyszeć od swojego dziecka wiele słów miłości, czułości i podziwu. Pamiętajcie zatem o tym, by tę wdzięczność okazywać jak najczęściej

Kochajcie Matkę Boża w niebie i waszą mamusię !

Pozdrawiam was bardzo gorąco

Pani Zdzisia – katechetka

majowe_A


19 maja

Dzień dobry kochani!

Dziś zaczniemy od książki „Czytam, piszę, liczę”. Otwórzcie ją na stronie 89 i obejrzyjcie zdjęcia. Wśród naklejek odszukajcie wyrazy –nazwy zwierząt i roślin przedstawionych na zdjęciach i naklejcie je pod odpowiednimi zdjęciami. Następnie narysujcie po śladzie trawę i pokolorujcie rysunek.

Zabawa: „Zaczarowana łąka”.

Rodzic przygotowuje 3 kartki. Na 1 pisze: kle, kle. Na 2: kum, kum. Na 3:bzy, bzy. Dziecko stoi na zaczarowanej łące. Na określony sygnał dźwiękowy – np. klaśnięcie, rodzic pokazuje jedną z trzech kartek. Dziecko musi odczytać i pokazać zwierzątko, które wydaje taki odgłos. Miłej zabawy! 

Karty pracy, cz.4, str. 40,41

Obejrzyjcie obrazek, który przedstawia majową łąkę. Powiedzcie:

– co przedstawia obrazek?

– co znajduje się na łące?

– jakie zwierzęta  znajdują się na łące?

Podzielcie na sylaby i głoski nazwy: mak, żaby, osy, motyle, trawa, stokrotka.

A teraz ułóżcie kilka zdań na temat obrazka. Na przykład:

Po łące chodzi bocian.

Na łące kwitną maki, jaskry i stokrotki.

Nad kwiatami fruwają kolorowa motyle.

Policzcie słowa w ułożonych zdaniach. (4, 7, 5)

Przeczytajcie wyrazy umieszczone na dole kart a następnie wskażcie na obrazku rośliny i zwierzęta, których nazwy odczytaliście. Na pewno dacie sobie radę!

Odszukajcie wśród naklejek obrazki zwierząt oraz roślin i naklejcie je na odpowiednie cienie.

Mała przerwa na zabawę. J

Zabawa „Na mojej łące…”

Wybieramy 3 lub 4 zwierzątka mieszkające na łące i określamy co robi dziecko na odpowiednie hasło. Np.: motyl, żaba, żuczek, myszka. Na hasło motyl – dziecko lata szeroko rozkładając ramiona, żaba – skacze jak żabka, żuczek – kładzie się na plecy i robi „kołyskę”, myszka- na czworakach biegnie pod stół.

Rodzic mówi: „Na mojej łące jest myszka” –dziecko musi pamiętać co miało zrobić, jeżeli zapomni to naprowadzamy je na właściwy trop. Wymieniamy wszystkie zwierzątka. W wersji trudniejszej nazwy zwierząt podajemybardzo szybko. Miłej zabawy! J

Napijcie się wody i zapraszam dalej do kart pracy.

Otwórzcie część 4 kart pracy na stronie 42.

Odczytajcie sylaby a następnie uważnie posłuchajcie polecenia, które przeczytają Wam rodzice. Na pewno świetnie Wam pójdzie!

Narysujcie również drogę motyla do stokrotki.

A teraz posłuchajcie piosenki „Wiosna na łące”.

https://www.youtube.com/watch?v=814z9Tpphkw

Praca plastyczna:

Spróbujcie namalować lub narysować zieloną, wiosenną łąkę z barwnymi kwiatami i owadami. Możecie zastosować również inne techniki np. stemple z ziemniaka czy widelca, kleksy farby lub wycinane kwiaty. Sami zadecydujcie jakie kwiaty i jakie owady będą na waszej łące. Możecie również poszukać inspiracji w Internecie. https://www.google.com/search?q=wiosenna+%C5%82%C4%85ka+prace+plastyczne&oq=wiosenna+%C5%82%C4%85ka+prace+plastyczne&aqs=chrome..69i57j0l4.7782j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Wasze prace znajdą się w drugiej części galerii.

Na koniec jeszcze troszkę pracy w kartach pracy cz.4, str. 43,44. Poćwiczcie dodawanie i prawidłowe pisanie liczb. Powodzenia!

Życzymy miłego dnia i do jutra!

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? – Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather today? – Jaka jest dziś pogoda?

What day is it today? (Monday/ Tuesday/ ….?)

What season is it? (It’s spring.)

Kochani! Zbliża się piękne święto Waszej kochanej Mamusi!

Dzień Mamy to po angielsku Mother’s Day

W tym dniu dzieci mówią swojej mamusi:

Happy Mother’s Day! Czyli: Szczęśliwego Dnia Mamy!

I love my Mommy. To znaczy: Kocham moją mamusię.

O tym właśnie jest nasza nowa piosenka. Posłuchajcie.

I Love My Mommy | Mother’s Day Song for Kids | Happy Mothers Day Song | The Kiboomers

https://www.youtube.com/watch?v=A014gTIAeng

MY (czytamy: maj) oznacza: moje, moja, mój

Zwróćcie uwagę jak to wygląda w zdaniach i spróbujcie sami przetłumaczyć:

I love my daddy. – Kocham mojego tatusia.

I love my sister. – Kocham moją siostrę.

I love my grandpa. – Kocham mojego dziadka.

A teraz wy spróbujcie powiedzieć po angielsku:

Kocham mojego brata.    (I love my brother.)

Kocham moją babcię.   (I love my grandma.)

Na pewno pamiętacie, że YOU – to znaczy TY/ CIEBIE

A zdanie I love you! – Kocham ciebie!

Pokolorujcie dla Waszej mamusi laurkę z napisem: ILOVEYOUMOMMY

I love you mommy.  Czyli: Kocham Cię mamo. W prawym, dolnym rogu jest napis NAME- na pewno pamiętacie, że to znaczy IMIĘ i w miejscu kropek musicie wpisać swoje imię. Kolorując posłuchajcie jeszcze raz nowej piosenki.

Have a nice day! –  Miłego dnia!


 18 maja

KOCHANE DZIECI 🙂
Tematem tygodnia jest  “ŁĄKA WIOSNĄ”.  Dzisiaj porozmawiamy o motylach – latających kwiatach.
                             ZAJĘCIE I
1. Zapraszam na film pt.: “ŁĄKA I JEJ MIESZKAŃCY ” .
* Nazywanie zwierząt .
* Dzielenie nazw na sylaby i na głoski .
2.Układanie zdań na temat łąki.
3.” ŁĄKA BEZ TAJEMNIC ” ( zobaczycie rośliny, które można spotkać na łące).
 * Proszę wymieńcie rośliny, które można spotkać na łące?
4.  ” ZAGADKOWA ŁĄKA” –  zagadki (utrwalenie wiadomości o mieszkańcach łąki).
                               ZAJĘCIE II
I.Słuchanie wiersza  I.R.Salach  “ŁĄKA “.
 
1.Zabawa rytmiczna ” Na zielonej łące “
Dzieci mówią za RODZICEM tekst rymowanki i naśladują malowanie roślin na łące.
NA ZIELONEJ ŁĄCE WIOSNA JUŻ NASTAŁA,
TRAWY ORAZ KWIATY PĘDZLEM MALOWAŁA.
Potem maszerują po obwodzie koła, w rytm bębenka (którego robiliście). Podczas przerwy w grze odwracają się twarzami do siebie i rytmicznie mówią rymowankę, klaszcząc naprzemiennie:raz w swoje dłonie, raz w dłonie partnera.
ZIELONA ŁĄKA W BARWACH TONIE, PIĘKNE MOTYLE LECĄ DO NIEJ.
2. Ćwiczenia w książce, s.76.
*   Słuchanie wiersza.
*   Rozmowa na temat wiersza.
–   Wymień nazwy mieszkańców łąki.
–   Kto wydał bal na łące?
*   Odszukanie i nazywanie zwierząt na obrazku.
II. Zabawa muzyczno-ruchowa “TANIEC MOTYLI “
Dzieci poruszają się po pokoju przy nagraniu spokojnej melodii, naśladując taniec motyli nad łąką.
3.SŁUCHANIE CIEKAWOSTEK O MOTYLACH.
* JAK ROZWIJA SIĘ MOTYL?
Zapraszam na piękny film pt.: ” OD GĄSIENICY DO MOTYLA “.
4.Ćwiczenia w książce,s.77.
Oglądanie obrazków.Opowiadanie jak rozwija się motyl. Podawanie zapamiętanych nazw motyli.
                Zajęcie III
1. Karta pracy “Czytam,piszę,liczę…”,s.88.
Kolorowanie rysunku o tematyce wiosennej.
2.” BAL NA ŁĄCE “. Piosenka jest Wam znana ,potraficie cudownie naśladować owady grające na instrumentach.
Dziękuję za zajęcia i do jutra kochane dzieci:) 

15 maja

Dzień dobry kochani!

Już piątek i ostatni dzień zajęć w tym tygodniu. Dzisiaj omówimy 2 ważne tematy i czekają na Was dwie prezentacje.

Naszym pierwszym tematem jest Unia Europejska. Jak wiecie mieszkamy w Polsce a Polska leży w Europie. W Europie są również inne państwa. Aż 7 państw graniczy z Polską czyli mamy siedmiu sąsiadów.

Jednak czy wiecie co to jest Unia Europejska?

Po co powstała? Jaki ma hymn? Jaką flagę?

Obejrzyjcie prezentację a wszystkiego się dowiecie 

https://view.genial.ly/5ebd867f32a04c0d96b6e41d/interactive-image-interactive-image

Na naszym drugim zajęciu poznacie kolejnego wspaniałego sportowca, Polaka – a właściwie Polkę. Kto to taki? Zapraszam Was na prezentację Jhttps://view.genial.ly/5ebc5368e87b0e0d25609ebd/interactive-image-interactive-image

Spróbujcie w ten weekend też pograć w koszykówkę. Można zrobić sobie kosz z kartonu, wiaderka lub obręczy i zabawa gotowa!

Życzymy miłego i słonecznego weekendu dla Was kochani i dla Waszych rodzin!

Wasze panie 

Język angielski

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it sunny? Is it rainy?

What day is it today? (Monday/ Tuesday/ ….?)

What season is it? (It’s spring.)

Dzisiaj przypomnijcie sobie naszą piosenkę Baby Shark  w wersji do tańczenia. Obejrzyjcie i zatańczcie razem z dziećmi na filmiku.

https://www.youtube.com/watch?v=XqZsoesa55w

A teraz zabawa z rekinami J Let’s go!

https://wordwall.net/pl/resource/2231716/baby-shark

Na zakończenie rodzinka świnki Peppy czyli Peppa’s family. Pokolorujcie mommy, daddy, sister and brother a następnie wytnijcie nazwy członków rodziny I przyklejcie obok postaci. PEPPA’S FAMILY

Have a nice weekend! – Miłego weekendu!              


14 maja

KOCHANE DZIECI 🙂

Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowe, dodawać i odejmować w zakresie 10 oraz słuchać pięknego opowiadania pt.: “WARSZAWSKA SYRENKA “.

1.Karta pracy “Czytam, piszę, liczę”, s.86.

Kończenie według wzoru.

2.Słuchanie opowiadania pt.; ” WARSZAWSKA SYRENKA “.

https://drive.google.com/file/d/1QfCJ-sxu1Us7UeaoxDMN7LQOXZwIt6MC/view  

3.Próby opowiadania pt.: “Warszawska syrenka”,   przez dziecko z rodzicem.

Rodzic zaczyna opowiadać do pewnego momentu, a potem, kolejno mówi dziecko,(mówią dzieci).

Karta pracy,cz.4,s.35

Rysowanie po śladach rysunku Syrenki. Kolorowanie go .Czytanie zdań. Ocenianie ich wartości logicznej. Zaznaczanie wyniku w odpowiednich miejscach.

4.Wyjaśnienie znaczenia słowa  STOLICA .

https://www.youtube.com/watch?v=yTN74uNHN28  

5.Zapraszam Was na piękny film w którym obejrzycie ważne zabytki , znane obiekty WARSZAWY oraz jej HERB 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=HBQpff30rbA 

                                    II Zajęcie

 Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.

Dodawanie z wykorzystaniem kostek.

Dziecko (dzieci),kolejno rzucają dwiema kostkami , w których zaklejone są ścianki z sześcioma oczkami. Mamy tam cyfry 0. Po wyrzuceniu liczą oczka i układają odpowiednie działanie.

Np.dziecko wyrzuciło na kostkach 5 oczek i 4 oczka. Układa działanie:

                                                        5+4=9

i je odczytuje.

2.Karta pracy,cz.4,s.36, 37.

Kolorowanie odpowiedniej liczby kwadratów. Liczenie na palcach. Odszukiwanie wśród naklejek odpowiednich znaków i naklejanie ich we właściwych miejscach.

Liczenie. Naklejanie odpowiednich cyfr. Odczytywanie działań.

                                         III Zajęcie

1.SYRENKA WARSZAWSKA- praca plastyczna.

https://www.youtube.com/watch?v=_c-B47yflns&t=188s 

                               LUB

https://www.youtube.com/watch?v=d4AJgD5QZEs 

Zdjęcia mile widziane na naszej stronie przedszkola 🙂

Dziękuję za Waszą wytrwałość w zajęciach 🙂

Do jutra kochani 🙂  


13 maja

Dzień dobry kochane Dzieci!

Dziś czeka nas wyprawa do stolicy Polski czyli Warszawy.

https://view.genial.ly/5ebac5d50be9a20d681917b1/interactive-image-interactive-imagewarszawa

Mam nadzieję, że podobała Wam się nasza wycieczka?

Teraz otwórzcie książkę „Czytam, liczę, piszę” na str. 85. Przeczytajcie tekst o atrakcyjnych miejscach w Polsce i napiszcie zdanie po śladach.

Życzymy miłego dnia!

Wasze panie.


12 maja

 KOCHANE DZIECI 🙂

 Będziemy zdobywać dalsze wiadomości na temat naszej pięknej  OJCZYZNY, jaką jest  POLSKA.

https://view.genial.ly/5eb84caa8c034e0d162d7cda/interactive-image-interactive-image 

                                          I Zajęcie 

1.Na początek zajęcia posłuchajcie bardzo uważnie wiersza patriotycznego pt.:”JESTEM MAŁYM POLAKIEM “(1).

Jesteśmy dumni, że mieszkamy w takim kraju, jakim jest POLSKA.

Czy zgodzicie się ze mną dzieci?  🙂

2.Zapraszam do obejrzenia filmu pt.: ” HERBY MIAST WOJEWÓDZKICH W POLSCE”.(2)

 Spróbujcie przeczytać nazwy wymienionych miast w filmie i dokładnie przyjrzyjcie się herbom miast.

*Karta pracy, cz.4,s.31.

Czytanie tego, co mówią dzieci o swoich miastach Łączenie ich wypowiedzi z nazwą odpowiedniego miasta. Oglądanie herbów miast. Rysowanie herbu swojego miasta.

                                     II Zajęcie

 1.  POLSKA TO MOJA OJCZYZNA- ćwiczenia w czytaniu.

* Obejrzyjcie proszę filmik o naszej pięknej  OJCZYŹNIE. Są tu pokazane miejscowości, w których byliście z rodzicami i z rodzeństwem.

 https://www.youtube.com/watch?v=JPB6tA0U214&t=185s

 1. A teraz, chcę  Was zaprosić do przedszkola, w którym Wasze koleżanki i koledzy, chwalą się wiadomościami na temat naszej pięknej  OJCZYZNY.(4)

Karta pracy, cz. 4, s. 32.

Oglądanie zdjęcia. Określanie, co jest na nim przedstawione. Czytanie tekstu. Odpowiadanie rodzicom  na pytania:

– W jakim państwie mieszkamy?

– Kim jesteśmy?

– Jakie są symbole narodowe Polski?

– Gdzie leży Polska?

*  Rysowanie szlaczków po śladach

Karta pracy , cz. 4, s. 33.

Czytanie wypowiedzenia: To mapa Polski i wyrazu godło. Odszukiwanie wśród naklejek wyrazów: stolica, Tatry, Bałtyk i naklejanie ich w odpowiednich miejscach na mapie konturowej Polski. Omówienie wyglądu godła. Rysowanie po śladach rysunków flag. Kolorowanie ich tak, żeby wyglądały jak flaga Polski.

 1. Kochane dzieci zapraszam Was z rodzicami do słuchania hymnu Polski.(5)

Pamiętacie, że postawa jest na baczność.

3.Teraz usiądźcie wygodnie i wysłuchajcie opowiadania M.Orłonia pt.: “O LECHU I BIAŁYM ORLE”.(6)

4.Rozmowa z rodzicem na temat opowiadania.

– Czego szukał Lech ze swoją drużyną?

– Czy miejsce, w którym przystanęli, spodobało mu się?

– Co robił orzeł, którego dojrzał Lech?

– Czy Lech zdecydował się osiąść w tym miejscu?

– Jak nazwał gród, który tam zbudował?

– Co było jego znakiem?

                                   III Zajęcie

KOCHANE DZIECI-  RELAKS 🙂

1.Pamiętacie, byliśmy (4.11.2019r.)na KONCERCIE PATRIOTYCZNYM  w KONSULACIE KULTURY, w  GDYNI. Byliście świadkami takich TAŃCÓW NARODOWYCH JAK: POLONEZ, OBEREK, KRAKOWIAK. Jeżeli ktoś z Was nie pamięta to Wam przypomnę 🙂

* TANIEC NARODOWY – POLONEZ (7)

* TANIEC NARODOWY – OBEREK   (8)

* TANIEC NARODOWY – KRAKOWIAK (9)

*  Jestem pewna, że Wam się podobało 🙂

 1. Zanim przystąpicie do pracy, zapraszam Was do obejrzenia pięknego filmiku, pt.: ” POLSKIE STROJE LUDOWE “(10).Zwróćcie szczególną uwagę na dwa stroje ludowe: góralskiego i krakowskiego.

A teraz możecie przystąpić do pracy,  w kartach pracy ,” Czytam, piszę, liczę”, strona 84. Poleceniem jest oglądanie strojów ludowych – góralskiego i krakowskiego. Odczytywanie nazw tańców przedstawionych na obrazkach.

Kończenie rysowania szlaczków.

Dziękuję kochani, że byliście bardzo pracowici jak “PSZCZÓŁKI” 🙂

Do jutra 🙂


11 maja

Dzień dobry kochane Dzieci!

Mieliśmy przepiękny majowy weekend! Mam nadzieję, że miło spędziliście ten czas i wypoczęliście na słoneczku.

Tematem tego tygodnia jest: „Mój region, moje państwo, moja unia”.

Dzisiaj zajmiemy się naszym pięknym miastem. Zapraszam Was na prezentację.

https://view.genial.ly/5eb81d037199c50d8c419d53/interactive-image-interactive-image-gdynia

Czy rozpoznaliście wszystkie te miejsca? Na pewno znacie jeszcze inne, bo Gdynia jest bardzo pięknym miastem, w którym jest bardzo dużo interesujących miejsc. Co Wy najbardziej lubicie w naszym mieście? Narysujcie to i przyślijcie do nas.

A teraz trochę ruchu. 

Wyobraźcie sobie, że jesteście mewami i latacie z szeroko rozpostartymi skrzydłami.

Teraz jesteście bocianami i maszerujecie wysoko podnosząc kolana.

Bociany zamieniają się w dzieci, które wsiadają na rowerek (kładąc się na plecach) i pedałują z górki na pazurki bardzo szybciutko, a potem powoli pod górkę (i tak parę razy).

Jak już dojechaliście na miejsce to otwórzcie karty pracy na stronie 30 i wykonajcie zadanie.

