Uroczyste świąteczne śniadanie

17 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste “Śniadanie wielkanocne”, Na świątecznym stole wśród wielu smakołyków nie mogło zabraknąć jajka. Po śniadaniu dzieci z niecierpliwością czekały na Wielkanocnego Zajączka. Każdemu przedszkolakowi udało się znaleźć koszyk z prezentami.


Przedstawienie teatralne

11 kwietnia z okazji zbliżającego się Zajączka dzieci oglądały przedstawienie w wykonaniu Teatru  Arlekin  pt. “Jak Ania złośnica została zajączkiem wielkanocnym”. Bajeczka była o  Ani, która  jest straszną złośnicą, dokucza każdemu od rana do wieczora. Nawet dziadek i babcia nie mogą dać sobie z nią rady. Pewnego dnia czara się przelewa i za sprawą przelatującej wróżki Ania zostaje zamieniona w Wielkanocnego Zająca. Aby wrócić do swojej postaci musi odkupić swoje winy.


Z wizytą w Akwarium Gdyńskim

9 kwietnia dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do Oceanarium w Gdyni. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących bałtyckiej fauny i flory oraz oglądały piękne kolorowe okazy żyjące w olbrzymich akwariach.


Spotkanie z ratownikiem medycznym

Dzieci z grupy V gościły Ratownika Medycznego. Celem zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Utrwaliły numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich kończyn. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się “małymi ratownikami”.


Z wizytą w Akwarium Gdyńskim

2 kwietnia dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Akwarium Gdyńskiego. Jej głównym celem były zajęcia w Akwarium Gdyńskim, które dotyczyły życia niezwykłych mieszkańcy oceanów. Dzieci zwiedziły całe Akwarium, obserwowały z ogromnym zaciekawieniem barwne ryby, koralowce, ukwiały i inne morskie stworzenia. Poznały tajemnie podwodnego świata.


Dzień świadomości  autyzmu

2 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Tego dnia odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie dzieciom treści związanych z autyzmem. Tego dnia w naszym przedszkolu dominował kolor niebieski dzieci przyszły ubrane na niebiesko, podczas zajęć plastycznych używano tylko niebieskich farb, kredek i papierów.


Język migowy

Dzieci z grupy V poznały znaki języka migowego. Spotkanie prowadziła pani mgr Ewa Kopytyńska, prezes Stowarzyszenia Osób z Wadą Słuchu „Cisza”. Pani Ewa opowiedziała o swojej pracy, nauczyła dzieci kilku znaków migowych: proszę, dziękuję, przepraszam oraz imion swoich.  Dzieci z chęcią uczyły się nowych znaków.


Z wizytą w zakładzie fryzjerskim

We czwartek dzieci z grupy I wybrały się na wizytę do zakładu fryzjerskiego. Dzieci  poznały zawód fryzjera  w ramach zajęć o tematyce związanej z poznawaniem zawodów. Przedszkolaki obejrzały z zainteresowaniem wyposażenie  salonu oraz znajdujące się tam sprzęty. Zaciekawiły się wałkami do kręcenia włosów oraz ogromną suszarką. Pani fryzjerka zademonstrowała sposób używania lakieru do włosów i pozwoliła wypróbować fotel dla klientów. Po powrocie do przedszkola dzieci idealnie odzwierciedlały pracę fryzjera bawiąc się w kąciku fryzjerskim.

 


Zajęcie w grupie II

28 marca dzieci z grupy II zaprosiły rodziców na program artystyczny pt.,, POLSKIE GÓRY TATRY I ZAKOPANE” podczas którego zaprezentowały swoje umiejętności taneczne i recytatorskie wykonując tańce góralskie i recytując gwarę góralską. Swoją wiedzę o górach utrwaliły podczas rozwiązywania wspólnie z rodzicami quizu oraz układając puzzle przedstawiające piękne widoki górskie.


