Zabawy w szkole

11 lutego dzieci z grupy I, II i III bawiły się na Festynie Sportowym w Szkole Podstawowej nr 43 w Gdyni. Festyny realizowany był w ramach projektu ” Pogórze – Świat Dziecka i Sportu”.

Warsztaty z panią poetką

We wtorek 5 lutego dzieci z grupy IV i V wzięły udział w  warsztatach naukowych. Tematem było Morze Bałtyckie i jego mieszkańcy, które poprowadziła pani Agnieszka Stanek – Pacholczyk. Dzieci oglądały ziarenka piasku przez lupę i zastanawiały się skąd się wzięły, czy można je policzyć i czy wszystkie są takie same. Poznały również właściwości wody morskiej: Dlaczego faluje? Czy w legendzie o zatopionym młynku z solą jest choć szczypta prawdy? Na koniec w sali pojawiła się plaża i dzieci budowały zamki z piasku.

Spotkanie z Kaszubką

We wrotek dzieci z grupy I i II miały spotkanie o tematyce kaszubskiej, które Pani Jadwiga Piernicka. Największą atrakcją były starodawne zabawki, którymi w dzieciństwie bawiła się Pani Jadzia. Dziękujemy pani Jadzi za ciekawe spotkanie.

Spotkanie ze Strażą Miejską

W poniedziałek 4 lutego dzieci z grupy II, III i IV uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszem Straży Miejskiej. Podczas spotkania dzieci utrwaliły zasady bezpiecznych zabaw podczas zimy.

Poznajemy zawody fryzjer

We czwartek dzieci z grupy V miały przyjemność gościć mamę Filipa, Panią Sylwię , która przybliżyła dzieciom zawód fryzjera, opowiedziała o rożnych akcesoriach i narzędziach potrzebnych do tej pracy. A na koniec na głowach dzieci ” jak prawdziwy magik” wyczarowała fantazyjne fryzury. Dziękujemy bardzo Pani Sylwii za poświęcony czas i piękne fryzury.

Bal karnawałowy

Na tę chwilę czekały wszystkie dzieci! Ubrane w piękne, karnawałowe stroje przedszkolaki zmieniły się nie do poznania- trudno było poznać kto jest kim?! A karnawałowo przystrojone przedszkole stało się tego dnia bajkową krainą pełną  księżniczek, elfów, superbohaterów, zwierzątek oraz innych postaci z bajek i filmów. W tej bajkowej, magicznej atmosferze aktorzy Teatru “Co Nieco” poprowadzili wspaniałą, pełną przygód zabawę karnawałową. Podczas zabawy dzieci brały udział w konkursach: wyścigi smoków na deskorolkach, TYGRYS na bungee, taniec z Czerwonym Kapturkiem itp. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Dziękujemy  rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. 

Zabawy na śniegu

Śnieg spadł, więc dzieci się cieszą 🙂 A zabawy w ogródku przedszkolnym wyglądają tak:
Grupa II
Grupa V

Dzień góralski

23 stycznia rozpoczęliśmy podróż po Polsce. Wybraliśmy się w góry do Zakopanego. Naszym oczom ukazała się cała gromada małych górali i góralek, które ubrane w tradycyjne ludowe stroje prezentowały swoje występy. Wszystko działo się przy wesołym akompaniamencie skocznej muzyki i znanych góralskich przyśpiewek. Atmosfera była iście góralska, tym bardziej, że nie zabrakło również poczęstunku  góralskiego oscypków i kwaśnicy.
Serdecznie dziękujemy paniom z grupy II za przeprowadzenie dnia góralskiego oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu przepięknych strojów góralskich.

Dzień Babci i Dziadka

Dzieci z grupy IV i II zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Grupa IV
Grupa IV

Historyjka w grupie V

Dzieci z grupy V opowiadały historyjkę obrazkową pt. “Jak pomagać starszym osobom”.

Zajęcia w grupie V

Dzieci z grupy V uczestniczyły w zajęcia pt„ Wszyscy jesteśmy tacy sami”. Celem zajęcia była nauka wrażliwości na potrzeby innych, w tym kolegów i koleżanek słabowidzących oraz niewidomych. Dziękujemy pani Ani mamie z Igi z grupy II za poprowadzenia zajęcia. 

Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. 18 stycznia w 1882 rok urodził się twórca uwielbianego przez dzieci, sympatycznego Kubusia Puchatka. Tego dnia wszystko kręciło się wokół sympatycznego misia. Były książki, gazetki o mieszkańcach Stumilowego Lasu, balony, portrety Kubusia Puchatka. Przez cały dzień były czytane fragmenty książki aby lepiej poznać przygody misia.

Zajęcie w grupie I

14 stycznia terapeutka pani Ania poprowadziła dla dzieci z grupy I zajęcia masażyki relaksacyjne z woreczkami.