Nasze drugie zajęcie dzisiaj będzie opierało się o treść znanej Wam  bajki pt.: „Czerwony Kapturek.”  Przypomnijcie sobie dokładnie co tam się po kolei wydarzyło.

Jeżeli macie w domu tę książkę to zachęcam do przeczytania, a jeżeli nie to obejrzyjcie bajkę:

https://www.youtube.com/watch?v=xZ62_lzvMO4

Kochani, opowiedzcie teraz rodzicom treść bajki swoimi słowami.

Jak zaczyna się ta historia?

Co się stało później?

Dlaczego tak się sprawy potoczyły?

Jak się skończyła ta historia?

Czy gdyby Czerwony Kapturek posłuchała się mamy i nie zbaczała ze ścieżki to byłaby bezpieczna?

Drodzy Rodzice,

porozmawiajcie z dziećmi na temat bezpieczeństwa w Waszym otoczeniu. Wspólnie ustalcie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w pobliżu domu, na zakupach, na wycieczkach i w różnych sytuacjach życia codziennego oraz wakacyjnych czy też weekendowych wyjazdów. (np. nie rozmawiać z nieznajomymi, nie odchodzić z wyznaczonego miejsca itp.)Dzięki takim zasadom dzieci czują się pewniej, ponieważ wiedzą jak należy się zachować aby być bezpiecznym i np. nie zgubić się. Taka wiedza może okazać się bardzo przydatna!

Można zapisać te zasady na dużej kartce i przy każdej z nich narysować piktogram, lub jakiś symboliczny rysunek. W ten sposób na pewno się utrwalą.

Język angielski

 Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it sunny? Is it rainy?

What day is it today? (Monday/ Tuesday/ ….?)

What season is it? (It’s spring.)

Dzisiaj przypomnijcie sobie naszą piosenkę Baby Shark ale w wersji do tańczenia. Obejrzyjcie i zatańczcie razem z dziećmi na filmiku.

https://www.youtube.com/watch?v=XqZsoesa55w

Na mamusię można mówić zarówno Mommy jak i Mom a na tatusia Daddy lub Dad.

Dzisiaj macie do wykonania karty do zabaw utrwalających nazwy członków rodziny. Można wydrukować gotowe lub samodzielnie narysować i z pomocą rodziców podpisać.

 

Zabawa 1.

Dwóch graczy. Każdy ma swój komplet kart. Karty leżą obrazkami do góry. Gracz 1 mówi nawę np. sister a gracz drugi musi szybko podnieść kartę przedstawiającą ten obrazek. Jeśli zgadł to ma punkt i odkłada kartę z boku. Zmiana i zaczyna zawodnik 2.

Zabawa 2.

Zgadywanki. Dwóch graczy. Każdy ma swój komplet kart. Karty leżą obrazkami do dołu. Zawodnik 1 losuje jedną ze swoich kart, podnosi tak żeby zawodnik 2 nie widział co to jest. Zawodnik 2 zgaduje i wymienia nazwy: mom / dad itd. jeżeli nie zgadł to zawodnik 1 mówi No a jeżeli zgadł to mówi Yes. Każdy zawodnik zgaduje tak długo aż odgadnie. Po każdej karcie jest zmiana ról.

family.mamory

Have fun! Miłej zabawy!

Bye bye! Do zobaczenia!


8 maja

WITAJCIE KOCHANE DZIECI 🙂

Dzisiaj będziecie uczestniczyć w słuchaniu muzyki poważnej.

1.Usiądźcie wygodnie i wsłuchajcie się w te cudowne utwory pt.:” CZTERY PORY ROKU”( jesień, zima, wiosna, lato),  które stworzył,  wielki kompozytor  ANTONIO VIVALDI. Ponieważ,  jest pora roku WIOSNA, to porozmawiamy o tym utworze.

Ilustracja interaktywna Geniall https://view.genial.ly/5eb3242b7082580d68200da7/interactive-image-cztery-pory-roku-wiosna  

2.Wypowiedź dziecka na temat wysłuchanego utworu “WIOSNA”.

– O czym może opowiadać ten utwór?

– Co czuliście, słuchając go?

– Czy był on wesoły, czy smutny?

– Jakich barw użylibyście, chcąc przedstawić jego nastrój?

– Jak można go przedstawić ruchowo?

*.Ruchowe przedstawienie utworu.

Dziecko otrzymuje od rodzica pasek bibuły( lub wstążkę,tasiemkę).Słuchając utworu  A.Vivaldiego “WIOSNA”, porusza się po pokoju w sposób, jaki podpowiada mu muzyka.

3.ZWIEDZAMY SZKOŁĘ MUZYCZNĄ (1)

4.” INSTRUMENTY PERKUSYJNE ” (2) ,słuchanie wiersza.

Proszę wymienić  rodzicom instrumenty, które wystąpiły w wierszu.

5.” Jaki to instrument? ” (3)- ćwiczenia słuchowe.

  Nazwij instrument, który usłyszałeś (usłyszałaś).

6.Z listów Waszych wynika, że bardzo podobała Wam się muzyka poważna, naszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.Zapraszam do wysłuchania pięknego utworu jakim jest “POLONEZ” (4).

7.DZIECI  POLSKIE,  tak pokochały tego kompozytora,że napisały o nim piosenkę pt.: “MUZYCZNE ECHO WARSZAWY” (5).

8.Ponieważ temat o muzyce kończymy przed Wami weekend. 

Zapraszam do wykonania instrumentu – BĘBENKA. Instrument ten przyda Wam się w klasie I.

ZDJĘCIA SĄ MILE WIDZIANE NA NASZEJ STRONIE PRZEDSZKOLA.

PRACA DOMOWA.

Karta pracy “Czytam,piszę, liczę”,s.83.

C.d. pisanie wzorów literopodobnych.

Ułożyć z liter nazwy czterech pór roku.

DZIĘKUJĘ ZA DZISIEJSZE ZAJĘCIA I ŻYCZĘ MIŁEGO WEEKENDU DLA CAŁEJ RODZINKI  🙂 


7 maja

Witajcie kochani!

Na początek otwórzcie książkę „Czytam, piszę, liczę” na stronie 82 i starannie wykonajcie zadania matematyczne.

W tym miesiącu poznacie również Wielkich Polaków, a będą to tym razem sportowcy. Dzisiaj przedstawiam Wam pierwszego z nich – na pewno wszyscy go znacie. A kto to taki? Zobaczcie sami!

Ilustracja interaktywna w Geniallyhttps://view.genial.ly/5eb2bd1452e86d0d777f4ece/interactive-image-interactive-image

Mam nadzieję, że ta postać zainspiruje Was do uprawiania sportu. J Jeżeli macie swój ogródek to zabierzcie dzisiaj piłkę i pograjcie z rodzicami. A jeżeli nie macie ogródka to może spacer do lasu z piłką?

Miłego dnia!

 

Język angielski

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it windy? Is it snowy?

What day is it today? ( Tuesday/ Sunday….?)

What season is it? (It’s spring.)

Powtórzcie sobie piosenkę o deszczu i rodzince.

Rain Rain Go Away | Super Simple Songs 

https://www.youtube.com/watch?v=LFrKYjrIDs8&list=RDQMai1KCY0r7tk&index=1

Dzisiaj poznacie kolejną piosenkę o rodzinie. Tym razem jest to rodzinka rekinów. Rekin to shark. Poznacie dwa nowe słówka związane z rodziną:

Grandma – babcia

Grandpa – dziadek

Posłuchajcie piosenki:

Baby Shark 

https://www.youtube.com/watch?v=GR2o6k8aPlI

tekst:

Baby shark, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3)

Mama shark, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3)

Papa shark, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3)

Grandma shark, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3)

Grandpa shark, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3)

Hungry sharks, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3) / głodne rekiny

Little fish, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3) / małe rybki

Swim away, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3) / odpłyńcie

Swim faster, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3) / płyńcie szybciej

Safe at last, doo, doo, doo, doo, doo, doo  (x3) / w końcu bezpieczni

Bye bye sharks, doo, doo, doo, doo, doo, doo (x3) / do widzenia rekiny

Czy podobała się Wam piosenka? Mam nadzieję, że nikt nie wystraszył się tych sympatycznych rekinów. J

Do kolorowania czekają na Was baby shark

Have fun!

Bye bye!


6 maja

KOCHANE DZIECI 🙂
Zapewne jesteście ciekawe o czym będzie dzisiejsze zajęcie.Oczywiście,że będzie związane z muzyką.Będziemy rozwijać orientację przestrzenną, sprawność fizyczną , określać swoją lewą i prawą stronę .
Na wstępie, żeby środa była wesoła i w podskokach, pobawimy się. Do zabawy zaproście rodziców i rodzeństwo 🙂 Poznacie wartości rytmiczne w podskokach:)  https://www.youtube.com/watch?v=ZNYBvHTGP1U 
Było super ,prawda?:)
1. Teraz Pani Olga pokarze Wam na obrazkach instrumenty ,waszym zadaniem jest nazwać muzyków grających na nich,np. https://www.youtube.com/watch?v=3LwOtLkuo8Y  
FORTEPIAN – PIANISTA
WIOLONCZELA – WIOLONCZELISTA
FLET – FLECISTA
KLARNET – KLARNECISTA 
TRĄBKA  – TRĘBACZ
SAKSOFON – SAKSOFONISTA
*.ĆWICZENIA ROZWIJAJĄCE ORIENTACJĘ PRZESTRZENNĄ ( z prawej strony , z lewej strony ).
2. Zabawa ” Zrośnięte bliźniaki “.
Dzieci dobierają się parami .Chodzą po pokoju , stykając się wymienionymi przez rodzica częściami ciała, np.:plecami, łokciami, uszami…
3.Wskazywanie swoich prawych i lewych części ciała.
Rodzic prosi:
– Dotknijcie lewego ucha(prawego kolana, lewej stopy, prawego policzka, prawego ucha, prawej łydki…).
4.Zabawa z kulą z gazety.
Kochane dzieci,zróbcie kulę z gazety.Na hasło rodzica,dziecko wykonuje polecenie.Np.
* Rzućcie ją za siebie.
* Rzućcie ją przed siebie.
* Rzućcie ją po swojej lewej stronie.
* Rzućcie ją po swojej prawej stronie.
5.Zabawa ze śpiewem połączona z maszerowaniem po pokoju.
“NOGA LEWA, NOGA PRAWA”.  https://www.youtube.com/watch?v=f1tcviABzX8
6.Obrysowanie swoich stóp samodzielnie lub z pomocą rodzica.
Dziecko wycina rysunki i koloruje:na zielono- rysunek prawej stopy, na niebiesko- lewej.
7.Zabawa “Stajemy stopą”.
Dzieci poruszają się po pokoju odpowiednio do dźwięków rodzica, który ,uderza ołówkiem do dna kubeczka po jogurcie.Na przerwę w grze i hasło Lewa (Prawa) kładą odpowiednią sylwetę na podłodze i stają na niej właściwą stopą (stają jednonóż).
6.Karta pracy,cz.4,s.29.
Kolorowanie drogi rodziny do filharmonii.
7.KOCHANE DZIECI W NAGRODĘ DLA WAS ZAGADKI.
Dzieci siedzą tyłem do rodzica.Rodzic włącza film na którym są instrumenty muzyczne – dźwięki i odgłosy.Dziecko musi odgadnąć z jakiego instrumentu pochodzą te dźwięki (odgłosy). https://www.youtube.com/watch?v=MadTiSUv4Jo 
A teraz odwróćcie się i proszę spróbujcie nazwać instrumenty, które występują w tym filmie. https://www.youtube.com/watch?v=MadTiSUv4Jo
Jeżeli będzie padał deszcz i rodzice Wam pozwolą obejrzeć bajkę, to 
ZAPRASZAM-  “MUZYKANCI Z BREMY”( bajka po polsku). https://www.youtube.com/watch?v=cVVhiLIZBjw 
Do jutra kochani 🙂 

 5 maja

Dzień dobry kochane Dzieci!

Dzisiaj nadal będziemy rozmawiać o muzyce.

Otwórzcie karty pracy cz.4 na str. 27. Jakie instrumenty widzicie? Nazwijcie je.

Pokolorujcie tylko te instrumenty, które występują po jednaj stronie karty – prawej lub lewej.

Poniżej narysowane są zwierzątka. Wybierz jedno z nich i odgłosem wydawanym przez to zwierzątko zaśpiewaj piosenkę np. „Wlazł kotek na płotek”.

A teraz zastanówcie się co to jest muzyka? Co tworzy muzykę?

Czy Wy sami potraficie stworzyć muzykę? Oczywiście! Możecie zaśpiewać, możecie użyć instrumentów lub dowolnych przedmiotów: garnków, butelek, łyżek, gazety itd. Spróbujcie!

Czy wiecie jak nazywają się muzyczne znaki? To nuty.

Muzycy, patrząc na nuty,  potrafią czytać zapisy nutowe i przypisać im odpowiednie dźwięki. Nuty zapisujemy w pięcioliniach a na początku zawsze jest klucz wiolinowy. Na dole strony 28 w kartach pracy, pod wizerunkiem Fryderyka Chopina jest pięciolinia z kluczem wiolinowym i nutami – przyjrzyjcie się jak to wygląda. Przeczytajcie teksty zamieszczone obok instrumentów, dokończcie zdania, a następnie przeczytajcie kim był Fryderyk Chopin.

Kiedy muzycy grają w orkiestrze potrzebują kogoś, kto nimi pokieruje – ta osoba nazywa się dyrygentDYRYGENT

Dyrygent zazwyczaj ubrany jest w elegancki smoking i ma w ręku batutę – czyli taką pałeczkę do dyrygowania.

Zapraszam Was na konkurs piosenki dziecięcej pt.: „Wygraj sukces”. Wysłuchajcie piosenki zatytułowanej „Dyrygent”, którą śpiewa Natalia Ciecierska.

https://www.youtube.com/watch?v=udyhgi4ODvk

Dokąd zmierza dyrygent?

Co ma w ręku?

Czym dyryguje?

Jakie instrumenty grały w orkiestrze?

Co Dziadek powiedział na końcu do dziecka? Co to może oznaczać?

Jaki nastrój panuje w piosence?

Chyba zgodzicie  się ze mną, że muzyka jest bardzo ważna w życiu i sprawia, że można poczuć się lepiej. Są oczywiście różne gatunki muzyczne, rożne głosy, różne rytmy i dzięki temu każdy znajduje coś dla siebie. W bajkach również są piękne piosenki i podkłady muzyczne. Czasem nie zwracamy na to uwagi, a to jest niesamowita praca artystów gdy często udając różne głosy sprawiają, że zachwycamy się bajką i ujmuje nas ona za serce. Posłuchajcie teraz pięknej piosenki pod tytułem „Marzenie mam” z bajki „Zaplątani” i zobaczcie skąd pochodzą te głosy.

https://www.youtube.com/watch?v=5qUPmZLBJiI

A teraz kochani poproście mamę lub tatę o włączenie ulubionej piosenki i zatańczcie własny taniec.

I na koniec to, co lubicie najbardziej – gimnastyka. Zapraszam Was na stronę: https://wordwall.net/pl/resource/901664/wychowanie-fizyczne/%C4%87wiczenia

Miłej zabawy kochani i do jutra!

Język angielski

 Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it sunny? Is it rainy?

What day is it today? (Monday/ Tuesday/ Sunday….?)

What season is it? (It’s spring.)

Na początek rozruszajcie się trochę przy zabawie rytmicznej:

 Look! How’s the weather?  It’s rainy. – Popatrzcie! Jaka jest pogoda? Pada deszcz. Ale ptaszki się nie przejmują i bawią się świetnie J Wy też spróbujcie!

https://www.youtube.com/watch?v=aXZWgOf2lSA

Bim Bum ~ A Clapping Game Song

 Rozpoczął się nowy miesiąc: maj – po angielsku brzmi bardzo podobnie: May.

W tym miesiącu będziemy mówić o rodzinie. Rodzina to FAMILY.

W naszej nowej piosence poznamy lub przypomnimy sobie jak mówimy na członków rodziny:

DADDY – TATUŚ

MOMMY – MAMUSIA

BROTHER – BRAT

SISTER – SIOSTRA

Sun – to po angielsku słońce. Stąd wyrażenie:  It’s sunny. –Jest słonecznie.

Rain to po angielsku deszcz. Stąd wyrażenie:  It’s rainy. – Jest deszczowo.

Dzisiaj poznacie piosenkę: „Rain, rain, go away!” (Deszczu, deszczu, odejdź!)

Wysłuchajcie piosenki:

Rain Rain Go Away | Super Simple Songs 

https://www.youtube.com/watch?v=LFrKYjrIDs8&list=RDQMai1KCY0r7tk&index=1

Tekst

Rain, rain, go away / deszczu, deszczu, odejdź
Come again another day / wróć innego dnia
Daddy wants to play / tatuś chce pobawić się
Rain, rain, go away

Rain, rain, go away
Come again another day
Mommy wants to play  / mamusia chce się pobawić
Rain, rain, go away

Rain, rain, go away
Come again another day
Brother wants to play / brat chce się pobawić
Rain, rain, go away

Rain, rain, go away
Come again another day
Sister wants to play  / siostra chce się pobawić
Rain, rain, go away

Rain, Rain, go away
Come again another day
All the family wants to play  / cała rodzina chce się pobawić
Rain, rain, go away

 Teraz pokolorujcie portret mamusi I tatusia czyli mommy and daddy i jeszcze raz posłuchajcie piosenki. mommy & daddy

Have a nice day! Miłego dnia!

Bye bye! Do zobaczenia!


4 maja

KOCHANE DZIECI 🙂

W tym tygodniu,  przenosimy się do świata muzyki. Wysłuchajcie piosenki a dowiecie się, o czym będzie dzisiejsze zajęcie. https://www.youtube.com/watch?v=ekXNa5da7jY 

Zgadłyście … o FILHARMONII 🙂 

A co to jest filharmonia, zaraz się dowiecie…

Zapraszam na krótki filmik związany z koncertem w filharmonii. https://www.youtube.com/watch?v=-mTIiLRlzx0 

 1. Otwieramy karta pracy,cz.4,s.24.

Liczenie kratek.Naklejanie w okienkach odpowiednich liter odszukanych wśród naklejek.Odczytanie nazw instrumentów (GITARA, PERKUSJA).

Rysowanie po śladach, bez odrywania ołówka od kartki.

Posłuchajcie i przypatrzcie się instrumentom i towarzyszącym im dźwiękom (filmik w/w ).Instrumenty występujące w filmie to: GITARA, HARFA, KASTANIETY, MARAKASY, TAMBURYN, KLARNET, JANCZARY, KONTRABAS, SAKSOFON, SKRZYPCE, FLET, GITARA ELEKTRYCZNA, WIOLONCZELA, PUZON, MANDOLINA, TRĄBKA, KEYBOARD).   

Karta pracy ,cz.4,s.25.

Czytanie nazw instrumentów i wskazywanie ich na obrazkach. Otocz pętlami w różnych kolorach obrazki instrumentów ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięków.

 1. Zapraszam do wysłuchania piosenki pt.: “CZARODZIEJSKI KONCERT ” (sł.i muz.K.Gowik).

I.Instrumenty już czekają, zaraz będą razem grały,

wyczarują piękne nutki i zabiorą wszystkie smutki.

Pan dyrygent już gotowy ,chce, by wszystkie go słuchały,

a nastroje są gorące, zaraz będzie piękny koncert.

Ref.: Patrzą instrumenty na dyrygenta swego,

bez batuty w jego ręce wszystko będzie do niczego…

II.Smyczki głaszczą struny skrzypiec , ocierają się jak kotki,

wiolonczela i altówki dają dźwięk jak lizak słodki

Z boku harfa i gitara ze strunami do szarpania.