Zabawy w ogrodzie przedszkolnym


Poznajemy instrumenty kaszubskie

26 marca naszym gościem był Pan Roman Drzeżdżon, który jest pracownikiem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Pan Roman także zaprezentował ciekawe przedmioty z Kaszub. Wielką atrakcją były instrumenty: Diabelskie Skrzypce i wspaniały Burczybas. Mogliśmy zagrać na przyniesionych instrumentach i dowiedzieć się do czego służyły w dawnych czasach.


Pierwszy dzień Wiosny

21 marca dzieci ze wszystkich grup z naszego przedszkola uroczyście powitały nową porę roku Wiosnę. Barwnym korowodem wspólnie z Marzanną i kwiatami  przemaszerowały ulicami naszego osiedla  skandując hasła: „Wiosno przyjdź”. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.


Dzień regionalny-Mazowsze i Warszawa

 W ramach realizacji planu rocznego naszego Przedszkola przedszkolaki poznały kolejny region Polski – Mazowsze oraz stolicę naszego kraju – Warszawę. Dzieci z grupy V przygotowały przedstawienie przybliżające nam legendę o Syrence. Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy stroje ludowe, zwyczaje i znanych ludzi pochodzących z tego regionu.
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy V  za przygotowanie Dnia dotyczącego Mazowsza i Warszawy. 

Dzień regionalny Małopolska – Kraków

Dlaczego hejnał z Wieży Mariackiej nagle urywa się?
13 marca w naszym przedszkolu dobył się Dzień krakowski. Dzieci z grupy IV zapoznały nas z historią, zabytkami, zwyczajami oraz potrawami z Krakowa.  Poznaliśmy tradycyjny strój mieszkanki i mieszkańca Krakowa. To barwne, rozśpiewane i roztańczone przedstawienie dostarczyło wiele radości i niezapomnianych wrażeń!
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy IV  za przygotowanie Dnia krakowskiego. 

Wizyta dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 43 z Gdyni

12 marca gościliśmy w naszym przedszkolu dzieci z klas zerowych ze Szkoły Podstawowej 43 w Gdyni. Dzieci z grupy IV zaprezentowały piękne tańce krakowskie.

Bieg po zdrowie

12 marca dzieci z grupy V wzięły udział w BIEGU PO ZDROWIE o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 44. I puchar zdobyły. Gratulujemy !!!

Teatr Gargulec

7 marca gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów z Teatru Gargulec. Aktorzy przedstawili nam spektakl pt: ,,Kosmiczna przygoda”. Głównymi bohaterami byli: naukowiec i srebrny robot, którzy konstruowali wielką rakietę. Różne przygody i psikusy robocika opóźniały budowę, ale w końcu bohaterowie wylecieli w kosmos. Dzieci dowiedziały się, co to jest układ słoneczny- same stały się na chwilę planetami.

 


Warsztaty Oswajanie inności

Dzieci z grupy V wzięły udział w warsztatach pt. Oswoić inność – zajęcia o niepełnosprawności intelektualnej. Spotkanie prowadziła pani Ania, nauczycielka ze  Specjalnego Ośrodka  Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Gdyni.

Przedwiośnie

Dzieci z grupy I wypatrzyły przebiśniegi.

Dzień kaszubski

W naszym przedszkolu we środę odbył się Dzień Kaszubski. Od wejścia można było podziwiać piękną dekorację kaszubską min. haft kaszubski na serwetach, naczyniach. Można było zrobić zdjęcie w kaszubskiej fotobudce. Dzieci z grupy I przebrane za marynarzy  zaprezentowały przepiękny występ. Śpiewały o rybkach, falach morski oraz zatańczyły taniec kaszubski Welewetkę. Każda grupa miała do przygotowania zadanie. Grupa V zrobiła flagę Kaszub, grupa IV pokazała i omówiła znaczenie kolorów haftu kaszubskiego. Dzieci z grupy III zaśpiewały  „Kaszubskie nuty”. Dzieci z grupy II nauczyły nas zabawy w języku kaszubskim „Głowa ramiona”. Wszystkie grupy zostały nagrodzone gazetami kaszubskimi.
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy I za przygotowanie Dnia Kaszubskiego.   