Spotkanie z Kaszubami

14 stycznia odwiedziła nas młodzież z klasy II z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Zosia laureatka Idola Kaszubskiego 2018 nauczyła nas tańca Welewetka oraz piosenki w języku kaszubskim. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Dzień Babci i Dziadka

Styczeń to miesiąc, w którym swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji dzieci z grupy V zaprosiły swoje babcie i dziadków do przedszkola, na  Bożonarodzeniowe Jasełka. Przedszkolaki w przepięknych strojach występowały przed swoimi dziadkami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadkom upominki.

Jasełka dla gości

W środowe przedpołudnie odwiedziły nas dzieci  ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu, Szkoły Podstawowej nr 43 w Gdyni oraz dzieci z oddziału przedszkolnego ze Specjalnego Ośrodka – Szkolno Wychowawczego nr 1. Zaproszone dzieci wraz z paniami obejrzały przestawienie świąteczne Jasełka. Wśród zaproszonych dzieci było kilkoro absolwentów z naszego przedszkola, którzy przypomnieli sobie jak sami występowali w Jasełkach.
Dziękujemy Paniom i dzieciom z Grupy V za przygotowanie spotkania. 
 

Jasełka w przedszkolu

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także w naszym przedszkolu nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie.
Serdecznie dziękujemy Paniom i Dzieci z Grupy V za wprowadzenie w bożonarodzeniowy nastrój występem jasełkowym.

Zajęcia w grupie II

Dzieci i rodzice z grupy II podczas wspólnych zajęć  ubrały choinkę.

Zajęcia z panią Anią

Podczas zajęcia prowadzonego przez panią pedagog socjoterapeutę dzieci wysłuchały opowiadania “A królik słuchał” C. Doerrfelda i rozpoznawały uczucia.

Zespół Jantarki

Nasze przedszkole odwiedził zespół Zespół “Jantarki” ze Szkoły Podstawowej w Mostach. Zaprezentowali przedszkolakom tańce kaszubskie. Serdecznie dziękujemy za przepiękne tańce.

Świąteczny konkurs

11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 52 w Gdyni odbył się konkurs recytatorski „W świątecznym nastroju”.  Z naszego przedszkola udział wzięło 3 dzieci.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Spotkanie z Mikołajem

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Od samego rana panował odświętny nastrój. W tle słychać było piosenkę „Człap, człap idzie już”. Dzieci z niecierpliwością czekały na Mikołaja. Gdy wszedł Mikołaj na twarzach dzieci zagościł uśmiech i szczęście. Wszystkie dzieci w ciągu całego roku były grzeczne i zasłużyły na prezent. Dziękuję Radom Oddziałowym za przygotowanie prezentów od Mikołaja.

Zabawy Andrzejkowe

W ostatnim dniu listopada  powróżyć sobie wypada.
Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą.
W naszym przedszkolu wróżby, tańce i zabawy były bajkowe
Święty Andrzeju daj znać co się z nami będzie dziać.

Wizyta dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu

Dzieci z klasy 1 F  zaprezentowały nam wiersz “Na straganie” Jana Brzechwy. Dziękujemy

Zajęcia dla rodziców z grupy III

3 grudnia  dzieci i rodziców z grupy III własnoręcznie wykonywali bombki  dla chorych dzieci ze Szpitala PCK w Gdyni Redłowie.

Poranek Patriotyczny

Dzieci z grupy IV uczestniczyły w koncercie pt.: „Poranek Patriotyczny”. Koncert odbył się w kinie Grom na Oksywiu. Wystąpiły dzieci z gdyńskich przedszkoli.

Warsztaty bębniarskie

W poniedziałek 3 grudnia dzieci z okazji Mikołajek uczestniczyły  w warsztatach rytmiczno – bębniarskich. W czasie zajęć dzieci poznały afrykańskie instrumęty : djembe, dun-dun, darbuk warsztatach rytmiczno – bębniarskia, konga, kalimba, kij deszczowy, drumla wspólnie odgrywały różne rytmy na bębnach. Warsztaty rytmiczno -bębniarskie okazały się być  wspaniałą ,twórczą i kreatywną zabawą dźwiękami  i rytmem.

Zajęcie 

Poznajemy ciekawe zawody. W grupie IV mama Orianki zapoznała dzieci z zawodem fryzjer zwierząt. Dziękujemy za spotkanie.

Dzień Misia 

W piątek w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia! Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przygotowaliśmy dla naszych misiów mnóstwo niespodzianek.  Z misiami wspólnie śpiewaliśmy, tańczyliśmy, ćwiczyliśmy z nimi i wesoło się bawiliśmy! A  Miś Wojtek  przybliżył nam swoje przygody.