Wszyscy chcą tu być najlepsi , wszyscy chcą mieć szóstkę z grania.

Ref.: Patrzą instrumenty…

III. Z tyłu siedzą srebrne flety; gdy w nie dmuchać, pięknie grają.

Za fletami złote trąbki trąbią, ile siły mają.

Saksofony i klarnety tak dmuchają, że o rety!

Razem z nimi buczy tuba , bardzo duża, bardzo gruba.

Ref.: Patrzą instrumenty…

IV.A po środku wielki, czarny- to fortepian z klawiszami ,

kiedy palce w nie uderzą, płyną dźwięki ponad nami.

Całkiem z tyłu wielkie bębny dudnią tak, że drży powietrze.

Jak wielki, cudny koncert, grajcie jeszcze, grajcie jeszcze!

Ref.; Do niczego!!! (okrzyk) 

* Rodzicu , porozmawiaj z dzieckiem na temat piosenki.

– Jakie instrumenty brały udział w koncercie?

– Kto dyrygował?

– Co powinien mieć dyrygent w ręce?

– Gdzie odbywa się na ogół taki koncert?

 1. .KOCHANE DZIECI,

Teraz będziecie malować farbami na dużych, tekturowych pudłach ( kto ma, kto nie ma to na dużych kartkach) nastroju wybranego utworu FRYDERYKA CHOPINA ( z w/w wyżej filmu). https://www.youtube.com/watch?v=Rh1eYU0VBnA&list=RDRh1eYU0VBnA&index=1

Zanim przystąpicie do pracy, posłuchajcie informacji na temat tego WIELKIEGO KOMPOZYTORA 🙂

FRYDERYK CHOPIN był polskim kompozytorem i pianistą. Komponował: walce, nokturny, mazurki, etiudy, sonaty, polonezy, ronda, koncerty. Urodził się ponad 200 lat temu w Polsce (Żelazowa Wola), a zmarł około 170 lat we Francji, w Paryżu. Już w wieku 7 lat wydał swój pierwszy utwór i zaczął koncertować w domach bogatych ludzi. Często w jego utworach pojawiają się elementy muzyki ludowej.  Jako pianista był samoukiem. Ukończył studia w wieku 19 lat. Był muzycznym geniuszem. Gdy miał 20 lat, wyjechał do Francji. Do Polski już nie powrócił.  Często koncertował, uczył gry na pianinie i pisał nowe utwory.

 1. Po wysłuchaniu wybranego utworu, proszę  zapytać dziecko,

* o czym,może opowiadać ten utwór?

* co czułaś (czułeś), słuchając go?

* czy był on wesoły, czy smutny?

* jakich barw użyjesz ,chcąc przedstawić jego nastrój?

Prace mile widziane na naszej stronie przedszkola.

KOCHANE DZIECI,

jeżeli będziecie w Warszawie, odwiedźcie  ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE. Tam zobaczycie pomnik FRYDERYKA CHOPINA  i posłuchacie muzyki tego wielkiego, niezapomnianego kompozytora polskiego . https://www.youtube.com/watch?v=H9OwDl5huVk&t=121s 

Do jutra kochani 🙂  


30 kwietnia

Witajcie kochane Dzieci!

Dzisiaj czeka nas dawka zabaw matematycznych a dokładniej mówiąc związanych z mierzeniem objętości płynów.

Zajęcie 1.

Płyny mierzymy w litrach. Na pewno macie w domu butelki z wodą, sokiem czy olejem – to wszystko są płyny. Spójrzcie na napis na butelce – jaka jest pojemność: może być np. 1 litr, 2 litry, 5 litrów lub 500 mililitrów czyli 0,5 (pół) litra.

Jeżeli macie pustą butelkę o pojemności 1 litr to nalejcie do niej wody z kranu i powiedzcie czy to jest dużo?

A teraz wodą z butelki napełnijcie szklanki i zbadajcie  ile szklanek wody jest butelce?

Jeżeli macie butelki o pojemności 0,5 litra to sprawdźcie czy woda z dużej butelki zmieści się do 2 mniejszych?

Razem z rodzicem wybierzcie z szafki kuchennej dwa garnki: jeden duży, drugi mały. Litrową butelką wypełnijcie garnek wodą. Sprawdźcie ile butelek wody udało się wlać? Ile to litrów? W ten sam sposób zmierzcie pojemność drugiego garnka. Jeżeli zabawa Wam się podoba to możecie sprawdzić więcej naczyń w kuchni, również dzbanki i miski. J

Obejrzyjcie filmiki o mierzeniu ilości płynów i wykonajcie obliczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=VlyeFfVHgu0

https://www.youtube.com/watch?v=hWxmK3s9KSc

A teraz kochani otwórzcie karty pracy część 4 na stronie 22. Wykonajcie zadanie z trójkątami. Następnie przeczytajcie zdania i skreślcie obrazki niezgodne z ich treścią. Na dole strony czeka na Was szlaczek – dokończcie go starannie. J

Zajęcie 2.

Posłuchajcie uważnie wiersza Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby***

Gdy siedzę na widowni

i gasną światła w teatrze,

Kurtyna idzie w górę,

wstrzymuję oddech i patrzę.

 Nagle wszystko ożywa:

śpiewają drzewa z papieru,

drewniany słowik fruwa,

kot w butach zmierza do celu.

 Przeżywam ich przygody,

niezwykłe – aż nie do wiary.

Teatr to takie miejsce,

w którym możliwe są czary.

 Kiedy jestem już w domu,

wycinam tygrysa w paski

i gram teatr dla mamy,

i czekam na oklaski.

 – czy Wy czujecie się podobnie w teatrze?

– czy w domu robicie teatrzyki dla rodziców?

Wiemy, że niektórzy robią piękne teatrzyki, bo przysłali nam zdjęcia na maila grupowego. Brawo dla tych Aktorów!!!! Pozostałe dzieci zachęcamy aby również zrobiły swój teatrzyk: może to być teatr cieni, teatr kukiełkowy, pacynkowy lub przedstawiony przez Was. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

Posłuchajcie rymowanki pt.: „Wielki smok”. Podczas gdy rodzice będą Wam czytali, Wy przedstawcie ruchem usłyszaną treść.

Wielki smok szedł do przodu kroki trzy,

zrobił przysiad i wyszczerzył groźnie kły.

Skoczył w górę i rozłożył skrzydła swe,

latał w koło, by pogubić myśli złe.

W chłodnej wodzie pływał żabką też,

na czworakach chodził tak jak jeż.

Gdy się zmęczył, to zwinięty w kłębek spał,

kolorowe sny całą nockę miał.

I jeszcze ćwiczenie rączki i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Otwórzcie karty pracy na stronie 23. Narysujcie magiczne teatralne okienko. W okienkach po prawej stronie karty narysujcie takie same wzory jak po lewej stronie. Pamiętajcie aby dokładnie się przyjrzeć i sprawdzać czy jest tak samo. Na pewno Wam się uda! Powodzenia!

Dla odprężenia obejrzyjcie filmik o Franklinie i zobaczcie jaką ważną rolę odgrywał w przedstawieniu ( jest to drugi filmik, zaczyna się o 11’15)

https://www.youtube.com/watch?v=VBpVcbRoP-Y

W nasze piękne święta państwowe przypomnijcie sobie piosenkę: „Jesteśmy Polką i Polakiem”

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy bardzo miłego weekendu!


29 kwietnia

Witajcie, kochane dzieci 🙂

Tematem dzisiejszego zajęcia jest: ” Paluszkowy teatrzyk “. Zanim przystąpimy do pracy w książkach, pobawimy się naszymi paluszkami. 

Drogi rodzicu, zabawa ta w połączeniu ze spokojną muzyką, wyciszy dziecko i zachęci do zajęć. Pobaw się razem ze swoim dzieckiem 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=-8zz_H4iW7s

1.Karta pracy, cz.4,s.20.

Oglądanie zdjęć. Określenie, czym różnią się teatrzyki. Czytanie wyrazów umieszczonych na czarodziejskim lusterku. Dziecko odpowiada, z jakimi baśniami się kojarzy. Ozdabianie lusterka według własnego pomysłu.

2.Ćwiczenia dykcyjne.

Dziecko za rodzicem powtarza mówione przez niego zdania.

KRÓL KAROL KUPIŁ KRÓLOWEJ KAROLINIE KORALE.

GDZIE MIESZKA ŚNIEŻKA?

SASZA SZEDŁ SUCHĄ SZOSĄ.

STÓŁ Z POWYŁAMYWANYMI NOGAMI.

W SMOCZEJ JAMIE SYCZY SMOK.

3.Kochane dzieci posłuchajcie piosenki pt: “PALUSZKOWY TEATRZYK “. https://www.youtube.com/watch?v=t1HLC6xpZPU&t=51s 

 1. Było sobie dziesięć paluszków

   i bardzo się nudziły. 

   Wstyd powiedzieć nawet na uszko…

   Ciągle się kłóciły!

   Aż ktoś z paluszkowej rodzinki

   dał pomysł jak się patrzy!

   Zróbmy sobie małe pacynki 

   i  będzie teatrzyk!

   Czy każdy paluszek ma już swoją rolę?

   Czy każdy paluszek chce być dziś aktorce

Ref.: Zapraszamy na teatrzyk paluszkowy,

        gdzie wystąpi smok dwugłowy

        i straszydło śmieszne, całe rozczochrane,

        i trzy małpki roześmiane. 

        Potem wróżka nam królewnę wyczaruje,

        a królewna księcia pocałuje.

        A na koniec mamy dwa malutkie kotki ,

        bo teatrzyk nasz jest słodki.

 1. Od tej pory paluszki, gdy tylko się nudziły,

    wyciągały szybko pacynki i teatr robiły.

    A w teatrze nudy nie było, bo każdy był zajęty,

    kłótnie znikały, a każdy palec miło uśmiechnięty.

    Czy każdy paluszek ma już swoją rolę?

    Czy każdy paluszek chce być dziś aktorem?

Ref.: Zapraszamy na teatrzyk…

4.Rodzicu proszę, porozmawiaj z dzieckiem na temat piosenki.

– Co robiły wcześniej paluszki, gdy się im nudziło?

– Na jaki pomysł wpadły?

– Jak robimy paluszkowy teatrzyk?

– Jakie postacie mogą występować w tym teatrzyku?

– Co robią teraz paluszki, gdy się nudzą?

5.Kochane dzieci, chętnie zobaczymy Wasz ” PALUSZKOWY TEATRZYK “.

Możecie użyć: piłeczki , stare rękawiczki rajstopki, skarpetki, kolorowe zakrętki…pomysł należy do Was 🙂 CZEKAMY NA ZDJĘCIA 🙂

6.Karta pracy ,cz.4,s.21

Czytanie tekstów zadań .Rozwiązywanie ich i ilustrowanie.

Za wspaniały ,dzisiejszy Wasz wysiłek…    NAGRODA 😉

” ZABAWY PALUSZKOWE IG “.  https://www.youtube.com/watch?v=7tBVZINpUAw&t=18s

KOCHANE DZIECI , PRZED WAMI I RODZICAMI DŁUGI WEEKEND I BARDZO WAŻNE ŚWIĘTA , DLA NAS POLAKÓW 🙂

A  JAKIE TO ŚWIĘTA, ZOBACZCIE  SAMI 🙂

CZEKAJĄ NA WAS MIŁE  NIESPODZIANKI:)    

http://kodowanienadywanie.blogspot.com/2020/04/polskazakodowane-aktywnosci.html   


28 kwietnia

Witajcie kochani!

 1. Karty pracy cz. 4, str. 18. Przyjrzyjcie się cieniom bohaterów oraz elementów baśni i powiedzcie jaka to baśń? Następnie przeczytajcie teksty pod ramkami i zilustrujcie jej treść w ramce.
 2. Książka str. 72,73. Co przedstawia obrazek? Odszukajcie na obrazku fragmentów przedstawionych z boku kart. Przeczytajcie wyrazy umieszczone na dole kart, wyjaśnijcie ich znaczenie i wskażcie wymienione przedmioty na obrazku.
 3. Wysłuchajcie opowiadania S. Karaszewskiego pt. „ Bardzo ważna rola”

 Starszaki coraz częściej myślały o szkole. Powoli wyrastały z przedszkola, tak jak się wyrasta z przyciasnych butów czy kusego ubranka. Wyobrażały sobie, jak będzie w nowym miejscu.

– Jesteśmy już prawie uczniami – powiedziała Zosia. – Zanim pożegnamy przedszkole, może warto pokazać młodszym kolegom, czego nauczyliśmy się tutaj.

I starszaki w porozumieniu z panią postanowiły przygotować teatrzyk.

 Dzieci przez wiele dni uczyły się swoich ról. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły różne tańce. Po kilku próbach starszaki znały swoje role na pamięć. Na scenie czuły się pewnie, jak prawdziwi aktorzy. Prawie wcale nie zapominały, co mają powiedzieć i rzadko się myliły. Pomagały paniom z przedszkola w przygotowaniu kolorowych dekoracji i kostiumów.

– Będzie teatrzyk w przedszkolu – powiedziała Zosia przy kolacji.

– Teatrzyk? – zainteresował się braciszek Zosi. Michał był w najmłodszej grupie tego samego przedszkola. Był bardzo dumny ze swej starszej siostry. Ona wszystko wiedziała, wszystko umiała i pomagała Michałkowi we wszystkim.

– Taki teatrzyk z kukiełkami? – spytał Michaś.

– Nie, bez kukiełek. Sami będziemy grali. Same starszaki!

– Ty, Zosiu też?

– O tak! Będę grała Bardzo Ważną Rolę!

 Nadszedł dzień uroczysty, niecierpliwie wyczekiwany w przedszkolu.

W dużej sali przedszkolnej kurtyna zasłaniała scenę. Przed zasłoną stanęły rzędy krzesełek dla widzów.

 Wszystkie grupy przedszkolne z wyjątkiem starszaków zasiadły na widowni. Wszystkie starszaki zniknęły w szatni, która zmieniła się w teatralną garderobę. Starszaki przebierały się w kostiumy specjalnie przygotowane dla aktorów przedstawienia.

Rozległ się gong i kurtyna odsłoniła scenę z kolorowymi dekoracjami. Rosła tam piękna, rozłożysta jabłoń. Za jabłonią było pole i łąka, a za łąką las. Między łąką a lasem płynęła rzeka. A w tej rzece pluskały się ryby. Między sceną a widownią stał duży zegar.          Z tarczą podzieloną na cztery części i jedną wskazówką. Nie pokazywał godzin, ale pory roku.

Każda pora roku była w innym kolorze. Zima – biała, wiosna – zielona, lato – złote, jesień – brązowa.

 Na scenę wbiegły starszaki i zaśpiewały piosenkę o porach roku. Bim! – zegar zadzwonił jeden raz. Wskazówka pokazała białe pole z napisem – ZIMA. Rozległ się szum wiatru i sypnął śnieg. Na scenie zrobiło się biało. Gałązki jabłoni pokryły się szronem. Jabłonka trzęsła się z zimna i miała bardzo smutną minę. Po chwili, przykryta kołderką śniegu, zasnęła na stojąco. Na scenę wbiegły dzieci przebrane za leśne zwierzęta. Były tam sarenki, jelonki, zajączki i ptaki zimujące. Takie, co nie odleciały do ciepłych krajów. Bardzo smutne, zmarznięte i głodne zwierzęta drżały z zimna. Szukały pożywienia pod śniegiem. Na scenę wbiegły dzieci w zimowych ubrankach i chłopiec przebrany za leśniczego. Dzieci sypały smakołyki dla ptaków do karmnika i wieszały słoninkę na gałęziach jabłonki. Leśniczy wykładał siano, marchew i kapustę dla czworonożnych mieszkańców lasu. Głodne zwierzęta najadły się do syta i zatańczyły z radości.

Michał wpatruje się w scenę. Gdzie Zosia? Nigdzie jej nie ma. Jak to, przecież Zosia miała grać Bardzo Ważną Rolę.

Bim – bam! – zegar zadzwonił dwa razy. Wskazówka pokazała zielone pole z napisem WIOSNA. Zaczął padać deszcz. Śnieg na polach roztopił się. Wyparował szron z gałęzi jabłoni. Zazieleniły się pola, łąki i drzewa w lesie. Jabłonka obudziła się i uśmiechnęła radośnie. Jej gałązki pokryły się białymi kwiatami i młodymi listkami. Wokół drzewa tańczyły dzieci przebrane za pszczoły i motyle. Z ciepłych krajów przyleciały jaskółki, żurawie i bociany.

  Michał obserwuje scenę. Coraz bardziej się niepokoi. Gdzie Zosia? Nigdzie jej nie  ma ! Jak to? Przecież Zosia miała grać Bardzo Ważną Rolę.

 Bim – bam – bom! – zegar zadzwonił trzy razy. Wskazówka przesunęła się na złote pole z napisem LATO. Słońce świeciło coraz mocniej. Zieleń na polach i łąkach zastąpiły      żółto – złote kolory dojrzewającego zboża i żółknących traw. Jabłonka miała bardzo zadowoloną minę. Pod przekwitającymi kwiatami pojawiły się zawiązki owoców. Szybko rosły jak nadmuchiwane baloniki. Zmieniały się w zielone jabłka. Po minie jabłonki widać było, że jest jej ciężko. Ciężar rosnących owoców przygina ręce – gałęzie jabłonki – do ziemi.

  Michał wypatruje Zosi na scenie. Zbiera mu się na płacz. Gdzie Zosia? Nigdzie jej nie ma! A przecież Zosia miała grać Bardzo Ważną Rolę.

 Bim – bam – bom – bum! – zegar zadzwonił cztery razy. Wskazówka pokazała pole brązowe z napisem JESIEŃ. Zachmurzyło się. Las przybrał jesienną szatę z liści żółtych, czerwonych i brązowych. Powiał jesienny wiatr. Dzieci przebrane za kolorowe liście zatańczyły na scenie. Wiatr strąca dojrzałe, czerwone owoce z jabłoni. Im więcej owoców ląduje na ziemi, tym większa ulga maluje się na twarzy drzewa. Gdy spada ostatnie jabłko,

jabłonka unosi ręce – gałęzie – do góry i tańczy radośnie. Dookoła niej tańczą pszczoły, motyle, ptaki i leśne czworonogi. Na scenę wychodzą dzieci z koszykami i śpiewając, zbierają jabłka.

      Wieje w polu psotny wiatr

      i jabłonką trzęsie,

      a z jabłoni jabłek grad

      szur, szur przez gałęzie!

Starszaki z koszykami pełnymi jabłek schodzą ze sceny. Idą między widzów. Rozdają dzieciom dojrzałe, słodkie owoce.

        Jabłko co czerwienią lśni,

        do przedszkola niosę.

        Jeśli zechcesz, oddam ci,

        weź, jabłuszko, proszę!

               Stojące na scenie drzewo jabłoni macha gałęziastą ręką do Michałka.

– Zosia! – woła uradowany chłopiec i biegnie do siostry. Wbiega na scenę i rzuca się w objęcia dziewczynki.

– Nie poznałem cię, bo się przemieniłaś w jabłonkę! A przecież cały czas patrzyłem na ciebie Zosiu! Nie mogę uwierzyć, że to ty! A Zosia na to:

– Mówiłam, Michałku, że gram w przedstawieniu Bardzo Ważną Rolę.

Porozmawiajcie na temat opowiadania:

– Co postanowiły starszaki?

– Jaką rolę miała grać Zosia, siostra Michała?

– O czym było przedstawienie?

– Czy Michał rozpoznał na scenie swoją siostrę?

– Co grała Zosia?