Zajęcia w grupie I i V

4 marca terapeutka pani Ania poprowadziła dla dzieci z grupy I i V o emocjach.

Grupa I

Zabawy z farbami – dzieci z grupy I malowały kosmos.

Spotkanie z Policjantem

4 marca w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panią policjant. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pani policjant, wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Grupa IV

Dzieci z grupy IV poznają zawód krawcowa oraz próbowali sił jako zawodnicy piłki ręcznej. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie mamie Dawidka oraz pani Urszuli mamie Joli i Olka  za spotkanie .

Przedstawienie teatralne

12 oraz 21 lutego przedszkolaki pojechały do Centrum Kultury w Pierwoszynie, gdzie oglądały przedstawienia teatralne pt. „Psoty i kłopoty” oraz „Szewczyk Dratewka”.

 


Zabawy w szkole

15 lutego wszystkie przedszkolaki bawiły się na Festynie Sportowym w Szkole Podstawowej nr 43 w Gdyni. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę.

Spotkanie z kolejarzem


Zabawy w szkole

11 lutego dzieci z grupy I, II i III bawiły się na Festynie Sportowym w Szkole Podstawowej nr 43 w Gdyni. Festyny realizowany był w ramach projektu ” Pogórze – Świat Dziecka i Sportu”.

Warsztaty z panią poetką

We wtorek 5 lutego dzieci z grupy IV i V wzięły udział w  warsztatach naukowych. Tematem było Morze Bałtyckie i jego mieszkańcy, które poprowadziła pani Agnieszka Stanek – Pacholczyk. Dzieci oglądały ziarenka piasku przez lupę i zastanawiały się skąd się wzięły, czy można je policzyć i czy wszystkie są takie same. Poznały również właściwości wody morskiej: Dlaczego faluje? Czy w legendzie o zatopionym młynku z solą jest choć szczypta prawdy? Na koniec w sali pojawiła się plaża i dzieci budowały zamki z piasku.

Spotkanie z Kaszubką

We wrotek dzieci z grupy I i II miały spotkanie o tematyce kaszubskiej, które Pani Jadwiga Piernicka. Największą atrakcją były starodawne zabawki, którymi w dzieciństwie bawiła się Pani Jadzia. Dziękujemy pani Jadzi za ciekawe spotkanie.

Spotkanie ze Strażą Miejską

W poniedziałek 4 lutego dzieci z grupy II, III i IV uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszem Straży Miejskiej. Podczas spotkania dzieci utrwaliły zasady bezpiecznych zabaw podczas zimy.

Poznajemy zawody fryzjer

We czwartek dzieci z grupy V miały przyjemność gościć mamę Filipa, Panią Sylwię , która przybliżyła dzieciom zawód fryzjera, opowiedziała o rożnych akcesoriach i narzędziach potrzebnych do tej pracy. A na koniec na głowach dzieci ” jak prawdziwy magik” wyczarowała fantazyjne fryzury. Dziękujemy bardzo Pani Sylwii za poświęcony czas i piękne fryzury.

Bal karnawałowy

Na tę chwilę czekały wszystkie dzieci! Ubrane w piękne, karnawałowe stroje przedszkolaki zmieniły się nie do poznania- trudno było poznać kto jest kim?! A karnawałowo przystrojone przedszkole stało się tego dnia bajkową krainą pełną  księżniczek, elfów, superbohaterów, zwierzątek oraz innych postaci z bajek i filmów. W tej bajkowej, magicznej atmosferze aktorzy Teatru “Co Nieco” poprowadzili wspaniałą, pełną przygód zabawę karnawałową. Podczas zabawy dzieci brały udział w konkursach: wyścigi smoków na deskorolkach, TYGRYS na bungee, taniec z Czerwonym Kapturkiem itp. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Dziękujemy  rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. 