Spotkanie z Kaszubką

Zajęcie edukacyjne w grupie I pt. “Spotkanie z Kaszubką”. Dzieci wysłuchały wierszy Jana Brzechwy  w języku kaszubskim oraz bawiły się w zabawę “Głowa – ramiona”.

Quiz

20 listopada w naszym przedszkolu odbył się Quiz o Polsce – Kocham Cię Polsko. Do konkursu zaprosiliśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 18 oraz 29 z Gdyni. Dzieci miały niełatwe zadania – musiały się wykazać naprawdę sporą wiedzą na temat Polski, jej kultury czy geografii. Poza udzielaniem odpowiedzi na pytania quizu dzieci miały także za zadanie układanie obrazków ilustrujących legendę, odgadnięcie jej tytułu oraz opowiedzenie jej. A wszystko to pod czujnym okiem pań prowadzących. W nagrodę wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Serdecznie dziękuję za przygotowanie i poprowadzenie quizu pani Adrianie Żyłów i Barbarze Borkowskiej.

 Biblioteka 

Pierwsze zdjęcia dzieci z grupy II w Mediatece Pogórze.

 Zajęcie 

W grupie V oraz grupie I odbyły się warsztaty na temat “Poznajemy emocje”. Warsztaty poprowadziła mama naszego absolwenta  Nikodema pani Ania. Dzieci rozpoznawały i nazywały różne emocje oraz sposoby radzenia sobie z emocjami.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony dzieciom czas i zaangażowanie.

Poranek patriotyczny

14 listopada w naszym przedszkolu odbył się „Poranek patriotyczny”. Wysłuchaliśmy pieśni żołnierskich i patriotycznych wykonanych przez solistów ubranych w historycznych strojach. Wspólnie wyrecytowaliśmy wiersz St. Bełzy „Kto Ty jesteś”.

Zajęcie 

We wtorkowe popołudnie dzieci z grupy IV zaprosiły rodziców na  zajęcie otwarte pod hasłem „Polska – moją ojczyzną”.

Czytanie 

Oliwia z grupy V zapoznała swoich kolegów i koleżanki ze swojej grupy z ciekawą książką pt. “W kraju Polan”.

Zajęcie 

08 listopada dzieci z grupy V zaprosiły rodziców na zajęcie   pod hasłem „Symbole naszego kraju”.

DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

W piątek 9 listopada wszystkie przedszkolaki wraz z paniami wzięły udział w “Defiladzie Niepodległości z flagą polski” . Przeszliśmy ulicami osiedla. Każda grupa miała gadżety biało – czerwone baloniki, flagi, szaliki, kwiatki.
O godzinie 11.11 wszyscy zebraliśmy się w holu przedszkola i odśpiewaliśmy 4 zwrotki HYMNU POLSKI.

Alfred Dyduch

31 października dzieci z grupy V pojechały pod pomnik Alfreda Dyduch oraz Harcerzy , który jest na ul. Unruga. Dzieci zapaliły znicze i oddały się chwili zadumy

Zajęcie dla rodziców dzieci z grupy III

 Dzieci z grupy III we wtorkowe popołudnie zaprosiły rodziców na zajęcie pt. Z mamą i tatą rozmawiamy o Polsce.

Pasowanie na Przedszkolaka

30 października miała miejsce najważniejsza uroczystość dla nowo przybyłych przedszkolaków „Pasowanie na Przedszkolaka”. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej. Dzieci z grupy I i II zaprezentowały to, czego nauczyły się w przedszkolu do tej pory, pod kierunkiem pań wychowawczyń. Wystąpiły w nowej roli przedszkolaka – aktora, który tańczy, śpiewa,  recytuje.  Występ dzieci wzbudził ogromne emocje. Po części artystycznej nastał czas na uroczyste naznaczenie dzieci magiczną kredką. Aktu „Pasowania na Przedszkolaka” dokonała pani Agnieszka Rymasz – dyrektor Przedszkola.  Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominek. Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zaproszeni zostali na słodki  poczęstunek.
Grupa I   
Grupa II

Prace z jesiennego konkursu dla przedszkolaków  i rodziców 

Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za udział w konkursie. Zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Poniżej przedstawiamy prace konkursowe.

Rozstrzygnięcie jesiennego konkursu dla przedszkolaków  i rodziców 

W październiku w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny „Zwierzęta z polskich puszczy,  borów i lasów”, zorganizowany przez nauczycielki Ewę Krakowską oraz Annę Witkowską. Konkurs adresowany był do dzieci z wszystkich grup wiekowych oraz ich rodziców. Przedmiotem konkursu było wykonanie zwierzęcia dowolną techniką plastyczną z wykorzystaniem jesiennych  materiałów przyrodniczych, tj. liście, nasiona, patyczki, ziarna zbóż i inne dary natury. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę własnych możliwości i umiejętności. 
Do konkursu zgłoszono 23 prac. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. 
W poniedziałek odbyło się rozstrzygnięcie konkursu międzygrupowego.