 1. Zabawa „Jestem aktorem”. Dziecko przedstawia pantomimicznie wybraną postać z bajki lub baśni a rodzic (lub rodzeństwo) zgadują.
 2. Karta pracy cz.4, str. 19

Porównajcie liczby kukiełek po lewej i po prawej stronie karty. Naklejcie w kwadratach odpowiednie cyfry i znaki. Następnie rozwiążcie krzyżówkę poprzez naklejanie liter w krateczkach i odczytajcie hasło.

A teraz można poskakać i potańczyć przy ulubionej muzyceJ

Życzymy miłego dnia!

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it rainy? Is it cloudy?

What day is it today? (Monday/ Sunday….?)

Dzisiaj poznacie jak określamy pory roku. Cztery pory roku to The Four Seasons.

Obecnie mamy wiosnę czyli spring.

Po wiośnie będzie lato czyli summer.

Gdy zakończy się lato nastanie jesień czyli autumn.

 A po jesieni nastanie zima czyli winter.

Four seasons: spring, summer, autumn, winter.

Posłuchajcie nowej piosenki o porach roku i zapamiętajcie te cztery nazwy: spring, summer, autumn, winter.

Seasons Song for Kids (Autumn Version) | Pancake Manor

https://www.youtube.com/watch?v=ksGiLaIx39c

tekst:

There are four seasons that happen in a year / w roku są 4 pory roku

Spring, Summer, Autumn, Winter  / wiosna, lato, jesień, zima

Spring, Summer, Autumn, Winter

There are four seasons that happen in a year

Spring, Summer, Autumn, Winter

Spring, Summer, Autumn, Winter

Can you tell me what season it is? / czy możesz mi powiedzieć jaka to jest pora roku?

 Let’s take a look SPRING  / popatrzmy, WIOSNA

Can you tell me what season it is?

 Let’s take a look SUMMER / popatrzmy, LATO

Can you tell me what season it is?

 Let’s take a look AUTUMN   / popatrzmy, JESIEŃ

Can you tell me what season it is?

Let’s take a look WINTER  /  popatrzmy, ZIMA

What season is it? / Jaką mamy obecnie porę roku?

It’s  spring. / Jest wiosna.

Pokolorujcie kolorowankę słuchając piosenki i pomyślcie jaka jest Wasza ulubiona pora roku? SEASONS

See you soon! Do zobaczenia niebawem!


27 kwietnia

Kochane dzieci, na pewno jesteście ciekawe, o czym będzie dzisiejsze zajęcie.

Piosenka pt:” MAGICZNE MIEJSCE “, podpowie Wam.

https://www.youtube.com/watch?v=JitEZdvs0aQ 

1.Tak, kochane dzieci, zgadłyście 🙂 Na dzisiejszym zajęciu,  porozmawiamy na temat: Co to jest teatr?

– Czy teatr to tylko budynek?

– Co jest jeszcze potrzebne ,aby stworzyć teatr?

– Czy w teatrze występują tylko ludzie?

– Jak nazywa się teatr , w którym występują lalki?

Na te wszystkie pytania odpowie Wam TYGRYSEK, który zabierze Was do magicznego miejsca, jakim jest TEATR LALEK i będzie po nim Was oprowadzał.

https://www.youtube.com/watch?v=Cw9irJOZrIo&t=303s 

2.Proszę otwórzcie karty pracy” Czytam,piszę,liczę”,s.81.

Przeczytajcie tekst.

Rodzicu, wyjaśnij dziecku znaczenie wyrazów.

Kończenie rysowania maski. Kolorowanie jej.

3.Ćwiczenia oddechowe.

Dzieci leżą tyłem w dowolnych miejscach pokoju, ramiona trzymają wyprostowane za głową. Przesuwają ramiona po podłodze w dół, do bioder, i z powrotem do góry. Po kilku powtórzeniach dołączają do ruchów głębokie wdechy ( ramiona w górę) i wydechy (ramiona w dół).

                                    II ZAJĘCIE

 1. Wprowadzenie litery  h – małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.

1.Oglądanie hulajnogi. Pokaz jazdy na niej.

– Dzięki czemu hulajnoga się porusza ?

– Od czego zależy szybkość jej poruszania się?

– Dlaczego ma taką nazwę?

– Czym jeszcze możemy poruszać się po podwórku?

2.Analiza i synteza słuchowa słowa hulajnoga.

*Dzielenie słowa hulajnoga na sylaby i na głoski.

-Co słyszysz na początku słowa hulajnoga?

*Podawanie przykładów słów rozpoczynających się głoską h ( hak, hamak, homar…), mających ją w środku (echo , rachunek, marchewka…)oraz na końcu(dach, groch, pech …).

– Z ilu głosek składa się słowo hulajnoga?

3.Budowanie schematu słowo hulajnoga.

4.Określenie rodzaju głoski h.

* Wypowiadanie głoski  h długo: hhhyyy…

* Wypowiadanie głoski  h  krótko: h , h , h , h ,h …

– Co możecie powiedzieć o tej głosce? (Jest to spółgłoska).

5.Budowanie modelu słowa hulajnoga.

6.Podawanie imion rozpoczynających się głoską h (Hania, Hela, Heniek, Hubert…)

7.Analiza i synteza słowa imienia Hubert.

Dzielenia imienia na sylaby, na głoski; budowanie jego schematu, modelu.

Utrwalenie litery  h. 

1.Wyszukiwanie liter h, H wśród rozsypanych liter.

Opowiadanie o literach h, H.

2.Układanie wyrazów  z literą h.

Rodzic podaje nazwy, a dzieci układają je z liter. Np. hałas, hala, hamak, harfa, hokej, homar, huragan, hak, Hania, hotel, huta.

3.Kreślenie liter pisanych h, H na podłodze, w powietrzu, na plecach siostry/brata.

4.Karty pracy,cz.4,s.14, 15, 16, 17.

* Oglądanie obrazka; wskazywanie tego, co w swojej nazwie ma głoskę h .Czytanie tekstu.

* Dzielenie nazw obrazków na głoski. Rysowanie pod obrazkami odpowiedniej liczby okienek. Czytanie połączeń litery h z poznanymi literami . Kolorowanie liter tworzących wyraz hulajnoga.

* Czytanie wyrazów. Odszukiwanie ich na obrazku gałęzi i otaczanie pętlami.

 Czytanie zdań. Naklejanie obok nich numerów odpowiednich ilustracji.

* Pisanie liter h, H po śladach , a potem – samodzielnie.

                                    III  ZAJĘCIE

1.Poznawanie zjawiska cienia.

– Co to jest cień?

– Czy cień zawsze jest widoczny?  Kiedy go nie widzimy?

– Co jest potrzebne do tego, żeby powstał cień?

   Światło (sztuczne lub naturalne) rozchodzi się po liniach prostych zwanych promieniami .Czasem te promienie  napotykają na swojej drodze różne przeszkody i wtedy tworzy się cień.

2.Karta pracy “Czytam, piszę, liczę” , s.80.

Numerowanie kolejnych obrazków znanej baśni według kolejności zdarzeń .

Opowiadanie baśni .Czytanie wyrazów utworzonych z sylab. Pisanie liter h, H.

Zapraszam Was na mini teatrzyk cieni, przedstawienie ” CALINECZKA ” w aranżacji i wykonaniu 5-letniej Mai, na podstawie baśni H.Ch.Andersena.

https://www.youtube.com/watch?v=HEuK3xj1uxk&t=6s

A teraz, kochane dzieci, dla Was i rodziców mały relaks 🙂

Przytulcie się do siebie, wsłuchajcie się w cudowny i niepowtarzalny  śpiew Louisa Armstronga , i obejrzyjcie film pt; “Fantastyczny pokaz cieni “. 

https://www.youtube.com/watch?v=gtiJ-fDePyM&t=13s  

Przy użyciu ,własnych rączek i rodziców, możecie taki pokaz stworzyć sami.

 Kochane dzieci, taki mini teatrzyk ,możecie również zrobić w domku 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=HiaQBscRMfo&t=50s  

Zdjęcia mile widziane na naszej str. grupy:)

Do jutra kochani:)


24 kwietnia

Witajcie kochani! To już piątek – czyli Friday.

Zastanowimy się dzisiaj nad sekretami jajek,

Czy wiecie jakie zwierzęta wykluwają się z jajek? (ptaki, jaszczurki, owady, żaby, ryby)

Czy wszystkie jajka są takie same? (Nie. Jajeczka różnią się wielkością, kolorem a nawet kształtem)

Czy wszystkie zwierzęta wykluwają się tak, jak ptaki?

Ciekawostki:

– jajeczka, które składa ryba to ikra

– motyl Bielinek Kapustnik składa jajeczka na liściu, którym będą się żywiły gąsienice

– ślimak składa bardzo dużo jajeczek na ziemi i wcale się nimi nie interesuje

– biedronki, tak jak motyle, składają jajeczka na liściach

– jajeczka żaby to skrzek

Obejrzyjcie sobie cykl rozwojowy żaby.

https://drive.google.com/file/d/17-BLdkUxAOxqe7C4VCRwOQShJ3aWIaB7/view

Prawda, że to niesamowita przemiana?

Opowiadanie B. Kosmowskiej „Dziwny mecz koszykówki”

Wysłuchajcie opowiadania bardzo uważnie, bo to nie był zwykły mecz!

https://www.youtube.com/watch?v=4iU4qkNNjGk

Co zaproponowała pani dzieciom?

Na czym polegał ten mecz koszykówki?

Co nam daje segregowanie śmieci?

Czy wiecie co to jest RECYKLING? To robienie nowych rzeczy ze starych. Jeśli zbierzemy razem odpady szklane czy metalowe, to po przerobieniu znów będą szkłem czy metalem.

Przypomnijcie sobie co oznaczają kolory pojemników na śmieci?

Wykonajcie kartę pracy w książce „Czytam, piszę, liczę” na str. 79

A teraz spróbujcie zrobić piękną żabkę z czegoś już niepotrzebnego np. rolki po papierze toaletowy, popsutej płytki Cd lub tuki pa paście do zębów. A może macie inny pomysł? Koniecznie przyślijcie zdjęcia Waszych prac. 

Życzymy miłej i kreatywnej zabawy oraz pięknego weekendu dla całej rodzinki!

Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it rainy? Is it cloudy?

What day is it today? (Monday/ Sunday….?)

Dzisiaj na rozgrzewkę zaśpiewajcie sobie piosenkę:

„If You’re Happy” | Super Simple Songs https://www.youtube.com/watch?v=l4WNrvVjiTw

Przypomnijcie sobie wybraną wersję piosenki Old Mac Donald had a Farm.

Old MacDonald Had A Farm https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo

https://supersimple.com/song/old-macdonald/ 

Dziś nauczycie się mówić samodzielnie krótkie zdanie:

To jest …..(świnka/owca/koń, kaczka) przydadzą się Wasze kartoniki ze zwierzątkami do gry w memory, które wykonaliście ostatnio. (Można też wykorzystać obrazki z kartonikami z dowolnej gry, którą macie w domu)

 1. Najpierw rozłóżcie kartoniki obrazkami do góry. Rodzice wybierają wzrokiem zwierzątko (ważne aby nie były wybierane według kolejności w jakiej leżą) i mówi: It’s a ……. (pig/ sheep/horse/duck). Dziecko wybiera zwierzątko o którym mowa, każdy zebrany kartonik to punkt.
 2. Karty leżą na stosiku na stole. Dziecko bierze jedną z góry. Rodzice zadają pytanie „What is it?” Dziecko odpowiada: It’s a ……. (pig/ sheep/horse/duck).
 3. Karta pracy: „Stwórz swoją własną farmę” – Make your own farm. Narysujcie na łące zwierzęta – wy sami wybieracie jakie i ile chcecie. Kiedy dziecko narysuje zwierzątko – rodzic pyta: „What is it?” a dziecko odpowiada całym zdaniem np. It’s a duck. Zadajemy to pytanie za każdym razem gdy dziecko narysuje zwierzątko.

Have fun!  Miłej zabawy!

Have a nice weekend!  Miłego weekendu!


23 kwietnia

WITAJCIE , KOCHANE DZIECI 🙂

1.Ćwiczenie poranne zaczniemy przy piosence pt: ” Przyjaciel motyl”. Proszę wsłuchajcie się w słowa piosenki i delikatnie fruwając  po pokoju , wykonujcie czynności motylka, np.siada na kwiatek, pije nektar z kwiatka ,tańczy itp…

https://www.youtube.com/watch?v=A3JEJqsP5P4 

2.Otwórzcie karty pracy ,cz.4,s.12.

Przeczytajcie tekst o motylu, zapamiętajcie nazwy tych motyli. Zanim zaczniecie kolorować rysunek  motylka ,obejrzyjcie film pt: “Motyle polskie z podpisami”. https://www.youtube.com/watch?v=eMUawKnnHU4&t=16s 

–  Rodzicu, pokaż dziecku  te motyle, które występowały w tekście.

Zapraszam na następny film o najpiękniejszych motylach na świecie. Zwróćcie uwagę na barwę tych delikatnych owadów.

https://www.youtube.com/watch?v=Za1djTAb4qs&t=167s  

– Teraz możecie przystąpić do pracy i pokolorować rysunek motyla wg własnego pomysłu.

3.Zajęcie z matematyki.  Zabawy z guzikami.

 Dzieci dostają po 10 guzików. Liczą je i podają ich liczbę.

* Układanie dowolnej postaci z guzików. Nazywanie jej.

* Segregowanie guzików pod względem kształtu.

– Czym różnią się guziki?

  Dzieci segregują guziki na te w kształcie koła , na kwadratowe i na trójkątne.  Liczą guziki w każdym kształcie i układają przy nich kartoniki z odpowiednimi cyframi.

 * Segregowanie guzików pod względem liczby dziurek.

   Dzieci segregują guziki na te z dwiema dziurkami , z trzema i z czterema.

   Liczą guziki z określoną liczbą dziurek i układają przy nich kartoniki z o odpowiednimi cyframi.

  * Wyszukiwanie guzików mających dwie cechy: są w kształcie koła i mają cztery dziurki. Dzieci szukają wśród swoich guzików takich, które spełniają te kryteria. Liczą , ile mają guzików okrągłych o czterech dziurkach. 

4.Karta pracy,cz.4,s.13.

Liczenie zwierząt na obrazkach. Porównywanie ich liczby. Naklejanie w ramkach znaków i liczb odszukanych wśród naklejek.

5.Słuchanie wiersza H. Łochockiej  ” NIEZADOWOLENI “.

Rybka srebrna i mała

 żałośnie 

wzdychała :

” Tak bym nóżki  mieć chciała

przynajmniej 

dwie!…”

  A żółw nogi ma grube

  i grubą skorupę,

  ale chciałby mieć czubek,

  bo nie ma,

  nie!

  Dudek czub ma na głowie

  i wiecie,

  co powiem?

  Chciałby rogi mieć krowie

  na głowie

  tak!

  Krowa rogi ma twarde,

  zdarte

  i harde.

  Chce mieć na nich kokardę-

  kokardy

  brak…

  Pies kokardkę ma białą

  i jeszcze 

  mu mało:

  skrzydeł mu się zachciało,

  dwóch skrzydeł,

  no?!

  Kura skrzydła rozkłada:

  coś zmienić by rada ,

  lecz na myśl jej nie wpada,

  co zmienić.

  Co? Co? Co?

 * Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem na temat wiersza.

 – Z czego były niezadowolone zwierzęta?

 – Co chciała (chciał) zmienić w swoim wyglądzie ryba (żółw,dudek,krowa,pies)?

 – Czy kura wiedziała, co chciałaby zmienić w swoim wyglądzie?

 – Czy skażone środowisko może mieć wpływ na wygląd zwierząt, na ich życie?

Proponuję obejrzeć ,króciutki film edukacyjny pt: ” ZANIECZYSZCZENIE RZEK “.

https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y  

Do jutra kochani 🙂


 22 kwiecień

Witamy Was kochane Dzieci!!!

Otwórzcie karty pracy cz.4 na stronie 10 i powiedzcie co widzicie na ilustracji?

Teraz przeczytajcie tekst pod obrazkiem. Jeżeli dziecko nie czyta jeszcze samodzielnie to najpierw proszę przeczytać dziecku pokazując równocześnie palcem czytany wyraz. Następnym krokiem jest czytanie z dzieckiem: rodzic czyta dłuższe wyrazy a dziecko te krótkie. Kolejnym etapem jest czytanie razem z dzieckiem po czym dziecko powinno próbować czytać samodzielnie.

Teraz zastanówcie się: Dlaczego należy dbać o porządek na placu zabaw – tym przedszkolnym i tym publicznym? Kto powinien o to dbać? Na co powinny zwracać uwagę dzieci? Jestem pewna, że gdybyśmy mogli teraz spotkać się w przedszkolu i wyjść razem na Wasz ulubiony plac zabaw to pomoglibyście chętnie w wiosennych porządkach, prawda?

Spójrzcie na stronę 11 w kartach pracy. Dokładnie przyjrzyjcie się przedstawionym sytuacjom i pomyślcie, które zachowania dzieci są właściwe?

Jeżeli uznacie, że zachowanie dziecka jest właściwe to pokolorujcie kartonik z napisem tak, a jeżeli zachowanie dziecka nie jest właściwe to pokolorujcie kartonik z napisem nie.

Posłuchajcie piosenki pt.:

 „Ochroń Ziemię https://www.youtube.com/watch?v=3oEy3cS29W8

Słuchając zwróćcie uwagę z ilu zwrotek składa się piosenka i czy ma refren?

Co dorośli zmieniają na Ziemi?

Co powinny zrobić dzieci?

Posłuchajcie jeszcze raz piosenki i poskaczcie sobie w rytm muzyki.

Zabawa z rymowanką.

Dzieci stoją naprzeciwko rodzica. Dziecko za rodzicem powtarza rymowankę, uderzając raz w swoje dłonie a raz w dłonie rodzica.

Żeby w pięknym świecie żyć,

Trzeba dbać o niego.

Dać przyrodzie zdrową być-

To zależy od każdego.

Nasza planeta jest wyjątkowa we wszechświecie i przpiekna. Co jest pięknego i wyjątkowego na naszej planecie? Przede wszystkim to możemy tu żyć. Są piękne lasy, które są płucami Ziemi bo produkują tlen niezbędny do oddychania. Wody, które poją nas, zwierzęta, rośliny i są domem dla mnóstwa zwierząt wodnych. Są cudowne góry, łąki, plaże – miejsca gdzie możemy wypoczywać i podziwiać cuda natury. Niestety wody są coraz bardziej zanieczyszczone, lasy wycinane a Ziemia zanieczyszczona.

Zastanówcie się teraz jak można dbać o naszą piękną planetę? Co można zrobić żeby pomóc Ziemi? Obejrzyjcie filmiki. Niech one zainspirują Was do wykonania pracy plastycznej: Przedstawcie piękno naszej planety. Może to być łąka, rzeka, morze, las ze zwierzętami, dżungla, góry – to Wam wydaje się szczególnie piękne.

 

W kontakcie z naturą – dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

Ekologiczny dom – bajka edukacyjna https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs

Pozdrawiamy Was wiosennie i życzymy miłego dnia!


21 kwietnia

DZIEŃ DOBRY, KOCHANE DZIECIACZKI 🙂

W tym tygodniu,  będziemy rozmawiać o pięknej planecie , jaką jest ZIEMIA. 

1.Poszukajcie w swoim kąciku książki,  albumów, książek przedstawiających roślinność Polski , ze szczególnym zwróceniem uwagi na lasy.

2.Zapraszam Was na zajęcie pt; ” PRZYJACIELE PRZYRODY “.

https://www.youtube.com/watch?v=_pW-F7Jq7bk 

3.Karta pracy,cz.4,s.8, 9

*  Oglądanie obrazków, porównywanie ich.

–  Czym różnią się obrazki ?

–  Czy łatwo rozpoznać , że to jest to samo miejsce ? Dlaczego?

