Zajęcia w grupie I

17 czerwca terapeutka pani Ania poprowadziła zajęcia z cyklu Emocje dla dzieci z grupy I .

Festyn z Pogórza lato rusza

15 czerwca nasze przedszkolaki z Grupy IV rozpoczęły lato. Dzieci wystąpiły na scenie podczas festynu „Z Pogórza lato rusza” z piosenką pt „Walczy szczęśliwych dzieci”.
Serdecznie dziękujemy wykonawcom oraz pani Adzie i Basi za przygotowanie występu.

Pożegnanie z przedszkolem 

Jak ten czas szybko leci, już czas pożegnać przedszkole! 14 czerwca odbył się piknik dla dzieci i rodziców z grupy V z okazji zakończenia roku szkolnego. Wszyscy spotkali się w „Grodzisku” Sopot – oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Na uczestników czekał specjalnie przygotowany program. Dla uczestników były różnego rodzaju gry i zabawy, takie jak strzelanie z łuku czy przeciąganie liny. Na zakończenie było wspólne pieczenie kiełbasek w ognisku.  Absolwenci otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola i upominki książkowe. 
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Wszystkim dzieciom i młodzieży życzymy udanych wakacji i dobrego wypoczynku. 
Wszystkim Absolwentom Przedszkola nr 49 życzymy udanych wakacji i sukcesów w szkole. Mamy nadzieję, że miło będą wspominać Nasze Przedszkole.
 

Bezpieczne wakacje

11 czerwca dzieci w naszym przedszkolu wzięły udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Strażnicy Miejscy opowiedzieli nam, jak należy się zachowywać w lesie, nad wodą, w górach oraz na placu zabaw.

Spacer dzieci z grupy I

Dzieci z grupy I korzystają z pięknej letniej pogody.

Konkurs Gdynia ja wiem 

7 czer

Zabawy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Gdyni 

Dzieci z grupy V wzięły udział w zabawach integracyjnych z dziećmi z Specjalnego Ośrodka Szkolno – wychowawczego nr 1 w Gdyni. 

Olimpiada polonistyczna Mądre sowy 

7 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się II Olimpiada Polonistyczna pt.: „Mądre sowy”. Do wspólnych zmagań dzieci z grupy V zaprosiły dzieci z Przedszkola nr 29 z Gdyni. Dzieci z wielkim entuzjazmem brały udział w konkurencjach polonistycznych między innymi: dopasowywanie rymów, podpisywanie obrazków, układanie i opowiadanie historyjki. Ukoronowaniem zawodów było dyplomów i nagród dla dzieci. Serdeczne gratulacje uczestnikom.   
Serdecznie dziękujemy pani Annie Witkowskiej za przygotowanie i poprowadzenie olimpiady!!!!

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

W maju w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny „Bohaterowie polskich legend”, zorganizowany przez nauczycielki Marię Szczodrą oraz Marzenę IL. Konkurs adresowany był do dzieci z wszystkich grup wiekowych oraz ich rodziców. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej treścią legend polskich. Do konkursu zgłoszono 21 prac. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. We wtorek odbyło się rozstrzygnięcie konkursu międzygrupowego.

Olimpiada sportowa 

3 czerwca na tarasie przedszkolnym zorganizowaliśmy Olimpiadę Sportową dla naszych dzieci. Zebrali się tam wszyscy mali sportowcy gotowi do rywalizacji.  W zawodach uczestniczyły wszystkie dzieci. Wśród konkurencji były między innymi: rzuty do celu, slalomy oraz biegi z przeszkodami. Poszczególne zadania wymagały od zawodników zwinności, skoczności i szybkości. Ważna była również umiejętność współpracy w zespole. Dzieci radziły sobie znakomicie ze wszystkim.
Serdecznie dziękuję pani Małgosi Kopitzkiej oraz Elżbiecie Domańskiej za przygotowanie i przeprowadzenie Olimpiady Sportowej.

Dzień Dziecka 

Dzień dziecka to święto, na które czeka każde dziecko cały rok. To dzień pełen zabaw, atrakcji, niespodzianek i prezentów. Mimo, że pogoda mam nie dopisała, nasze przedszkolaki i tak obchodziły go bardzo wesoło.

Na fali 

30 maja dzieci z grupy III wzięły udział w zajęciach w ramach programu „Gdynia na fali” . Głównym celem programu jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do jego zadań należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania. Dzieci  mogły usłyszeć opowieści o historii polskiego żeglarstwa i najważniejszych postaciach z nią związanych, zajrzały do klubu żeglarskiego, gdzie zobaczyły miedzy innymi Optimisty, nauczyły się zakładać kamizelkę bezpieczeństwa i poznały podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na wodzie i na brzegu.