Zabawy na śniegu

Śnieg spadł, więc dzieci się cieszą 🙂 A zabawy w ogródku przedszkolnym wyglądają tak:
Grupa II
Grupa V

Dzień góralski

23 stycznia rozpoczęliśmy podróż po Polsce. Wybraliśmy się w góry do Zakopanego. Naszym oczom ukazała się cała gromada małych górali i góralek, które ubrane w tradycyjne ludowe stroje prezentowały swoje występy. Wszystko działo się przy wesołym akompaniamencie skocznej muzyki i znanych góralskich przyśpiewek. Atmosfera była iście góralska, tym bardziej, że nie zabrakło również poczęstunku  góralskiego oscypków i kwaśnicy.
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy II za przeprowadzenie dnia góralskiego oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu przepięknych strojów góralskich.

Dzień Babci i Dziadka

Dzieci z grupy IV i II zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Grupa IV
Grupa IV

Historyjka w grupie V

Dzieci z grupy V opowiadały historyjkę obrazkową pt. “Jak pomagać starszym osobom”.

Zajęcia w grupie V

Dzieci z grupy V uczestniczyły w zajęcia pt„ Wszyscy jesteśmy tacy sami”. Celem zajęcia była nauka wrażliwości na potrzeby innych, w tym kolegów i koleżanek słabowidzących oraz niewidomych. Dziękujemy pani Ani mamie z Igi z grupy II za poprowadzenia zajęcia. 

Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. 18 stycznia w 1882 rok urodził się twórca uwielbianego przez dzieci, sympatycznego Kubusia Puchatka. Tego dnia wszystko kręciło się wokół sympatycznego misia. Były książki, gazetki o mieszkańcach Stumilowego Lasu, balony, portrety Kubusia Puchatka. Przez cały dzień były czytane fragmenty książki aby lepiej poznać przygody misia.

Zajęcie w grupie I

14 stycznia terapeutka pani Ania poprowadziła dla dzieci z grupy I zajęcia masażyki relaksacyjne z woreczkami.

Spotkanie z Kaszubami

14 stycznia odwiedziła nas młodzież z klasy II z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Zosia laureatka Idola Kaszubskiego 2018 nauczyła nas tańca Welewetka oraz piosenki w języku kaszubskim. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Dzień Babci i Dziadka

Styczeń to miesiąc, w którym swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji dzieci z grupy V zaprosiły swoje babcie i dziadków do przedszkola, na  Bożonarodzeniowe Jasełka. Przedszkolaki w przepięknych strojach występowały przed swoimi dziadkami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadkom upominki.

Jasełka dla gości

W środowe przedpołudnie odwiedziły nas dzieci  ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu, Szkoły Podstawowej nr 43 w Gdyni oraz dzieci z oddziału przedszkolnego ze Specjalnego Ośrodka – Szkolno Wychowawczego nr 1. Zaproszone dzieci wraz z paniami obejrzały przestawienie świąteczne Jasełka. Wśród zaproszonych dzieci było kilkoro absolwentów z naszego przedszkola, którzy przypomnieli sobie jak sami występowali w Jasełkach.
Dziękujemy Paniom i dzieciom z Grupy V za przygotowanie spotkania. 
 

Jasełka w przedszkolu

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także w naszym przedszkolu nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie.
Serdecznie dziękujemy Paniom i Dzieci z Grupy V za wprowadzenie w bożonarodzeniowy nastrój występem jasełkowym.

Zajęcia w grupie II

Dzieci i rodzice z grupy II podczas wspólnych zajęć  ubrały choinkę.

Zajęcia z panią Anią

Podczas zajęcia prowadzonego przez panią pedagog socjoterapeutę dzieci wysłuchały opowiadania “A królik słuchał” C. Doerrfelda i rozpoznawały uczucia.