–  Który obrazek wam się podoba ? Dlaczego?

4.Drogi rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem na temat wiersza.

– Czy dziecko wie, że o Ziemię należy dbać? Dlaczego?

– Do czego zachęca wiersz?

– Co ma się stać tym, którzy nie dbają o przyrodę? 

* Kończenie kolorowania obrazków i rysowanie po śladzie rysunku jeża.

5.Zabawa orientacyjno-porządkowa “Gęsty las-rzadki las”.

Na hasło “Gęsty las”, dzieci skupiają się wokół prowadzącego(rodzica), a na hasło “Rzadki las”- dzieci rozbiegają się po pokoju i biegają w podskokach do chwili , gdy usłyszą hasło “Gęsty las”:).

6.Karta pracy “Czytam, piszę, liczę” ,strona 78.

* Czytanie, co robi przyjaciel przyrody.

* Oglądanie oznak przyjaciela  przyrody. PROJEKTOWANIE WŁASNEJ OZNAKI. 

Zdjęcia mile widziane na naszej str. przedszkola:)

7.Słuchanie opowiadania Laury Łącz pt:” LEŚNE OPOWIEŚCI “.

– Popatrzcie, jacyś ludzie jadą na rowerach w naszą stronę – powiedziała nagle, w środku gęstego lasu, wysoka sosna do swoich koleżanek.- Pewnie znowu zatrzymają się na naszej polanie i zostawią po sobie pełno śmieci. Pamiętacie , jak było w zeszłą niedzielę?

Pamiętam , pamiętam – westchnął stary dąb .- Pogniecione papiery, jakieś słoiki , torebki foliowe . Ohyda!

– Właśnie, ale tamci byli jacyś inni .Ci wyglądają na rodzinę , bo są i starsze osoby , i dzieci. Wszyscy mają kaski na głowach i takie fajne odblaski na kurtkach. Tamci, tydzień temu , strasznie hałasowali i krzyczeli do siebie.

– I pewnie przez to , że nie mieli kasków i jechali slalomem między drzewami, ten jeden spadł z roweru i uderzył się w głowę o mój własny korzeń- dodała osika.

– A co pani się tak trzęsie? – zakpił dąb . – Znów się pani czegoś boi?

– Trochę się boję – przyznała się osika.

– Czego tym razem?

– Na przykład tego , że się tu zatrzymają , wyjmą nóż i powycinają na moim pniu jakieś litery. Wszystkie drzewa zamilkły wystraszone. Zapanowało pełne zgrozy milczenie. Rzeczywiście , taka perspektywa wydawała się być przerażająca.

– Nie bójcie się- odezwała się w końcu sosna.- Ci ludzie jadą cały czas ścieżką  i wcale nie wrzeszczą.

Wszystkie drzewa wpatrywały się więc w jedną stronę, gdzie spodziewały się zobaczyć wyjeżdżających  zza zakrętu rowerzystów. Po chwili na ścieżce pojawiło się pięć osób – rodzice i troje dzieci. Jadąc,  rozglądali się, wyraźnie szukając miejsca na odpoczynek. W końcu trafili na słoneczną polanę.

– Zatrzymajmy się tu – poprosiła mama.- Piękne miejsce. Możemy odpocząć i coś zjeść. Jestem bardzo głodna, zmęczyło mnie pedałowanie w takim tempie. Ledwo za wami nadążyłam.

– Oj, coś nie masz kondycji –  roześmiał się tata.- Dawniej to ja nie mogłem cię dogonić.

– Kiedy to było! Teraz nawet dzieci są ode mnie szybsze i nie męczą się tak prędko.

– Tak, tak mamo – wtrącił się mały chłopiec .- Musisz częściej jeździć na rowerze , a nie ciągle samochodem. Dla zdrowia i przyjemności.

– To prawda – mama wyjęła z płóciennej torby kanapki, jabłka i kompot w szklanym pojemniku, a tata zdjął z roweru zwinięty koc. Cała rodzinka usiadła i  jadła z apetytem .

– Widzę, że na świeżym powietrzu nawet niejadki jedzą po trzy kanapki – zażartował tata .

– Kończcie już .Najlepiej popijcie wodą mineralną .Pobawimy się. Może w wyścigi slalomem  między drzewami? Albo …kto przejedzie po tym zwalonym pniu i nie spadnie?

– Ja na pewno wygram! – pisnął najmłodszy chłopczyk.

– Wygrasz, bo rodzice, jak zwykle, dadzą ci fory – mruknął starszy.

-Wcale nie!

Wcale tak!

– Nie sprzeczajcie się już! – tata tymczasem układał na polanie suche gałązki.- Tu będzie miejsce startu, a tu meta. Ustawcie się! Zaczynamy!

– A mama? – spytała mała dziewczynka.

– Ja chwilę odpocznę , bo potem nie będę miała siły wrócić. Poleżę na słońcu , może się nawet trochę opalę .Dobrze, że wzięłam krem z filtrem przeciwsłonecznym. Poprzednim razem spaliłam sobie nos.

– Pamiętam,  wyglądałaś jak klaun z cyrku – zaśmiał się najmłodszy chłopiec.

Na leśnej polanie zaczęły się zawody sportowe. Czas mijał szybko i przyjemnie, ale w końcu zasapany tata zdecydował, że powoli pora wracać do domu.

Wszyscy zaczęli zbierać śmieci ,papierki, butelki. Wsiedli na rowery i odjechali.

W lesie panowała cisza .Było już późne popołudnie , ptaki śpiewały coraz ciszej , zwierzęta też układały się do snu .Drzewa trwały w milczeniu.

– Nie do wiary! Wszystko wysprzątali – przerwała milczenie sosna.- Bardzo mili ludzie .

– Rzeczywiście, mili – potwierdził dąb. – Żeby wszyscy byli tacy!

– A właściwie dlaczego ludzie , nawet starsi wiekiem , jeżdżą na wycieczki rowerami?- zamyślił się krzak leszczyny.- Jestem najniższy i widziałem, że ta pani była naprawdę zmęczona , a samochodem byłoby jej  łatwiej.

– Jazda rowerem jest o wiele przyjemniejsza i bardziej korzystna dla zdrowia- zatrzęsła się osika.- Pomyśl tylko – gdyby ludzie przyjeżdżali do lasu samochodami , ile byłoby tu spalin i dymu w powietrzu. Dawno byś usechł!

– Ojej, to straszne! – posmutniał  krzak leszczyny.

I już nic więcej nie odpowiedział , bo przyznał w duchu , że osika jest bardzo mądra , chociaż tchórzliwa.

Rodzicu , porozmawiaj  z dzieckiem na temat w/w  opowiadania.

– O co martwiły się drzewa, widząc ludzi zbliżających się do lasu?

– Jak rodzina zachowywała się w lesie?

– Czy drzewom podobało się zachowanie ludzi?

8.Kochane dzieci, wysłuchajcie piosenki pt: ” NASZE USZY SŁYSZĄ ŚWIAT” ( sł. Dorota Gellner, muz. K. Kwiatkowska) i  powiedzcie rodzicom, za pomocą czego poznajemy przyrodę.

https://www.youtube.com/watch?v=NCvIZ9rIkeg  

Do jutra kochani:)


20 kwietnia

Witajcie kochani!

Mam nadzieję, że miło spędziliście weekend i macie dużo energii do nauki i zabawy! Dzisiaj rozpoczynamy czwartą – i ostatnią – część kart pracy.

1.Zacznijmy od małej rozgrzewki z żabkami. Czy potraficie skakać tak jak żabki: w bok, w przód i w tył? Jestem pewna, że tak.

Śpiewające Brzdące – My jesteśmy żabki 

https://www.youtube.com/watch?v=bSvnVcfC3-s

Dzisiaj poznacie literę Ż, ż, małą i wielką, drukowaną i pisaną.

2.Otwórzcie karty pracy część 4 na str.4. Przyjrzyjcie się ilustracji i powiedzcie co dzieje się na obrazku. Wskażcie te elementy, które w swojej nazwie mają głoskę ż.

3.Karty pracy cz.4, str. 5. Przyjrzyjcie się jak wygląda zapis głoski ż. Istnieje też inny zapis tej samej głoski: rz, ale na razie będziemy zajmować się ż. Żaby to rodzina płazów bezogonowych. W Polsce spotykamy: Żaby jeziorowe, żaby wodne, żaby śmieszki, żaby moczarowe, żaby trawne i żaby dalmatyńskie. Mają długi język, którym łowią pożywienie. Charakterystycznym elementem ich budowy są też wydłużone tylne kończyny przystosowane do wykonywania skoków. Lubią wygrzewać się na słońcu, częściowo zanurzone w wodzie. Gdy jest im gorąco kąpią się. Jedzą owady (osy, muchy, mrówki, komary….), pająki, małe rybki i ślimaki. Chętnie jedzą je jeże, mniej chętnie bociany (w czasie karmienia młodych zdarza im się łapać żaby).

Analiza i synteza słuchowa słowa żaba.

-podzielcie słowo żaba na sylaby i głoski

– co słyszycie na początku słowa żaba?

-podajcie przykłady innych słów rozpoczynających się głoską ż (żyrafa, żurek, żyrandol, Żaneta…), mających w środku głoskę ż (kożuch, mrożonki, bażant….)

(występująca na końcu głoska ż często brzmi jak głoska sz)

– z ilu głosek składa się słowo żaba?

– przyjrzyjcie się jaki jest schemat budowy słowa żaba

– wypowiedzcie głoskę ż długo: żżżżyyyyyy

– wypowiedzcie głoskę ż krótko: ż, ż, ż, ż

– co możecie o tej głosce powiedzieć – czy jest to samogłoska czy spółgłoska? (spółgłoska)

Ułóżcie ze swoich literek wyraz żaba oraz imię Żaneta.

Zróbcie zadania ze str. 5 a następnie przeczytajcie tekst na str.4.

4.A teraz policzcie litery w podanych słowach i zaznaczcie ich ilość w tabeli – str. 6. Przeczytajcie sylaby i wyrazy a następnie napiszcie literkę ż po śladzie i samodzielnie na str. 7 w kartach pracy.

5.Na koniec zabawa z matematyką. Na pewno macie w domu kości do gry. Weźcie 2 kostki, rzućcie nimi i policzcie ile oczek wypadło? A teraz kostką rzuca rodzic i liczy razem z dzieckiem ile jest oczek. (Jeżeli dziecko nie liczy biegle to proszę jeszcze trochę pobawić się z nim w liczenie oczek.)  wykonajcie zadania na str. 3 w Waszych nowych kartach pracy.

Serdecznie Was pozdrawiamy i życzymy Wam zdrowego i przyjemnego tygodnia!

Język angielski

 Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it rainy? Is it cloudy?

What day is it today? (Monday/ Sunday….?)

Pruszajmy się trochę przy Waszej ulubionej piosence:

The Hokey Pokey

https://www.youtube.com/watch?v=UFCEHTIF1zY

w tym tygodniu nadal będziemy mówić o zwierzętach z farmy.

Przypomnijcie sobie piosenkę Old Mac Donald had a Farm. Słuchając i oglądając zwróćcie uwagę jakie odgłosy wydają te zwierzątka po angielsku?

Old MacDonald Had A Farm https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo

Wykonajcie zadanie 1 Animals on the farm

Najpierw odpowiedzcie po angielsku na pytania o kolor zwierząt:

What colour is the pig?

What colour is the cow?

What colour is the horse?

What colour is the sheep?

Colour the animals. Czyli pokolorujcie zwierzątka.

A teraz posłuchajcie troszkę innej wersji tej piosenki i zwróćcie uwagę na to jak pytamy się o to jakie odgłos wydaje zwierzątko.  (What does the horse say?)

https://supersimple.com/song/old-macdonald/  OldMacDonald

tekst:

Old McDonald had a farm. E-I-E-I-O.
And on that farm he had a cow. E-I-E-I-O.
What does a cow say?
Meow?
Oink?
Moo?
With a moo moo here.
And a moo moo there.
Here a moo.
There a moo.
Everywhere a moo moo.
Old McDonald had a farm. E-I-E-I-O.

Old McDonald had a farm. E-I-E-I-O.
And on that farm he had a horse. E-I-E-I-O.
What does a horse say? etc.

Wykonajcie zadanie 2 z karty pracy.

Odpowiedzcie na pytania dotyczące odgłosów wydawanych przez te zwierzęta.

What does a pig say?

What does a cow say?

What does a horse say? 

What does a sheep say?

Wytnijcie odgłosy zwierzątek i przyklejcie je obok właściwej sylwetki.

Na zakończenie pobawcie się w kalambury zwierzaczkowe – rysowane i pokazywane.

Have fun!                Miłej zabawy!      

See you soon!       Do zobaczenia wkrótce!


 17 kwietnia

Dzień dobry kochane dzieciaczki 🙂

1.Na początek dzisiejszego dnia  poranna gimnastyka przy bardzo wesołej piosence , która przypomni Wam ,jakie zwierzątka są hodowane na  wsi.

https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ  

Dzisiaj będzie bardzo ciekawe zajęcie:) Będziecie odszyfrowywać nazwy zwierząt.

2.Zapoznanie z przysłowiami , które dotyczą zwierząt hodowanych na wsi.

* Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.

* Zapomniał wół , jak cielęciem był

* Koń ma cztery nogi i tak się potyka..

* Pasuje jak wół do karety.

* Nie kupuj kota w worku.

* Przyczepić się jak rzep do psiego ogona

ZAPRASZAM na film pt: ” PRZYSŁOWIA O ZWIERZĘTACH “.

https://www.youtube.com/watch?v=ZWRbafsKntE 

Rodzicu spróbuj na własnym przykładzie wyjaśnić dziecku znaczenie przysłów.

3.Proszę otwórzcie kartą pracy, cz.3,s.90

Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem , po co prowadzimy hodowlę zwierząt na wsi.

– Jakie znacie zwierzęta hodowane na wsi ?

– Po co mamy owce i barany na wsi ?

– Po co mamy gęsi , kaczki, kury ?

Zanim przystąpicie do pracy ,obejrzyjcie film ,który utrwali Wam wiadomości o  tym, co przed chwilą rodzic Wam przekazał.

https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U&t=12s 

Teraz możecie przystąpić do pracy i wykonać polecenie na stronie 90.

*Łączenie liniami zdjęć zwierząt z obrazkami tego,co dzięki nim mamy. 

  Rysowanie szlaczków po śladach (proszę zwrócić uwagę na poprawne  trzymanie ołówka i postawę dziecka siedzącego przy stoliku).

4.Kochane dzieci, na stronie 91 , przeczytajcie nazwy zwierząt i zdrobnień tych  nazw. Do pozostałych nazw, sami  musicie  dopowiedzieć.

A teraz pobawcie się z rodzicem. 

Zabawa ruchowo- naśladowcza ” W wiejskiej zagrodzie”.

Dzieci naśladują ruchy i  głosy zwierząt , których nazwy podał rodzic.

4.Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat prac , na  wsi.

– Na czym polega praca rolnika ? Czy to tylko praca w polu?

– Czy zwierzęta trzeba regularnie karmić?

– Czy często się sprząta po zwierzętach ?

Rodzic wyjaśnia dziecku, że o zwierzęta trzeba dbać codziennie i kilka raz dziennie je karmić.                                                                    

Usiądźcie wygodnie i obejrzyjcie film pt:” Na farmie dziadka”

https://www.youtube.com/watch?v=QgUZm4xBDEM&t=16s

5.Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem o tym, co ludzie robią wiosną (i nie tylko na wsi).Przyporządkowanie ikonek odpowiednim czynnościom, karta pracy , cz.3,s.92.

6.Ostatnie polecenie to rozszyfrowywanie wyrazów. Rysowanie ich rozwiązań. Karta pracy ,cz.3.,s.93.

Do zobaczenia jutro 🙂


 16 kwietnia

Witajcie kochani!

Dzisiaj nadal będziemy mówić o zwierzętach z wiejskiego podwórka.

Na początek zaśpiewajcie i zatańczcie bardzo wesołą piosenkę o kaczuszkach J Zaproście do tej zabawy wszystkich domowników.

https://www.youtube.com/watch?v=zW1_ANe0l94  Mini Disco – Kaczuszki

 1. Karta pracy cz.3, str.89 przeczytajcie krótkie teksty – wypowiedzi zwierząt o sobie. Zgadnijcie kto to mówi i pokolorujcie te zwierzątka.

2. A teraz zagadka. Co to jest?

 Co to za ptak?
Pływa po stawie
i kwacze:
kwak, kwak.

 Oczywiście to jest…… kaczka. Posłuchajcie wiersza Jana Brzechwy pt.: „Kaczka dziwaczka”.

https://www.youtube.com/watch?v=94HprbR8RWQ

Odpowiedzcie na pytania:

Gdzie mieszkała kaczka?

Co robiła kaczka zamiast „Trzymać się rzeczki”?

Gdzie kaczka chciała kupić ser?

Po co poszła do praczki?

Co chciała robić z makiem?

Jaką monetę połknęła?

Jak skończyła ta kaczka?

 Czy wiecie kto to taki praczka? To zawód, który już nie istnieje w naszym kraju. Praczka to osoba, która robiła pranie dla innych czyli prała ubrania i w ten sposób zarabiała pieniądze. Kiedyś nie było pralek automatycznych. Obecnie w każdym domu jest pralka i to ona pierze nasze ubrania.

 3. Praca plastyczna. Wykonanie kaczuszki techniką orgiami. Zobaczcie jak można zrobić kaczuszkę z kółek. Jeżeli nie macie żółtej, czarnej czy czerwonej kartki to po prostu pokolorujcie białe, wycięte już kółka. https://pl.pinterest.com/pin/469922542344874283/

Policzcie ile kółek w danym kolorze i rozmiarze potrzebujecie.

Zróbcie też kaczuszce piękne tło: może będzie nad stawem, lub na łące z kwiatkami? Koniecznie przyślijcie nam zdjęcia swoich pracJ

 4. Matematyka. Układanie zadań tekstowych na dodawanie i odejmowanie. Wpisywanie odpowiednich liczb i znaków.

Karty pracy cz.3, str. 88

 Język angielski

 Hello children! Witajcie dzieci!

How are you today? Jak się dzisiaj macie?

How’s the weather? Is it sunny? Is it cold?

What day is it today? (Monday/ Tuesday/ Sunday….?)

Na początek poruszamy się trochę przy Waszej ulubionej piosence:

The Hokey Pokey

https://www.youtube.com/watch?v=UFCEHTIF1zY

Dziś mam dla Was bardzo ciekawe zadanie do wykonania.

Obejrzyjcie  sobie piosenkę:

Old MacDonald Had A Farm https://www.youtube.com/watch?v=_6HzoUcx3eo

Znacie już niektóre zwierzęta  a nazwy niektórych są dla was nowe ale na pewno szybko je zapamiętacie słuchając często tej piosenki:

Pig – świnia

Duck – kaczka

Horse – koń

Sheep – owca

Cow – krowa

Turkey – indyk

Kiedy już zapamiętacie nazwy tych zwierząt to poznajcie jeszcze 3:

Hen – kura

Donkey – osioł

Rooster – kogut

Jeżeli mają Państwo możliwość to proszę wydrukować dzieciom obrazki ze zwierzętami, które są w załączniku oraz podpisy do zwierząt. Zadaniem dzieci jest wyciąć zwierzątka z jednej i drugiej farmy tak aby były pary zwierząt. Proszę przygotować  24 kartoniki jednakowej wielkości. Na tych kartonikach dzieci przyklejają zwierzęta i podpis pod każdym z nich. Kiedy kartoniki będą gotowe to można zaczynać zabawę w MEMORY. Zakrywamy kartoniki i odkrywamy po 2. Za każdym odkryciem nazywamy zwierzątko po angielsku. Jeżeli jest para to ją zabieramy i mamy punkt.