Dzień podlaski 

Serdecznie dziękujemy dzieciom i paniom z grupy III za przygotowanie Dnia Podlaskiego.

Wycieczka do Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim

24 maja na długo pozostanie w pamięci dzieci z grupy IV i V. Tego dnia mieliśmy wycieczkę, której celem była 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Sali Tradycji, gdzie  zapoznaliśmy się z historią lotniska i jednostki. Wielkim zaskoczeniem było pojawienie się sokolniczki z jastrzębiem, psem pasterskim oraz puszczykiem. W ciekawy sposób pokazała swoją pracę i metody, dzięki którym drapieżnym ptakom udaje się przegonić z lotniska żerujące tam ptaki. Najbardziej wyczekiwaną atrakcją było pójście do hangaru, w którym stacjonowały czekające na przeglądy techniczne śmigłowce. Niebywałą frajdą było wejście do kabiny pilota i zasiadanie za sterami śmigłowca. Radość sprawiła też prezentacja sprzętu ratowniczo-gaśniczego Wojskowej Straży Pożarnej.
Składamy serdeczne podziękowania panu Michałowi tacie Zosi z grupy IV, którzy przygotował dla nas wspaniałe atrakcje.

Zajęcia w grupie I 

23 maja terapeutka pani Ania poprowadziła dla dzieci z grupy I  o emocjach.

 


Wycieczka na farmę strusi

We środę 22 maja dzieci z grupy I, II i III odwiedziły farmę strusi w Kniewie. Na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji. Miały okazję zobaczyć największe ptaki na świecie – strusie afrykańskie oraz inne ciekawe zwierzęta tj. lamy, osiołki, kozy, króliki, gęsi, perliczki oraz emu. W wesołej atmosferze dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu strusi. Ogromną radość sprawiło dzieciom przejazd bryczką po farmie.

Wycieczka do Stacji Kultury w Rumi

Fotorelacja z 22 maja dzieci z grupy IV i V zwiedziły budynek dawnego dworca przekształcony w bibliotekę miejską. Stacja Kultura została oficjalnie uznana za najpiękniejszą bibliotekę świat. Pani bibliotekarka opowiedziała o zasadach funkcjonowania biblioteki, wypożyczania książek i ich rodzajach. Dzieci zobaczyły pracownie działające w tej placówce. Dzieci mogły też pooglądać lub poczytać książki z działu literatury dziecięcej.

Dzień rodziny

Fotorelacja z uroczystości z okazji Dnia Rodziny, która odbyła się 17 maja.

Klub gier planszowych

W naszym przedszkolu w grupie II działa Klub Gier Planszowych. Przedszkolaki dwa razy w miesiącu spotykają się by wspólnie z kolegami i koleżankami pograć w „Planszówki”. Gry planszowe dają dzieciom  możliwość nawiązywania relacji społecznych, uczą współdziałania i przestrzegania określonych reguł. Rozwijają sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć. Wśród dziewczynek dużym zainteresowaniem cieszy się gra  „Wróżki – kolorowe serduszka”, Chłopcy lubią grę planszową „Moje dinozaury”, której celem jest zdobycie większej liczy portretów dinozaurów niż przeciwnicy. Dużą popularnością wśród dzieci cieszy się  gra „Memo- świat misia”, która doskonale rozwija ich spostrzegawczość wzrokową i cierpliwość. Zapraszamy do rodzinnego grania w gry w gronie rodzinnym.

Przegląd piosenki morskiej i turystycznej

Dzieci z grupy IV reprezentowały nasze przedszkole na  V Przeglądzie Piosenki Morskiej  i Turystycznej „Morzem malowane”. Wykonały piosenkę pt. Walczyk szczęśliwych dzieci. Przegląd odbył się 10 maja w Kinoteatrze Grom w Gdyni Oksywiu.
Serdecznie dziękujemy Paniom Adrianie Żyłów, Lucynie Gawińskiej, Irenie Rybackiej oraz Dagmarze Witkowskiej za przygotowanie dzieci do przeglądu piosenki. Dzieciom gratulujemy wspaniałego występu.

Przedstawienie teatralne

6 maja gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów Teatru Conieco z Białegostoku. Aktorzy przedstawili spektakl pt.: „Opowieść o dobrym sercu”. Jest to historia stracha na wróble, który ratuje życie zranionemu bocianowi Kubie. Pomoc okazana ptakowi, a także decyzja podjęta przez stracha na wróble by oddać mu wolność, to przejaw jego wielkiego, dobrego serca. Postawa taka uczy dzieci empatii i bezinteresowności w codziennym życiu, a także uwrażliwia je na niesienie pomocy słabszym i potrzebującym. Spektakl spotkał się z ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem dzieci, które ze wzruszeniem oglądały. Na przedstawienie byli zaproszeni goście dzieci z oddziału przedszkolnego ze Specjalnego Ośrodka – Szkolno Wychowawczego nr 1.