Zespół Jantarki

Nasze przedszkole odwiedził zespół Zespół “Jantarki” ze Szkoły Podstawowej w Mostach. Zaprezentowali przedszkolakom tańce kaszubskie. Serdecznie dziękujemy za przepiękne tańce.

Świąteczny konkurs

11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 52 w Gdyni odbył się konkurs recytatorski „W świątecznym nastroju”.  Z naszego przedszkola udział wzięło 3 dzieci.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Spotkanie z Mikołajem

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Od samego rana panował odświętny nastrój. W tle słychać było piosenkę „Człap, człap idzie już”. Dzieci z niecierpliwością czekały na Mikołaja. Gdy wszedł Mikołaj na twarzach dzieci zagościł uśmiech i szczęście. Wszystkie dzieci w ciągu całego roku były grzeczne i zasłużyły na prezent. Dziękuję Radom Oddziałowym za przygotowanie prezentów od Mikołaja.

Zabawy Andrzejkowe

W ostatnim dniu listopada  powróżyć sobie wypada.
Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą.
W naszym przedszkolu wróżby, tańce i zabawy były bajkowe
Święty Andrzeju daj znać co się z nami będzie dziać.

Wizyta dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu

Dzieci z klasy 1 F  zaprezentowały nam wiersz “Na straganie” Jana Brzechwy. Dziękujemy

Zajęcia dla rodziców z grupy III

3 grudnia  dzieci i rodziców z grupy III własnoręcznie wykonywali bombki  dla chorych dzieci ze Szpitala PCK w Gdyni Redłowie.

Poranek Patriotyczny

Dzieci z grupy IV uczestniczyły w koncercie pt.: „Poranek Patriotyczny”. Koncert odbył się w kinie Grom na Oksywiu. Wystąpiły dzieci z gdyńskich przedszkoli.

Warsztaty bębniarskie

W poniedziałek 3 grudnia dzieci z okazji Mikołajek uczestniczyły  w warsztatach rytmiczno – bębniarskich. W czasie zajęć dzieci poznały afrykańskie instrumęty : djembe, dun-dun, darbuk warsztatach rytmiczno – bębniarskia, konga, kalimba, kij deszczowy, drumla wspólnie odgrywały różne rytmy na bębnach. Warsztaty rytmiczno -bębniarskie okazały się być  wspaniałą ,twórczą i kreatywną zabawą dźwiękami  i rytmem.

Zajęcie 

Poznajemy ciekawe zawody. W grupie IV mama Orianki zapoznała dzieci z zawodem fryzjer zwierząt. Dziękujemy za spotkanie.

Dzień Misia 

W piątek w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia! Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przygotowaliśmy dla naszych misiów mnóstwo niespodzianek.  Z misiami wspólnie śpiewaliśmy, tańczyliśmy, ćwiczyliśmy z nimi i wesoło się bawiliśmy! A  Miś Wojtek  przybliżył nam swoje przygody.

Spotkanie z Kaszubką

Zajęcie edukacyjne w grupie I pt. “Spotkanie z Kaszubką”. Dzieci wysłuchały wierszy Jana Brzechwy  w języku kaszubskim oraz bawiły się w zabawę “Głowa – ramiona”.

Quiz

20 listopada w naszym przedszkolu odbył się Quiz o Polsce – Kocham Cię Polsko. Do konkursu zaprosiliśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 18 oraz 29 z Gdyni. Dzieci miały niełatwe zadania – musiały się wykazać naprawdę sporą wiedzą na temat Polski, jej kultury czy geografii. Poza udzielaniem odpowiedzi na pytania quizu dzieci miały także za zadanie układanie obrazków ilustrujących legendę, odgadnięcie jej tytułu oraz opowiedzenie jej. A wszystko to pod czujnym okiem pań prowadzących. W nagrodę wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i poprowadzenie quizu pani Adrianie Żyłów i Barbarze Borkowskiej.