Jeżeli nie mogą Państwo wydrukować załącznika to proponuję aby dziecko narysowało poznane zwierzątka na małych kartonikach (po 2 sztuki) i same mogą zrobić karty do gry w MEMORY.

old macdonaldmemorygame.załącznik

Let’s play! – pobawmy się!

Życzę miłej zabawy! Have fun!


15 kwietnia

Kochane dzieci, w tym tygodniu porozmawiamy sobie o zwierzętach z wiejskiego podwórka.

1.Zapraszam na film pt ” Zwierzęta na wsi “.

https://www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylrc0 

Czekają na Was zagadki i zadania do wykonania. Pamiętam, że uwielbiacie takie zajęcia.

Zapraszam na drugi film o zwierzętach  mieszkających na wsi. Zadaniem Waszym,   jest samodzielne  czytanie  nazw zwierząt , (te litery już poznaliście).

https://www.youtube.com/watch?v=-njNzJZ-388 

2.Pokolorujcie rysunek według wzoru i określcie , czyje to dziecko(karta pracy,cz.3,s.86).

3.Ćwiczenia artykulacyjne.

Rączki odpoczywają , ćwiczymy  języczek i usta , naśladując głosy wiejskich zwierząt.

https://www.youtube.com/watch?v=efqoaJvBjWU 

4.Zabawa ruchowa skoczna “Skoki konika”.

Dzieci/ dziecko,naśladują konia – w podskokach przebiegają pokój w różnych kierunkach, wymijają się i równocześnie rżą . Na sygnał rodzica ustawiają się w rzędzie, szeregu lub zatrzymują się w miejscu.

5.Słuchanie opowiadania S. Karaszewskiego  pt:” Awantura na wiejskim podwórku “.

https://www.youtube.com/watch?v=3Lt0tGMxzZY 

Rodzicu,porozmawiaj z dzieckiem na temat opowiadania.

– Co działo się rano na wiejskim podwórku?

– O co kłóciły się kaczki z kurami ?

– Za kim były gęsi ?

– Kto zaatakował drób ?

– Co zrobił pies Burek ?

6.Karta pracy “Czytam, piszę, liczę”, strona 77.

Proszę narysujcie i pokolorujcie kredkami ,  ulubione zwierzątko, które mieszka na wsi,  (może być na łonie natury lub obok swojego domku).Pamiętajcie,żeby pracę podpisać w prawym, dolnym rogu(datę wpisze rodzic).

Zdjęcie mile widziane na naszej stronie grupy.


14 kwietnia

Witamy Was kochani po świętach!!!

Mamy nadzieję, że święta spędziliście w cudownej rodzinnej atmosferze i że odwiedził Was Zajączek Wielkanocny z niespodzianką! A może ktoś z Was dostał od zajączka farby?

Dziś poznamy literkę f, F – małą i wielką.

1.Analiza i synteza słuchowa słowa farby:

Dzielenie słowa farby na sylaby, na głoski.

Co słyszycie na początku słowa farby?

Podajcie przykłady innych słów, które rozpoczynają się głoską f (foka, fotel, film, firanka, flaga, fiołek, Franek, Francja itd.).

Podajcie przykłady wyrazów, które mają głoskę f w środku (agrafka, delfin, perfumy, kafelki, Zofia itd.).

Podajcie przykłady wyrazów, które mają głoskę f na końcu (elf, kilof, traf itd.).

Z ilu głosek składa się słowo farby?  (5).

2.Określanie rodzaju głoski.

Wypowiedzcie głoskę f długo: fffyyyyyy….

Wypowiedzcie głoskę f krótko: f, f, f, f…

Czy jest to spółgłoska czy samogłoska?  (spółgłoska)

3.Otwórzcie karty pracy na stronie 82.

Obejrzyjcie ilustrację i powiedzcie, co się na nim dzieje. Wskażcie przedmioty, które mają w swojej nazwie głoskę f.

4. Spójrzcie teraz na stronę 83 jak wygląda litera F wielka i f mała. Zwróćcie uwagę jak wygląda schemat słowa farba (niebieskie okienka oznaczają spółgłoskę, czerwone samogłoskę).

Nazwijcie obrazki, które znajdują się poniżej. Pod każdym z nich narysujcie tyle okienek ile jest głosek w danym słowie.

Przeczytajcie sylaby oraz krótkie słowa poniżej.

I ostatnie zadanie z tej strony: Jakie wyrazy ukryły się w plątaninach?

5. Wróćcie na stronę 82 i przeczytajcie tekst, który się tam znajduje.

Po przeczytaniu zróbcie sobie chwilę przerwy aby napić się wody i troszkę się poruszać – mała gimnastyka pomoże wam skupić się na następnych zadaniach;-)

6. Wykonajcie zadania na stronie 84 i poćwiczcie pisanie literki F, f na stronie 85.

7. Układanie wyrazów z literką f, F.

A teraz odszukajcie wśród waszych literek F wielkie i f małe. Ułóżcie kilka wyrazów z tą literką np.: foka, figa, flet, wafel, futro, farby, gofry, fala, rafa, firanka, Franek, Zofia

Spróbujcie ułożyć zdania:

Franek ma flet.

Zofia lubi gofry.

Mama ma futro.

Mam fiołki.

8. Wykonałyście dzisiaj wspaniałą pracę! W nagrodę ulubiona zabawa z farbami. Sprawdźcie jaki kolor powstanie przez zmieszanie farb:

– żółtej i niebieskiej (zielony),

– niebieskiej i czerwonej (fioletowy),

– czerwonej i żółtej (pomarańczowy),

Namalujcie teraz literkę f i ulubione zwierzątko z wiejskiego podwórka.

Miłej zabawy!

Do jutra!


10 kwietnia

Kochane dzieci ,Święta ,tuż, tuż…

1.Proponuje zacząć miło dzień, od ćwiczeń porannych 🙂

Wsłuchajcie się w słowa piosenki i naśladujcie dzieci, które wykonują różne czynności. https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w 

Czy podobało się Wam?

Jestem pewna,że będziecie pomagać rodzicom w przygotowaniach przedświątecznych:)

2.Wysłuchajcie bajki pt.” Fałszywe łzy”, którą przeczyta aktor, Marian Opania  https://ninateka.pl/film/falszywe-lzy-jerzy-afanasjew

” Chciwość i oszczędność” –  dwie różne bajki. Drogi rodzicu ,porozmawiaj z dzieckiem na temat, jak można oszczędzać ,  (kształtowanie szacunku do pieniędzy i pracy zarobkowej).

– Proszę wyjaśnij dziecku powiedzenie, “GROSZ DO GROSZA”.

– Pokaż dziecku banknoty i wyjaśnij, kto jest na nich przedstawiony i jaka jest ich wartość.

– Klasyfikowanie i grupowanie monet

– Przeliczanie pieniędzy: ILE GROSZY MAM ?

– Wykonanie z papieru pieniędzy i zabawa w sklep.

3.” MAMO , TATO , OPOWIEDZ O SWOIM ZAWODZIE “

 * Rozmowa z rodzicami na temat ich pracy,

– Jakie są obowiązki,

– Co lubią w swojej pracy?

4.PRACE PLASTYCZNE  DLA CHĘTNYCH ,(zdjęcia mile widziane na naszej poczcie).

Kochane dzieci, kiedy rodzice będą zajęci przygotowywaniem smakołyków na stół świąteczny, zapraszam do wykonania świątecznego kurczaczka lub zajączka.

https://www.youtube.com/watch?v=x9WDjHAtaXw&t=37s  

https://www.youtube.com/watch?v=A_kQOQSm0E8 

 https://www.youtube.com/watch?v=A8agxSu4hNs&t=https://www.youtube.com/watch?v=E9FiRJbdoX0&t=140s

https://www.youtube.com/watch?v=xLKqVpCcoDg&t=67s 

DRODZY RODZICE 🙂

Za nami pełen wrażeń tydzień świąteczny. Dzieci czekają już na WIELKANOC. Nie bójcie się włączyć ich w świąteczne przygotowania, są do tego gotowe. Znają zwyczaje i tradycje wielkanocne. Poznały ciekawostki związane z tradycją przygotowywania i święcenia palm. Potrafią przygotować kolorowe kraszanki, przygotowały świąteczny koszyczek ,znają symbolikę  wkładanych do niego potraw. Zaangażujcie je w przystrojenie wielkanocnego stołu, na pewno poczują się wyróżnione.

KOCHANE DZIECI, ŻYCZYMY:

NIECH WAM JAJECZKO DOBRZE  SMAKUJE,

BOGATY ZAJĄCZEK UŚMIECHEM  CZARUJE,

MAŁY KURCZACZEK SPEŁNI  MARZENIE.

DRODZY RODZICE Z DZIEĆMI,

ŻYCZYMY OBFITYCH ŁASK I BŁOGOSŁAWIEŃSTWA OD CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

ORAZ PEŁNYCH POKOJU I NADZIEI

ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Z RADOSNYM ALLELUJA!!!

          Wychowawczynie: Barbara i Adriana

zajac


9 kwietnia

Drogie dzieci!

Dzisiaj posłuchajcie pięknej bajki, napisanej przez braci Grimm pt.:  „O rybaku i złotej rybce” –

możecie wysłuchać wersji czytanej przez znakomitego polskiego aktora: Piotra Fronczewskiego https://www.youtube.com/watch?v=rTG4fAYUtwc

 lub jeżeli macie państwo w domu książkę o tym tytule to zachęcam do przeczytania.

 – Drodzy Rodzice bardzo proszę porozmawiajcie z dzieckiem na temat:  „Chciwość nie popłaca – co to oznacza?”

– Drogie dzieci narysujcie teraz dużą złotą rybkę, która płynie w prawą stronę a pod nią kolorową, małą rybkę płynącą w lewą stronę. Rodzicu! Zwróć uwagę czy Twoje dziecko rozróżnia stronę lewą od prawej. Jeżeli jeszcze zdarza mu się mylić strony to pobaw się z dzieckiem w zabawę ” Po mojej prawej stronie….” – kolejno rodzic i dziecko wymieniają po 1  rzeczy znajdującej się po prawej i lewej stronie. Otwórzcie dowolną książkę z barwnymi ilustracjami i niech dziecko opowie jakie postacie lub zwierzęta zwrócone są w lewo a jakie w prawo.

Drogie dzieci!

zastanówcie się chwilę nad swoimi marzeniami. O czym marzycie? Może być jedna rzecz lub więcej. Wyobraźcie sobie, że macie złotą rybkę, która może spełnić wasze marzenia. Na kartce A4 narysujcie lub namalujcie pracę na temat.: “Nasze prośby do złotej rybki”

Podczas rysowania posłuchajcie piosenki pt.:  „O czym marzą dzieci” – Radiowe Nutki: https://www.youtube.com/watch?v=ywQyez8FANw

Język angielski

Język angielski

Hello children!

Howa are you?

What’s your name?

How’s the weather today?

Wiecie już, że Easter to Wielkanoc oraz znacie już wielkanocnego króliczka – to Easter bunny

Posłuchajcie wesołej piosenki której Easter bunny zachęca was do wspólnej zabawy.

Razem z króliczkiem będziecie więc robić następujące czynności

Hop – podskakuj

Spin – obróć się dookoła

Walk – idź, spaceruj

Run – biegnij

A oto piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=gPaaDjhVKqk

tekst:

Hop, hop, little bunny x3

Early Easter morning

ZABAWA :

EGG HUNT – szukanie ukrytych jajek. Najlepiej sprawdzają się kolorowe czekoladowe jajka lub wycięte z papieru jajka – każde w innym kolorze. Jajka chowamy w różnych miejscach w domu a dzieci szukają ich. Gdy znajdą mówią jaki kolor jajka znalazły np. red egg / blue egg. Na koniec dzieci liczą po angielsku ile jajek znalazły.

Na koniec kolorowanka wielkanocna i serdeczne życzenia wspaniałych, rodzinnych świąt pełnych miłości, radosnego nastroju oraz miłych niespodzianek! Happy Easter-coloringpage

HAPPY EASTER! 


8 kwietnia

 KOCHANE DZIECI

Tradycją naszego  przedszkola jest  UROCZYSTE ŚNIADANIE WIELKANOCNE. Wszystkie dzieci  w tym uroczystym dniu śpiewały świąteczne piosenki i mówiły wiersze .Pani Dyrektor  Agnieszka Rymasz składała wszystkim  dzieciom i pracownikom  przedszkola  ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE .Każda Pani w sali ze swoją grupą dzieci, dzieliła się jajeczkiem ,(jajko-symbol życia) i składała życzenia .Następnie było spotkanie z ZAJĄCZKIEM. Jaka była Wasza radość ,każdy z Was dokładnie pamięta. W tym roku spędzimy je inaczej, w naszych domach z najbliższymi. Składając sobie życzenia pomyślcie też o nas wszystkich.

Na dzisiejszym zajęciu przybliżę Wam , ŚWIĘTA  WIELKANOCNE 🙂

1.Obejrzyjcie karty świąteczne, zwróćcie uwagę na powtarzające się motywy zdobnicze.

2.Otwórzcie kartę pracy, cz.3,str.80 i obejrzyjcie obrazki. Następnie odszukajcie wśród naklejek wyrazów-nazw obrazków i naklejcie ich pod odpowiednimi obrazkami.

A teraz spójrzcie , po lewej stronie jest pisanka, obejrzyjcie ją dokładnie i po prawej stronie rysunku jajka, pokolorujcie tak samo.

Drogi rodzicu, proszę pokazać dziecku koszyczek wiklinowy wyłożony serwetką. W koszyczku powinien znajdować się cukrowy baranek z czerwoną chorągiewką i różne pisanki.

– Kiedy przygotowujemy koszyczek ?

– Gdzie z nim idziemy?

* Przypomnienie, co symbolizują produkty z  koszyczka.

– Kiedy spożywamy produkty z koszyczka?

– Co dzieje się w drugi  dzień świąt zwany lanym poniedziałkiem?

Rodzicu proszę powiedz dziecku, że bardzo dawno temu, wierzono, że osoba oblana będzie miała szczęście ,a oblana dziewczyna wyjdzie szybko za mąż.

3.HISTORYJKA OBRAZKOWA -” PRZYGODA WIELKANOCNA ” (rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego)

Karta pracy ,cz.3,s.81.

*Ćwiczenia z historyjką obrazkową.

– Oglądanie obrazków .Wskazywanie kolejnych (można je ponumerować).

– Opowiadanie, co dzieje się na kolejnych obrazkach.

– Opowiadanie całej historyjki.

– Nadanie tytułu całej historyjce.

4.Utrwalenie piosenki -“Są takie święta”.

Wprowadzenie nazwy aktualnego miesiąca -kwiecień.*

1.Rozmowa na temat miesięcy.

– Jaki miesiąc się skończył?

– Jaki się rozpoczął?

2.Słuchanie fragmentu wiersza A. Nosalskiego  „O dwunastu braciach”.

Kwiecień nie czeka,

bardzo się śpieszy,

aby na drzewach 

listki rozwiesić,

pierwsze warzywa

zasiać w ogrodzie,

po czym z uśmiechem

od nas odchodzi.

3.Rozmowa na temat wiersza.

– O  którym miesiącu jest mowa w wierszu?

– Dlaczego kwiecień się śpieszy?

– Kiedy od nas odchodzi?

– Jak myślicie, dlaczego miesiąc ma taką nazwę?

4.Przypomnienie przysłowia o kwietniu.

KWIECIEŃ -plecień , bo przeplata trochę zimy, trochę lata.

Rodzicu proszę wyjaśnij dziecku znaczenie przysłowia.

Dziecko liczy  słowa w przysłowiu. Możecie z wypychanki literowej ułożyć wyrazy, które są związane z wiosną np. słonko ,trawa, motyl, krokusy, sasanki,..Dla bardzo zdolnych dzieci proponuję układanie zdań.

Prosimy  o zdjęcia na naszą stronę grupy przedszkola.

DRODZY RODZICE!

Święta Wielkanocne są szczególne w życiu każdego katolika. Wszystkie dzieci za Waszą zgodą uczestniczą w katechezie przedszkolnej. Zadają mnóstwo pytań dotyczących poznawania świata. Żeby dzieci jeszcze bardziej zrozumiały charakter  ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, proponuję wspólne obejrzenie filmu (przeznaczonego dla dzieci 6-letnich),pt;” ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA “.

https://www.youtube.com/watch?v=sC4o9AuysWw

ŻYCZYMY CAŁEJ RODZINCE WSZYSTKIEGO DOBREGO, KAŻDEGO DNIA.  Pani Basia i Ada.


 7 kwietnia

Witajcie kochane dzieci!

Święta coraz bliżej! Dziś obejrzymy sobie koszyczek wielkanocny. Otwórzcie książkę na str. 69. Porównajcie koszyki i opowiedzcie czym się różnią.

W święconce, którą się niesie do kościoła w Wielką Sobotę, oprócz jajek powinny znaleźć się też: baranek (jest symbolem Chrystusa, który ocalił tych, którzy w niego wierzyli), chleb, kiełbasa (wróży pomyślność przez cały rok), sól (chroni przed zepsuciem), chrzan.

Dziś będziemy rozwiązywać zadania tekstowe na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Przygotujcie sobie liczmany (mogą być kredki lub klocki) oraz cyfry i znaki.

Rodzice mówią zadania, dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów, układają działania i odczytują je. Na zakończenie udzielają odpowiedzi na zadane pytania.

Zad.1

W koszyczku były 4 pisanki. Mama dołożyła jeszcze 6 pisanek. Ile jest teraz pisanek w koszyku? (dzieci biorą 4 liczmany, kładą je przed sobą. Potem dokładają 6 liczmanów. Liczą wszystkie liczmany i układają działanie:

4+ 6 = 10

które głośno odczytują, a potem udzielają odpowiedzi na pytanie.

  Zad.2

Lenka miała 10 pisanek. 7 pisanek dała babci i dziadkowi. Ile pisanek jej zostało? (dzieci układają przed sobą 10 liczmanów. Potem odsuwają 7 liczmanów. Liczą pozostałe liczmany i układają działanie, głośno je odczytują, odpowiadają na pytanie)

                           10 – 7 = 3

 Otwórzcie karty pracy cz.3 na str. 79 i wykonajcie przedstawione tam zadania w ten sam sposób.

A teraz trochę gimnastyki!

Powiedzcie rymowankę dzieląc ją na sylaby i łącząc tę czynność z ruchem: jedna sylaba przysiad, druga wyprost.

Rymowanka:

Jajeczko, jajeczko,

jesteś pisaneczką

Język angielski

Hello children!

Howa are you?

What’s your name?

How’s the weather today?

Dzisiaj porozmawiamy o zbliżających się świętach.

Wielkanoc w języku angielskim nazywa się Easter.

Poznamy też nowe słówka związane z tymi radosnymi świętami:

Easter – Wielkanoc

Easter egg – pisanka

Basket – koszyk

Easter bunny – króliczek wielkanocny

Chick – kurczątko

Pokolorujcie świąteczną kolorowankę Easter i powtórzcie za rodzicami nazwy tego co widzicie na obrazku.

A teraz obejrzyjcie muzyczną wersję zagadek świątecznych:

https://www.youtube.com/watch?v=dI5bj8iMTz8

What is it? – co to jest?

I don’t know. – nie wiem

Hey, let’s go – hej, dalej (zobaczmy)

Please, show me – proszę pokaż mi

Are you ready – jesteś gotowy? (jesteście gotowi?)