Wystawa prac

Zapraszamy do oglądania wystawy prac dziecięcych na temat Polska widziana oczami dziecka.
Serdecznie dziękuję paniom Marii i Elżbiecie za przygotowanie wystawy.

Wiosenny spacer


Uroczyste świąteczne śniadanie

17 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste “Śniadanie wielkanocne”, Na świątecznym stole wśród wielu smakołyków nie mogło zabraknąć jajka. Po śniadaniu dzieci z niecierpliwością czekały na Wielkanocnego Zajączka. Każdemu przedszkolakowi udało się znaleźć koszyk z prezentami.

Kartki świąteczne

Dzieci z grupy V wzięły udział w zajęciach arteterapii, które poprowadziła pani Magda mama Dominika. Dzieci wykonały piękne kartki świąteczne.

Pisanki

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka maja różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki, rysowanki, drapanki. Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą w tradycyjny ręczny sposób wykonują pisanki. Grupa V zaprosiła Panią Renatę , która pokazała   różne techniki zdobienia  jajek.

Przedstawienie teatralne

11 kwietnia z okazji zbliżającego się Zajączka dzieci oglądały przedstawienie w wykonaniu Teatru  Arlekin  pt. “Jak Ania złośnica została zajączkiem wielkanocnym”. Bajeczka była o  Ani, która  jest straszną złośnicą, dokucza każdemu od rana do wieczora. Nawet dziadek i babcia nie mogą dać sobie z nią rady. Pewnego dnia czara się przelewa i za sprawą przelatującej wróżki Ania zostaje zamieniona w Wielkanocnego Zająca. Aby wrócić do swojej postaci musi odkupić swoje winy.

Z wizytą w Akwarium Gdyńskim

9 kwietnia dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do Oceanarium w Gdyni. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących bałtyckiej fauny i flory oraz oglądały piękne kolorowe okazy żyjące w olbrzymich akwariach.

Spotkanie z ratownikiem medycznym

Dzieci z grupy V gościły Ratownika Medycznego. Celem zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Utrwaliły numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich kończyn. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się “małymi ratownikami”.

Z wizytą w Akwarium Gdyńskim

2 kwietnia dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Akwarium Gdyńskiego. Jej głównym celem były zajęcia w Akwarium Gdyńskim, które dotyczyły życia niezwykłych mieszkańcy oceanów. Dzieci zwiedziły całe Akwarium, obserwowały z ogromnym zaciekawieniem barwne ryby, koralowce, ukwiały i inne morskie stworzenia. Poznały tajemnie podwodnego świata.

Dzień świadomości  autyzmu

2 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Tego dnia odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie dzieciom treści związanych z autyzmem. Tego dnia w naszym przedszkolu dominował kolor niebieski dzieci przyszły ubrane na niebiesko, podczas zajęć plastycznych używano tylko niebieskich farb, kredek i papierów.

Język migowy

Dzieci z grupy V poznały znaki języka migowego. Spotkanie prowadziła pani mgr Ewa Kopytyńska, prezes Stowarzyszenia Osób z Wadą Słuchu „Cisza”. Pani Ewa opowiedziała o swojej pracy, nauczyła dzieci kilku znaków migowych: proszę, dziękuję, przepraszam oraz imion swoich.  Dzieci z chęcią uczyły się nowych znaków.

Z wizytą w zakładzie fryzjerskim

We czwartek dzieci z grupy I wybrały się na wizytę do zakładu fryzjerskiego. Dzieci  poznały zawód fryzjera  w ramach zajęć o tematyce związanej z poznawaniem zawodów. Przedszkolaki obejrzały z zainteresowaniem wyposażenie  salonu oraz znajdujące się tam sprzęty. Zaciekawiły się wałkami do kręcenia włosów oraz ogromną suszarką. Pani fryzjerka zademonstrowała sposób używania lakieru do włosów i pozwoliła wypróbować fotel dla klientów. Po powrocie do przedszkola dzieci idealnie odzwierciedlały pracę fryzjera bawiąc się w kąciku fryzjerskim.

 


Zajęcie w grupie II

28 marca dzieci z grupy II zaprosiły rodziców na program artystyczny pt.,, POLSKIE GÓRY TATRY I ZAKOPANE” podczas którego zaprezentowały swoje umiejętności taneczne i recytatorskie wykonując tańce góralskie i recytując gwarę góralską. Swoją wiedzę o górach utrwaliły podczas rozwiązywania wspólnie z rodzicami quizu oraz układając puzzle przedstawiające piękne widoki górskie.