One, two, three – jeden, dwa, trzy

1.It’s an egg – to jajko

2.It’s a basket – to koszyk

3.It’s an Easter bunny – to króliczek wielkanocny

Na pewno macie wśród zabawek wielkanocnego króliczka, kurczaczka, koszyk i pisankę. Pobawcie się z rodzicami w zagadki: What is it? (Co to jest?) Zakryjcie zabawkę serwetką i odsłaniając po małym fragmencie pytajcie: What is it? Kto odgadnie ten ma punkt. Miłej zabawy! Have fun!


6 kwietnia

KOCHANI,pozwólcie,że zacznę od życzeń na cały WIELKI TYDZIEŃ.

MIŁOŚCI – WIELKIEGO CZWARTKU , 

WIARY    – WIELKIEGO  PIĄTKU ,

NADZIEI – WIELKIEJ SOBOTY ,

RADOŚCI- WIELKIEJ NIEDZIELI!

Zacznijmy od gimnastyki porannej przy wesołej muzyczce.  https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ.

Mam nadzieję,że się rozgrzaliście!

1.Otwórzcie karty pracy nr 3 na stronie 78. Obejrzyjcie obrazki i zaznaczcie 10 różnic , ( takie polecenia wielokrotnie robiliście w przedszkolu).

2.Następnie jest układanie schematów i modeli nazw obrazków związanych z Wielkanocą,np.mazurek ,babka ,palma ,baranek ,jajko…

A teraz,żeby raczka odpoczęła, proponuję zabawę z rodzicami i rodzeństwem.

3.ZABAWA  -“KURY I KURCZĘTA”

Rodzic układa na podłodze ze skakanek  3-4 koła (kurniki).Dzieci zajmują w nich miejsca.W każdym kole jedno dziecko (lub rodzic) ,to kura,pozostałe osoby pełnią rolę kurcząt.Przy nagraniu wysokich dzwięków – kury wyprowadzają swoje kurczęta na spacer.Przy nagraniu dzwięków średniej wysokości -kury i kurczęta kucają i palcem wskazującym stukają w podłogę( zbierają ziarenka).Niskie dzwięki to sygnał powrotu do kurnika.

4.Wykonanie pisanek różnymi technikami.

Poznanie nazw różnych jaj wielkanocnych.

KRASZANKI -jajka  o czerwonej barwie.

MALOWANKI -jajka  jednobarwne (nie czerwone)

WYKLEJANKI -jajka z naklejonym obrazkiem z listków ,sitowia,włóczki.

NALEPIANKI – jajka ozdobione nalepionymi na skorupkę różnobarwnymi wycinankami z papieru .

Pod swoim ozdobionym jajkiem,ułóżcie napis : pisanka.Możecie też ułożyć zdanie ,np. To pisanka Eli (ułóżcie swoje imię).

ZDJĘCIA MILE WIDZIANE !

5.Czytanie tekstu.Odpowiadanie na pytania (książka, str nr 68).

6.Wysiewanie rzeżuchy na wacie.Prosimy o zdjęcia poszczególnych etapów wzrostu rzeżuchy.

7. Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie pięknej piosenki, która będzie Wam towarzyszyła przez całe ŚWIĘTA WIELKANOCNE.Zaproście rodziców do wspólnej nauki.Rodzicu,porozmawiaj z dzieckiem na temat tej świątecznej piosenki.Zapytaj dziecko ,czy wszystko jest zrozumiałe w tej piosence. Zatem radujmy się,jak nakazuje piosenka pt:

” SĄ TAKIE ŚWIĘTA”

Są takie święta raz do roku,

co budzą życie, budzą czas.

Wszystko rozkwita w słońca blasku

i wielka miłość rośnie w nas.

Miłość do ludzi, do przyrody,

w zielone każdy z wiosną gra.

Już zima poszła spać za morza, 

a w naszych sercach radość trwa.

Ref.Kolorowe pisanki

przez dzieci malowane,

pierwsze bazie,pierwiosnki

płatki z wiosną lub drzew

Białe z cukru baranki 

jak zaczarowane

małe żółte  kurczątka

zniknał  cały już śnieg.

W piecu rosną sękacze,

baby wielkanocne,

i mazurek lśni lukrem,

Spójrzcie tam- pierwszy liść!

Według starej recepty

babcia barszcz ugotuje.

Przyjdzie cała rodzina,

mamy święta już dziś.

https://www.youtube.com/watch?v=9pCJGz1jOzk 

Kochane dzieci,kiedy odpoczniecie zapraszam do książki “Czytam,piszę ,liczę” ,utrwalcie sobie literkę ” j  ” strona 74,75.

Pamiętajcie,jak należy prawidłowo siedzieć i trzymać ołówek przy pisaniu. 

ŻYCZĘ OWOCNEJ PRACY !


3 kwietnia

Witajcie kochani!

Wczoraj oglądaliście ciekawy filmik o jajku. Dzisiaj Drodzy Rodzice pozwólcie dziecku rozbić jajko (najlepiej na talerzyk) aby dziecko mogło zobaczyć co jest w środku: białko i żółtko. Jeżeli będzie w jajku zarodek to wyjaśnijcie, że kurczątka wykluwają się tylko z takich jajek, które mają zarodek.

Drogie dzieci!  Pomóżcie rodzicom delikatnie włożyć jajko do garnuszka i ugotować jajko na twardo. Gdy będziecie mieli ugotowane jajko, weźcie też jedno surowe i zróbcie doświadczenie: które jajko turla się szybciej?

A teraz połóżcie ugotowane jajko na dużej łyżce i spróbujcie przejść się dookoła stołu tak aby nie jajko nie spadło! Jeżeli idzie Wam dobrze to możecie obrać sobie dłuższy dystans lub przygotować slalom;-)

Posłuchajcie wiersza P. Boręsewicza pt.: „ Wielkanoc”

Jajko z napisem: „Pisanka Janka”

To była, przyznam, niespodzianka,

bo u nas w domu, aż do tej pory,

każdy malował jajka we wzory.

Ale poza tym, jak się wydaje,

nie ucierpiały stare zwyczaje:

były palemki, serdeczne słowa,

spacer, życzenia, babka drożdżowa,

a w śmigus-dyngus po dwóch minutach

wszystkim świątecznie chlupało w butach.

Porozmawiajcie nt. wiersza:

– jakie zwyczaje związane z Wielkanocą są wymienione w wierszu?

– co różniło tę Wielkanoc od poprzedniej?

Porozmawiajcie również jakie zwyczaje wielkanocne panują w waszym domu?

Zapytajcie, które zwyczaje dzieci lubią najbardziej.

A teraz otwórzcie karty pracy na stronie 77 i wykonajcie zadania z tej strony.

Ćwiczenia kontroli wzrokowej ( z jajkiem) – Patrzymy na jajko  jajko1

Dziecko siedzi przed rodzicem, który trzyma w dłoni jajko i wodzi wzrokiem za jajkiem nie ruszając głową.

– wodzenie  poziome – rodzic przesuwa jajko w prawą i lewą stronę

– wodzenie pionowe

– wodzenie koliste

– „leniwa ósemka”

Za ładnie wykonane zadania dostaniecie teraz w nagrodę  jajko, które jest ugotowane na twardo.

Weźcie kartki . Bardzo proszę żebyście u góry strony napisali pisakiem dowolne równanie matematyczne np. 2+7 = 9 a z pod spodem równania przedstaw to równanie rysując kolorowe figury geometryczne.

Życzymy miłej zabawy i czekamy na zdjęcia!

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego weekendu!

 

Język angielski

Hello Children! Witajcie dzieci!

How are you today? – Jak się dzisiaj macie?

Good? Great?

Mam nadzieję, że wszyscy czujecie się świetnie;-)

Zapraszam Was do rozgrzewki z piosenką Head, Shoulders,Knees and Toes https://www.youtube.com/watch?v=ZanHgPprl-0

Dziś powtórzcie sobie nazwy dni tygodnia z nową piosenką do której możecie pokazywać rączkami. Śpiewa ją dla Was bardzo sympatyczny nauczyciel z Anglii, który po zaśpiewaniu piosenki przedstawia się wam słowami:

„My name is Matt” – Mam na imię Matt.

Następnie pyta się Was:

 „What’s your name?” (Jak masz na imię?).

Podajcie swoje imię odpowiadając całym zdaniem:

“My name is……”

Days of The Week Song For Kids https://www.youtube.com/watch?v=36n93jvjkDs

What day i sit today? – Jaki mamy dziś dzień?

Today is Friday. – Dzisiaj jest piątek

How’s the weather today? Jaka jest dziś pogoda?

Odpowiedzcie po angielsku na to pytanie.

Narysujcie dzisiejszą pogodę w kalendarzu pogody.

Pamiętajcie aby wypełnić kalendarz pogody również w weekend! Będę czekała na zdjęcia waszych prac.

Dziś skupimy się na utrwaleniu formy przedstawiania się oraz pytania o imię.

Drodzy rodzice zapytajcie dziecko „What’s your name?” i pomóżcie aby dziecko prawidłowo odpowiedziało „My name is  …..(imię).

Zabawa z misiami lub lalkami. Zapytajcie Wasze ulubione zabawki jak mają na imię. Następnie odpowiedzcie udając głos zabawki:

 „My name is ……(imię zabawki).

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłego weekendu!

Have a nice weekend!


2 kwietnia

WITAM WAS KOCHANE DZIECI .

Jestem pewna, że pamiętacie o porannej gimnastyce i higienie osobistej, (myciu ząbków).Czynności te związane są z  Waszym zdrowiem. To tylko dla przypomnienia!

 Dzisiaj poznacie nową literkę, która jest związana ze ŚWIĘTEM WIELKANOCNYM. Na początku wysłuchajcie ciekawostek na temat WIELKANOCY.                      

 • Wielkanoc  nazywana jest ŚWIĘTEM ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. Chrześcijanie obchodzą ją na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Wierzą, że ofiarował swoje życie , żeby odkupić winy ludzi.
 • Zwierzęciem ofiarnym przez wiele, wiele lat był baranek, dlatego został on symbolem  ofiary Chrystusa.
 • Jajka z czasem zaczęto święcić, traktując je jako symbol rodzącego się życia.
 • Zające traktowano jako symbol płodności, dostatku i wierzono, że to zając przynosi świąteczne jajka.
 • Ważnym symbolem zbliżających się świąt jest NIEDZIELA PALMOWA ,podczas której święcone są palmy. To nawiązanie do witania Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy
 • Ważnym symbolem WIELKANOCY są pisanki. Tradycja malowania jajek  jest znana od starożytności .Do farbowania jaj używano: łupinek cebuli, wstążek owsa, szpinaku , kory drzew. W niektórych regionach Polski wydrapywano wzory na pomalowanych skorupkach lub oklejano jajka sitowiem, wycinkami z papieru, tkaniną.

Rodzicu, zapytaj dziecko, czy wszystko rozumie?

Czy są słowa dla niego niezrozumiałe?( tak pracujemy w przedszkolu)

A teraz proponuję zabawę z rodzicem i rodzeństwem.

Zabawa orientacyjno-porządkowa ” Kury”.

W wyznaczonym miejscu pokoju- gnieździe – dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, z rękami złożonymi z tyłu-są kurami. Na hasło rodzica ” Kury na podwórku “,dzieci wstają i spacerują po pokoju ,grzebiąc nogami w ziemi ,  w poszukiwaniu  jedzenia ,a potem dziobią odnalezione ziarenko ,uderzając palcem w podłogę.

Po zabawie dzieci podchodzą do swojego miejsca pracy i otwierają karty pracy nr 3 strona 72,73,74,75,76.

Drogi rodzicu proszę zapoznaj dziecko z nową literą ” j “- małą i wielką, drukowaną i pisaną. Poproś dziecko, żeby powiedziało Tobie z ilu elementów składa się litera ” j’ -mała i wielka pisana. Przystępujemy do pracy na stronach w/w.

Przed przystąpieniem do rysowania po śladach ozdób pisanek, proszę ,żeby rodzic przekazał dziecku kilka ciekawostek na temat pisanek.

 • Pisanki stosowano do różnych zabiegów magicznych, np. dotykano nimi grzbietów bydła , aby było zdrowe i płodne; toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić urodzaj
 • Traktowano je także  jako dar , który miał przynieść wszelką pomyślność osobie obdarowanej.
 • Młode kobiety dostawały często pisanki marcepanowo-czekoladowe z pierścionkiem.
 • Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami ze złota ,przyozdobionymi kamieniami szlachetnymi (francuski jubiler Faberge wykonywał takie na zamówienie cara Rosji).
 • Służyły też do zabawy zwanej taczankami- turlało się po stole malowane jajka , zderzając je ze sobą. Wygrywała osoba, której pisanka się nie potłukła.

Na koniec proszę, żeby dzieci ozdobiły papierową sylwetę  jajka kolorowym papierem.

Zdjęcia prac są mile widziane.

Kochane dzieci tęsknimy za Wami i chciałybyśmy już na ‘ŻYWO” z Wami pracować i móc Was uściskać. Pozdrawiamy Was i rodziców  życząc zdrowia i cierpliwości. 


 1 kwietnia

Dzień dobry kochani!

Zakończył się miesiąc marzec i od dziś mamy miesiąc….. (jaki?) tak – kwiecień. Który to miesiąc roku? Przypomnijcie sobie jakie miesiące już były: styczeń, luty, marzec i teraz jest kwiecień – czwarty miesiąc roku. Na pewno pamiętacie powiedzenie: „Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy, trochę lata” – opowiedzcie rodzicom swoimi słowami co to oznacza. A jaka pogoda jest dzisiaj za oknem?

Czy uzupełniacie kalendarz pogody? Były już dni: poniedziałek czyli  Monday, wtorek czyli Tuesday i dzisiaj jest środa czyli Wednesday.  How’s the weather today? – jaka jest dzisiaj pogoda? Powiedzcie po angielsku (np. It’s sunny / it’s snowy / it’s cloudy /  it’s rainy / it’s windy ) i narysujcie w waszym kalendarzu pogody.

Otwórzcie karty pracy na stronie 60. Policzcie ile jest kropli deszczu. Wykonajcie działania i wpiszcie w okienka odpowiednie liczby.

Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć postać kolejnego polskiego superbohatera, którego już znacie. Jest to Jan Paweł Drugi – jedyny papież Polak w historii! Wspominamy Go ponieważ był postacią niezwykłą  a w tym roku miałby 100 lat – gdyby żył. Spróbujcie ułożyć z waszych cyferek i literek napis; 100 lat. Myślę, że z pomocą rodziców (a może samodzielnie?) ułożycie również napis JAN PAWEŁ II.

Obejrzycie kochani filmik, który pozwoli Wam poznać bliżej tego niezwykłego człowieka.

 „ Święty Jan Paweł II” film z serii „Aureola – od Stanisława do Karola”

https://www.youtube.com/watch?v=3Mpjh3o2P_A

 • Burza mózgów „Co to znaczy być dobrym?” – drodzy Rodzice, porozmawiajcie z dziećmi na ten temat. Co to znaczy? Co dobrego mogę zrobić dla moich bliskich? (mamy, taty, rodzeństwa, dziadków). A może dziś mogę coś dobrego zrobić dla tych, którzy są ze mną w domu? Koniecznie spróbujcie drogie dzieci! Czy można zrobić coś dobrego i miłego dla kogoś obcego? W jakiej sytuacji? (np. ustąpić miejsca w autobusie, podnieść coś co spadło starszej osobie, pomóc nieść zakupy itd.)
 • Gimnastyka – Karol Wojtyła bardzo lubił sporty – zupełnie tak jak Wy! 😉 Spróbujcie ruchami naśladować pływanie kajakiem, jazdę na rowerze, jazdę na nartach, bieganie w miejscu. A może spróbujecie pod nadzorem rodziców zrobić kilka fikołków? Napiszcie koniecznie komu się udało;-)
 • Po gimnastyce koniecznie się napijcie. Pamiętajcie, że ważne jest częste picie wody!
 • W kartach pracy na stronie 61 możecie zobaczyć ciekawe sylwetki dziewczynki i chłopca ułożone z klocków. Powiedzcie jakie figury geometryczne rozpoznajecie? Policzcie z ilu klocków zrobiona jest każda z tych sylwetek i w okienka obok rysunków wpiszcie odpowiednie liczby. Czy wszystkie klocki znajdujące się pod daną sylwetką są potrzebna do jej ułożenia. Pokolorujcie klocki, które tworzą te sylwetki.
 • A teraz przygotujcie swoje klocki i ułóżcie swoją postać, rodziców i rodzeństwo. Z ilu klocków wykonaliście każdą z postaci? Zbudujcie również domek i życzymy Wam miłej zabawy klockami według Waszego pomysłu!

31 marca

WITAJCIE, KOCHANE DZIECI !                                                                                 

Na dzisiejszym zajęciu  poznacie bardzo ważną osobę – POLSKĄ SUPERBOHATERKĘ , MARIĘ SKŁODOWSKĄ – CURIE.            

Na wstępie , obejrzyjcie filmik  pt: ” Przygoda w laboratorium” (You Tube)   https://www.youtube.com/results?search_query=Przygoda+w+laboratorium                                                               Dowiecie się,co to jest laboratorium i,co się w nim robi.                               

Większość z Was  była już   w takim laboratorium.,wtedy gdy pobierano Wam krew .

Rodzicu,zapytaj dziecko o odczucie, które towarzyszyło mu  .Proszę wyjaśnij (mamo/ tato  ),dlaczego, miało pobieraną krew.                                                            

 A teraz poznacie WIELKĄ UCZONĄ .                         

Zapraszam na film z serii “Byli sobie wynalazcy – Maria Skłodowska – Curie (You Tube)    https://www.cda.pl/video/ https://www.cda.pl/video/2560494cc                               

Po obejrzeniu filmu,proszę porozmawiać z dzieckiem.                 

– Jakiej narodowości była Maria Skłodowska -Curie ?

– Gdzie studiowała ( uczelnia, kraj i i dlaczego  właśnie tam?)                                           

– Gdzie pracowała po studiach?

-Jakiego odkrycia dokonała i dlaczego to było tak ważne dla wszystkich ludzi?

-Jaką nagrodę otrzymała?                                                                               

DLA CHĘTNYCH ,EKSPERYMENTY DO ZROBIENIA W ŁAZIENCE LUB W KUCHNI POD CZUJNYM OKIEM RODZICA.                                                   

  I.PROPOZYCJA EKSPERYMENTÓW.                                                                          

Co Ci będzie potrzebne?             

*Chusteczka,                                                                        

*Gumka,                                                                                             

*Szklanka,                                                     

* Woda.                                                   

Co masz zrobić? 

1.Namocz i wyciśnij chusteczkę.                                                                         

2.Nalej wody do szklanki.

3.Naciągnij chusteczkę na wierzch szklanki i przytrzymaj ją gumką (naciągnij gumkę na chusteczkę).                                                                              

4.Odwróć szklankę do góry dnem.                                                      

 Co się dzieje?                                                                                       

Woda nie wypływa ze szklanki,jakby chusteczka była nieprzemakalna   

Dlaczego?

Woda,którą namoczyłeś/namoczyłaś chusteczkę wypełniła miejsca między włóknami tkaniny(“spoiła” je) i  dzięki tzw.napięciu powierzchniowemu ,utworzyła rodzaj bariery,przez którą woda ze szklanki nie może wypłynąć.Wilgotny piasek , z którego można budować zamek,robić babki ,to przykład “spajającej” właściwości wody.                                                         

 II.CO SIĘ DZIEJE, KIEDY POWIETRZE SIĘ OGRZEWA?                    

*Balonik

*Pusta butelka

*Miska z gorącą wodą (uważaj,żeby się nie poparzyć)                                     

Co masz zrobić?                                                                                        

1.Nasuń balonik na szyjkę butelki                                                        

2.Wstaw butelkę z balonikiem na minutę do miski z gorącą wodą                 

Co się dzieje?

Balonik się nadyma

Dlaczego?

Powietrze składa się z malutkich cząsteczek będących w stałym ruchu,które pod wpływem ciepła poruszają się coraz szybciej.Ciśnienie powietrza w butelce i baloniku wzrasta ,dzięki czemu ten ostatni  zwiększa swoją objętość (“nadmuchuje się”).                                                                        

3.Wstaw butelkę pod strumień zimnej wody.

Balonik kurczy się.

Dlaczego?                                  

Pod wpływem zimna powietrze zmniejsza swoje ciśnienie (cząsteczki poruszają się wolniej).

ZDJĘCIA BĘDĄ MILE WIDZIANE. ŻYCZĘ DOBREJ ZABAWY !

    POZDRAWIAM SERDECZNIE .


30 marca

 Zaczynamy od karta pracy 3

Str 54 – obejrzyj ilustrację, wskaż rzeczy, które zaczynają się na głoskę c, przeczytaj

Str 55 – nazwij obrazki, podziel ich nazwy na głoski, przeczytaj sylaby a następnie wyrazy z literą c. Rozwiąż rebus.

Str 56 – odkodowanie ukrytych wyrazów. Narysuj to czego nazwę otrzymałeś.

Str 57 – napisz literę C, c po śladzie a następnie samodzielnie

Z wypychanki literowej dzieci niech odszukają literki C, c i proszę ułożyć kilka wyrazów z literką c na początku, w środku i na końcu. Warto wybrać również imię aby wykorzystać wielką literkę C. np. : cel, Celina, klocki, koc itp. Warto też ułożyć całe zdanie np.: Celina ma klocki. Wacek lubi grać na cymbałkach. Koc Alicji jest cały mokry.

Zawsze proszę dziecku przypominać, że zdanie zaczynamy wielką literą a na końcu jest kropka. Można wprowadzić również znak zapytania w krótkim pytaniu: Co to?

 Jeżeli dziecko dobrze sobie z tym radzi warto wybierać dłuższe wyrazy a jeśli dziecko ma z tym jeszcze trudność to proszę zacząć od wyrazów 3, 4 literowych i stopniowo zwiększać poziom trudności.

Zabawa w szukanego: na małej kartce proszę dziecku napisać przedmiot z literką c np. cebula, koc, klocki (coś co mają Państwo w domu); zadaniem dziecka jest odczytać słowo i odszukać, gdzie w domu znajduje się dana rzecz.

Przyjemniej i owocnej zabawy z literkami!

Język angielski

Nadal utrwalamy dni tygodnia z piosenką DAYS OF THE WEEK.

W tym tygodniu wykonamy kalendarz pogody. Można do tego wykorzystać kalendarz pogody, który jest w kartach pracy cz.3 na str. 58-59. Proszę przeczytać razem dzieckiem nazwy dni tygodnia po polsku. Jaki dzień mamy dzisiaj? Czy dziecko pamięta jak jest poniedziałek po angielsku? Jeżeli nie to proszę obejrzeć filmik z piosenką DAYS OF THE WEEK, zatrzymać nagranie gdy będzie napis Monday i dziecko samodzielnie niech przepisze to słowo obok polskiego napisu – poniedziałek. Proszę zwrócić uwagę dziecku, że w języku angielskim nazwy dni tygodnia piszemy wielką literą.

Następnie dziecko ogląda ilustracje przedstawiające stany pogodowe – niech wszystkie nazwie po polsku a potem proszę obejrzeć piosenkę How’s the Weather Song https://www.youtube.com/watch?v=I8GeA3anPdo (dzieci znają piosenkę i określenia pogody więc jest to tylko przypomnienie).  How’s the weather today? – jaka jest dzisiaj pogoda? – dzieci odpowiadają po angielsku i rysują obecny stan pogody w okienku Monday  / poniedziałek.

W kolejne dni proszę  w ten sam sposób utrwalać nazwy dni tygodnia i określeń pogody. Każdego dnia wpisujemy tylko jeden a przez cały tydzień dzieci opanują wszystko .


27 marca

KOCHANI RODZICE I DZIECI.                                                                             

1.Dzisiaj utrwalimy litery,które już znacie.Proszę ,przeczytajcie  sylaby i wyrazy ze strony 63( ł ,Ł ).     

2.Wspólnie z rodzicami rozwiążcie krzyżówkę (str.70). Z pomocą rodzica wpiszcie litery,które tworzą te nazwy. Odczytajcie hasło.                          

3.Pokolorujcie rysunek motyla wg kodu.                                                    

4.Wysłuchajcie opowiadania B.Kosmowskiej pt: ” Dziwna nieznajoma”.         

– Mamy gościa! – krzyknął tata od drzwi.                                        

– Jak to? -mama wpadła w przerażenie.- Nie spodziewałam się gości na obiedzie!

– I słusznie! Ktoś czeka na nas w parku – uspokoił ją tata. Zjedzmy więc obiad i w drogę! Połykaliśmy gorącą zupę, parząc sobie języki.                      

– Czy to…  kobieta ?- spytała mama z lekkim lękiem.                                   

– Mhm – przytaknął tata.                                                                          

– Pewnie ciocia Mariola! – skrzywił się Mikołaj.                                                   

Ciocia jest dentystką i zawsze przypomina o kontrolnych wizytach.              

– Nie! – tata był bardzo tajemniczy.                                        

Po chwili staliśmy w kolorowych kaloszach przed blokiem.Na dworze mżyło.

– Tam ją widziałem! – tata wskazał ręką dziką część parku.Zwykle nikt w niej nie przebywał.            

– Ruszajmy. Nie wypada, aby piękna dama zbyt długo na nas czekała. 

– Zośka, co piękna dama robi sama w lesie? 

– sapał Mikołaj, gdy przedzieraliśmy  się przez zarośla.         

– Nie wiem- odsapnęłam.- Nie jestem piękną damą!                 

– Przed chwilą tu była-tata ściszył głos, pochylony nad leśną ściółką.- Spójrzcie!

Przed nami rozpościerał się dywan z białych kwiatków.        

-Przebiśniegi! –  mama aż westchnęła z zachwytu.- Jaki piękny dywan!         

Tata stał już po drugiej stronie polany.                       

– I tu już była – pokazał nam skraj pagórka przysypany starymi liśćmi. Wystawały

spod nich łebki  innych kwiatów. Błyszczały w słońcu jak cekiny.- Krokusy! – mama klasnęła w dłonie. – A tam, dalej ,zawilce i sasanki!               

Nagle , tuż przed nami ,  przeleciała para wesołych  ptaków. Każdy miał w małym dziobie gałązkę iub trawkę.

– To szpaki- tata skierował na lecącą parę lornetkę.- Przybyły tu razem z naszą nieznajomą.                           – Chyba wiem , kim jest!  –  Mikołaj klasnął w ręce.                                      

– A ty, Zosiu? – mama spojrzała na mnie z uśmiechem.-Domyślasz się, kim jest ta dziwna nieznajoma?   

– Czy to… wiosna?- zapytałam  z nadzieją.                                        

– Tak!- zakrzyknęli wszyscy zgodnie.                                            

Kiedy stało się jasne , kogo szukamy, nagle dostrzegłam ją wszędzie. Na każdym krzaczku. Pokrywała rosą dojrzewające pączki. A na leszczynie zakwitła czerwonymi kuleczkami. Zewsząd  otaczał nas śpiew ptaków i pracowite brzęczenie.                                                                                          

– Co tak brzęczy? – Mikołaj nadstawił uszu.                                     

– To pszczoły,  dzielne pracownice! Spójrzcie, jak zaglądają do kwietnych kielichów Przenoszą pyłki kwiatowe. Pomagają  wiośnie rozkwitnąć- wyjaśniła mama.                                                                                    – ” Mama mogłaby pisać wiersze” -pomyślałam.                                                    

Nagle tata położył palec na ustach, a potem wyciągnął rękę ku górze.          

– Spójrzcie…szepnął.                                                              

Nad nami przelatywały  dwa piękne bociany.                                       

– Mąż i żona! –   krzyknął Mikołaj.                                                                

– Żona i mąż! – krzyknęłam ja.                                                             

– Wiosna !   – krzyknęli równocześnie nasi  rodzice.                    

5.Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat opowiadania.                     

– Kim była dziwna nieznajoma ?                      

– Jakie oznaki wiosny były wymienione w opowiadaniu?                          

6.Zabawa ruchowo- naśladowcza.

Dzieci naśladują,  jak rosną kwiaty- przechodzą od klęku do pozycji stojącej z wyprostowanymi rękami.Potem naśladują , jak kwiaty więdną- powoli przechodzą od pozycji wyprostnej do klęku z opuszczoną głową i opuszczonymi ramionami.                         

 Życzymy Wam i rodzicom zdrowego i miłego weekendu ! 


26 marca

Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci!

Aby umożliwić dzieciom pracę w kartach pracy wydawnictwo Mac udostępniło wersję elektroniczną książki z kartami pracy, którą obecnie realizujemy. Przesyłamy ją w załączniku i bardzo prosimy drukować dzieciom na bieżąco te strony, które będziemy podawały. Mamy nadzieję, że nie sprawi to Państwu kłopoty a dzieci dzięki temu zrealizują materiał.

– Dzisiaj prosimy zrobić strony 67 i 69 zadana

– Proponujemy również zabawę w “dokończ zdanie”. Rodzic rozpoczyna zdanie np.: “Lubię wiosnę, bo…..”, “Wiosna to ……..”, “Lubię kiedy świeci słońce, bo wtedy możemy……”, “Nie lubię kiedy pada deszcz, bo ……” a dziecko kończy zdanie. Mogą Państwo wymyślać również inne zdania.

– rysowanie z rymowanką

Dzieci rysują żółtą kredką lub mazakiem słonko (koło i promienie) i powtarzają rymowankę: 

Gdy słońce świeci, cieszą się rośliny, zwierzęta i dzieci.

z języka angielskiego proszę z dzieckiem posłuchać kilka razy piosenki “DAYS OF THE WEEK” – UCZYMY SIĘ NAZWY DNI TYGODNIA https://www.youtube.com/watch?v=mXMofxtDPUQ&vl=pl

pozdrawiamy serdecznie i życzymy wszystkim dużo zdrówka!


25 marca

1.Zabawa  Malowanie wiosny  słowami.

Dzieci opisują wiosnę , używając ciekawych określeń, porównań.

Zabawę rozpoczyna rodzic, mówiąc, np.Wiosna jest żółta jak żonkile. Pojawiająca się trawa cieszy oczy świeżą zielenią…

Dzieci dodają swoje zdania tak, żeby otrzymać kolorowy obraz wiosny.

2.Zabawa  Zaszyfrowane powitanie wiosny .

Rodzic mówi zdania na powitanie wiosny. Dzieci je rozszyfrowują.

Np. Witam bazie pięknie bazie wiosnę.

Cieszę bocian się bocian, że bocian przyszłaś bocian do bocian nas, bocian wiosno bocian zielona.

Cały krokus las, krokus całe krokus pole, krokus cała krokus łąka krokus cieszy krokus się ,krokus że krokus przyszłaś.

Witamy przebiśnieg cię przebiśnieg pięknie przebiśnieg się przebiśnieg kłaniamy.

Rodzic pokazuje dziecku zdjęcia kwiatów rosnących wiosną .Nazywanie ich (krokusy, sasanki, zawilce, pierwiosnki, przylaszczki).Rodzic wyjaśnia, dlaczego są pod ochroną.

PRACA PLASTYCZNA.

Dziecko na kartce A4 rysuje krokusa. Wykonuje  dowolną techniką ( malowanie farbami, wyklejanie pomarszczoną i skulkowaną  bibułą, resztkami szmatek).


24 marca

 lll

Język angielski – utrwalamy nazwy części ciała – wspólna gimnastyka przy piosence „Head, shoulders, knees and toes” – dostępna z polskimi napisami na  https://www.youtube.com/watch?v=WX8HmogNyCY

Utrwalamy pojęcia matematyczne – dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 na konkretach (na zabawkach dziecka). proszę razem z dzieckiem wybrać 10 dowolnych zabawek i pobawić się w zadania matematyczne np. 3 samochody i 4 misie to razem….. (zadania na dodawanie); mam 9 zabawek, oddam Ci 5, ile mi zostanie? jeżeli dzieci dobrze sobie z tym radzą można wziąć więcej zabawę klub poprosić aby to dziecko wymyśliło zadanie i zadawało pytania.

Poznajemy literkę Ł, ł – wielką i małą. Pisanie po śladzie i samodzielnie litera ł


23 marca

DROGIE DZIECI                 

Wiemy i jesteśmy pewne, że pamiętacie  o ćwiczeniach porannych i dokładnym myciu ząbków(codziennie),z zachowaniem poszczególnych etapów. Dlatego tez, nie przypominamy Wam, jesteśmy pewne, że to stosujecie.                                       

Dzisiaj porozmawiacie z rodzicami o nowej porze roku-WIOŚNIE.                  

– Jaka pora roku sie skończyła ?                                                             

– Jaka pora roku się zaczęła?                                                                 

Rodzice pokazują dziecku obrazki: sasanki ,przebiśniegi, skowronka, kry, krokusy,  bazie wierzbowe  i leszczynowe. Dzieci nazywają to, co obrazki przedstawiają. 

Dzielą nazwy obrazków na sylaby. Następnie dzielą na głoski nazwy: krokus, sasanka, skowronek, kra.                                                                       

2.Słuchanie opowiadania M.Strękowskiej- Zaremby Ł jak  ŁAWKA.      

Następnego dnia Atlas znów wybrał się na długi spacer. Poszedł nad leśne jezioro. Tam, na zielonej fali, kołysał się biały łabędź.  “Temu to dopiero dobrze-pomyślał kotek.-Fale wożą go na swoim grzbiecie, a on nawet dziobem nie kiwnie”- Przepraszam  cię, piękne stworzenie. Powiedz mi, jak się nazywasz-poprosił grzecznie kotek. Łabędź uniósł białą szyję.

-Zmykaj stąd, łobuziaku!- sykną i odpłynął od brzegu. Atlas był oburzony.- Wcale nie jesteś ładny -zawołał.-Jesteś brzydki i niegrzeczny.                 

A twoja pierwsza literka musi być najbrzydsza pod słońcem.!                    

-To łabędź,…będź,…będź !- odezwał się znajomy głos echa.                   

-To Ł…Ł…Ł! ?- Ł? Nie znam takiej litery! -zawołał kotek.                        

-A nic mi po niej -dodał.                                                                      

-Musi być głupia i niegrzeczna jak ten cały łabędź -rozżalił się.                        

-Nie przesadzaj, lepiej popatrz na swoje łapki- odparło echo.                         

-Dlaczego na łapki?                                                               

Atlas przestraszył się, że znowu zapomniał je umyć                                           

-Łapki,…apki,… apki!.-powtórzyło echo.                                                      

-Czy są głupie albo niegrzeczne?                                                            

-Ach, kotek nagle zrozumiał.                                                                     

Łapki są na Ł !  To musi być wspaniała literka. Łabędź nie jest miły, ale łapki-chodzą, biegają, skaczą i robią tyle pożytecznych rzeczy. Są pracowite i zręczne. A to dopiero odkrycie!  Dziękuję ci, echo !                                          

-Nie ma za co…co! co!                                                                                          

Uradowany Atlas pobiegł do domu. Zmęczony .usiadł na ławce przy ogrodzeniu.

-Poznałem dzisiaj dziwną literkę-rozmyślał głośno. -Jest miła i niemiła jednocześnie. Szkoda, że tylko dwie rzeczy zaczynają się na Ł.                      

-Co ty powiesz?- zatrzeszczała  ławka. -A ja to co?                                        

-Przepraszam-  miauknął kotek. – Zapomniałem, że ty też jesteś na Ł. Znasz jeszcze inne wyrazy zaczynające się na tę literkę?                  

Oczywiście! -zatrzeszczała ławka i zaczęła tłumaczyć.-Gdyby nie Ł, siedziałbyś na  -awce, biegał po -ące, pływał -ódką ,jadł-akocie albo popłakiwał kocimi -zami.                                                                                                                     

-Ojejej! Jak dużo wyrazów!  -Atlas złapał się za łepek. -Bardzo dużo jak na ostatnią literkę alfabetu-dodał.                                                                     

-Ostatnią? W żadnym wypadku! -stwierdziła ławka.                                        

-To w takim razie  jaka litera jest ostatnia?                                                          

-Dowiesz się we właściwym czasie. A teraz powtórz: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł -skrzypnęła wesoło ławka.                                                                         

– A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł – powtórzył zmęczony kotek i ziewnął przeciągle. – To łatwe – dodał .                                                                   

– Tak, ale to jeszcze nie wszystko- odparła ławka. -Tyle literek nie wystarczy, aby budować z nich długie wyrazy i całe zdania. Czeka cię jeszcze wiele pracy, kotku.                                                                                                                   

Drogi rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem na temat opowiadania.                         

– Jakie nazwy na ł  poznał Atlas?                                                    

– Czy spodobała mu się ta literka                                                               

-Czy to była ostatnia literka alfabetu?                                                             

Proszę, żeby dziecko narysowało  na kartce A4,  trzy obrazki w których jest głoska  ł ( na początku, w środku i na końcu). Pod każdym obrazkiem, dziecko rysuje tyle okienek, ile jest głosek  w danym  słowie.  Pracę dzieci podpisują swoim imieniem , w dolnym, prawym rogu. Rodzice, wpisują datę.  Kiedy dzieci wrócą do przedszkola, wszystkie prace przynoszą  do swoich pań.                                                         

Kochane dzieci, pamiętajcie o pisaniu wzorów literopodonych( przynajmniej codziennie po 2 wzorki).Zeszyt musi być podpisany. Dalsze wzorki będziemy kontynuować w przedszkolu. Pragniemy, żebyście byli najlepszymi uczniami w szkole.                                                              

 BARDZO ZA WAMI WSZYSTKIMI TĘSKNIMY I GORĄCO WAS  I RODZICÓW POZDRAWIAMY,                                                       

ŻYCZĄC ZDROWIA I DUŻO CIERPLIWOŚCI    PANIE: BASIA I ADA


20 marca

Działanie na liczbach w zakresie 10 – karta pracy – działania matematyczne do 10  

Język angielski  utrwalanie nazw części ciała – nauka piosenki „One Little finger”   https://www.youtube.com/watch?v=eBVqcTEC3zQ

Obowiązkowy konkurs czytelniczo – plastyczny:

Prosimy przeczytać dziecku dowolnie wybraną książkę przygodową. Po wysłuchaniu książki dziecko ma za zadanie wykonać do niej ilustrację na temat: „Moja ulubiona książka” Technika pracy dowolna – rysowanie, malowanie, collage, wydzieranka. Rozmiar kartki A4. Prace proszę przynieść do przedszkola po zakończonej kwarantannie.


 1. 19 marca

Utrwalanie poznanych liter małych i wielkich, drukowanych i pisanych.

Dzielenie na głoski nazw obrazków; układanie schematów i modeli tych nazw.

Proszę dziecku założyć zeszyt w trzy linie . Codziennie dziecko  powinno ćwiczyć wzory literopodobne (rodzic zaczyna od prostych,  na ukos  kresek, potem fale itp…) Podczas pisania proszę zwrócić uwagę na poprawne trzymanie ołówka.

Tekst piosenki na pamięć.

“BALLADA O PESTCE”

Była sobie pestka mała,

która pestką być nie chciała.

Trzy tygodnie rozmyślała

co tu zrobić, co tu zmienić.

Piła codziennie wody konewkę

Bo bardzo, bardzo chciała być drzewkiem.

Zakopana pestka w ziemi

Doczekała się korzeni.

Piła wody co niemiara

I powoli wyrastała

Piła codziennie wody konewkę

Bo bardzo, bardzo chciała  być drzewkiem

Zmiana wielkości czcionki