Zabawy w ogrodzie przedszkolnym


Poznajemy instrumenty kaszubskie

26 marca naszym gościem był Pan Roman Drzeżdżon, który jest pracownikiem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Pan Roman także zaprezentował ciekawe przedmioty z Kaszub. Wielką atrakcją były instrumenty: Diabelskie Skrzypce i wspaniały Burczybas. Mogliśmy zagrać na przyniesionych instrumentach i dowiedzieć się do czego służyły w dawnych czasach.

Pierwszy dzień Wiosny

21 marca dzieci ze wszystkich grup z naszego przedszkola uroczyście powitały nową porę roku Wiosnę. Barwnym korowodem wspólnie z Marzanną i kwiatami  przemaszerowały ulicami naszego osiedla  skandując hasła: „Wiosno przyjdź”. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.

Dzień regionalny-Mazowsze i Warszawa

 W ramach realizacji planu rocznego naszego Przedszkola przedszkolaki poznały kolejny region Polski – Mazowsze oraz stolicę naszego kraju – Warszawę. Dzieci z grupy V przygotowały przedstawienie przybliżające nam legendę o Syrence. Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy stroje ludowe, zwyczaje i znanych ludzi pochodzących z tego regionu.
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy V  za przygotowanie Dnia dotyczącego Mazowsza i Warszawy. 

Dzień regionalny Małopolska – Kraków

Dlaczego hejnał z Wieży Mariackiej nagle urywa się?
13 marca w naszym przedszkolu dobył się Dzień krakowski. Dzieci z grupy IV zapoznały nas z historią, zabytkami, zwyczajami oraz potrawami z Krakowa.  Poznaliśmy tradycyjny strój mieszkanki i mieszkańca Krakowa. To barwne, rozśpiewane i roztańczone przedstawienie dostarczyło wiele radości i niezapomnianych wrażeń!
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy IV  za przygotowanie Dnia krakowskiego. 

Wizyta dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43 z Gdyni

12 marca gościliśmy w naszym przedszkolu dzieci z klas zerowych ze Szkoły Podstawowej 43 w Gdyni. Dzieci z grupy IV zaprezentowały piękne tańce krakowskie.

Bieg po zdrowie

12 marca dzieci z grupy V wzięły udział w BIEGU PO ZDROWIE o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 44. I puchar zdobyły. Gratulujemy !!!

Teatr Gargulec

7 marca gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru Gargulec. Aktorzy przedstawili nam spektakl pt: ,,Kosmiczna przygoda”. Głównymi bohaterami byli: naukowiec i srebrny robot, którzy konstruowali wielką rakietę. Różne przygody i psikusy robocika opóźniały budowę, ale w końcu bohaterowie wylecieli w kosmos. Dzieci dowiedziały się, co to jest układ słoneczny- same stały się na chwilę planetami.

 


Warsztaty Oswajanie inności

Dzieci z grupy V wzięły udział w warsztatach pt. Oswoić inność – zajęcia o niepełnosprawności intelektualnej. Spotkanie prowadziła pani Ania, nauczycielka ze  Specjalnego Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Gdyni.

Przedwiośnie

Dzieci z grupy I wypatrzyły przebiśniegi.

Dzień kaszubski

W naszym przedszkolu we środę odbył się Dzień Kaszubski. Od wejścia można było podziwiać piękną dekorację kaszubską min. haft kaszubski na serwetach, naczyniach. Można było zrobić zdjęcie w kaszubskiej fotobudce. Dzieci z grupy I przebrane za marynarzy  zaprezentowały przepiękny występ. Śpiewały o rybkach, falach morski oraz zatańczyły taniec kaszubski Welewetkę. Każda grupa miała do przygotowania zadanie. Grupa V zrobiła flagę Kaszub, grupa IV pokazała i omówiła znaczenie kolorów haftu kaszubskiego. Dzieci z grupy III zaśpiewały  „Kaszubskie nuty”. Dzieci z grupy II nauczyły nas zabawy w języku kaszubskim „Głowa ramiona”. Wszystkie grupy zostały nagrodzone gazetami kaszubskimi.
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy I za przygotowanie Dnia Kaszubskiego.   

Zajęcia w grupie I i V

4 marca terapeutka pani Ania poprowadziła dla dzieci z grupy I i V o emocjach.

Grupa I

Zabawy z farbami – dzieci z grupy I malowały kosmos.

Spotkanie z Policjantem

4 marca w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panią policjant. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pani policjant, wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Grupa IV

Dzieci z grupy IV poznają zawód krawcowa oraz próbowali sił jako zawodnicy piłki ręcznej. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie mamie Dawidka oraz pani Urszuli mamie Joli i Olka  za spotkanie .

Przedstawienie teatralne

12 oraz 21 lutego przedszkolaki pojechały do Centrum Kultury w Pierwoszynie, gdzie oglądały przedstawienia teatralne pt. „Psoty i kłopoty” oraz „Szewczyk Dratewka”.