Kaszubskie bajanie

Dnia 29 października dzieci z grupy I, II i III, IV i V miały spotkanie z Kaszubką z Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Przedszkolaki poznały alfabet, strój i haft kaszubski oraz  piosenki i tańce pochodzące z regionu Kaszub.

Dzień kundelka

Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią – nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto – Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Z okazji obchodów Dnia Kundelka dzieci z grupy III odwiedził piesek. Piesek był bardzo posłuszny i prezentował się z gracją. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzęciem.

Od ziarenka do bułeczki

Przedszkolaki z grupy III dowiedziały się skąd mamy mąkę. Oglądały i wąchały, a nawet próbowały jak ona smakuje. Dowiedziały się jak ona powstaje i co się z niej robi. Naśladując pracę piekarza przy drobnej pomocy pani Małgosi postanowiły upiec prawdziwe bułeczki. Na początku obserwowały jak rosną drożdże, a następnie każde dziecko mogło własnymi rączkami wyrobić ciasto. Potem musiały uformować kuleczki. Teraz zostało tylko czekać. Z niecierpliwością, ale i z wielką radością czekały na efekt swojej ciężkiej pracy. W końcu nadszedł czas na degustację. Mmmmm bułeczki były pyszne, najważniejszy był smak i oczywiście wykonanie, przy którym nie brakowało śmiechu:) Teraz przedszkolaki wiedzą, jak i z czego robione są bułeczki.

 


Wizyta fryzjera w przedszkolu

 22 października nasze przedszkole odwiedził pan Patryk, tata Lilki z grupy III, który jest fryzjerem. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakimi narzędziami posługuje się fryzjer i co może zrobić z włosami podczas wizyty w salonie fryzjerskim. Podczas spotkania  nasz gość chętnym  dzieciom wykonał zabiegi fryzjerskie. Najbardziej były zadowolone dziewczynki i pani Małgosia, które do końca zajęć przeglądały się w lustrze i podziwiały swoje fryzury wykonane przez pana Patryka.
Serdecznie dziękujemy panu Patrykowi za spotkanie!!!

Dzień Edukacji Narodowej

16 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Edukacji Narodowej. To święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było dobrze i bezpiecznie. W tym roku oglądaliśmy wspaniałą akademię, którą przygotowały Pani Małgosia i Pani Renia z  dziećmi z grupy III. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając, recytując wiersze. Były piękne życzenia oraz własnoręcznie wykonane laurki.
Serdecznie dziękujemy!!!

Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki

W piątek 12 października dzieci z grupy IV i V odwiedzili  wyjątkowi edukatorzy. Była to osoba z niepełnosprawnością wraz ze swoim psem asystującym. Spotkanie odbyło się w ramach programu ,,Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki”. Organizatorami spotkania jest  i Fundacja Dogiq oraz Miasto Gdynia. Projekt edukacyjno-uwrażliwiający ma na celu przełamanie stereotypów w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. Uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych, w tym kolegów i koleżanek z niepełnosprawnością. Dzieci poznaj  wiele ciekawych rzeczy o psach asystujących i o ich pracy. Do szczególnie ważnych należą zasady, jakich należy przestrzegać, gdy znajdziemy się w obecności osoby, której towarzyszy pies. Na zakończenie spotkania przedszkole otrzymało Certyfikat a każde dziecko prezent.
Dziękujemy za spotkanie

Pasowanie na starszaka

Fotorelacja z pasowania dzieci z grupy V z dnia 17 września br.


Poznajemy region Kaszub

Dnia 10 października dzieci z grupy I, III, IV i V miały spotkanie pod hasłem „Poznajemy region Kaszub.”. Przedszkolaki w czasie spotkania dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Kaszub. Poznały alfabet, strój i haft kaszubski oraz  piosenki i tańce pochodzące z regionu Kaszub.
Serdecznie dziękujemy pani Marii Szczodrej za zorganizowanie spotkania.

Zabawy kasztanami w grupie IV


 Sałatka jarzynowa

Z myślą o jarzynowych witaminkach, dzieci z grupy III zrobiły wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach składników. Każdy dostał talerzyk, nożyk. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas robienia sałatki przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny.

Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek:)


Teatr Conieco

Dnia 8 października w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie teatralne pt. “Nie tylko o Brzydkim Kaczątku” w wykonaniu aktorów białostockiego teatru CoNieco. Przedstawienie oglądały z nami dzieci z przedszkola ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – wychowawczego nr 1 z Gdyni. Spektakl składał się z czterech baśni H.Ch. Andersena: “Brzydkie Kaczątko”, “Dzielny ołowiany żołnierzyk”, “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Świniopas”. Wszystkie opowiadały o miłości lub jej braku, a także o kłopotach jakie powoduje brak zwykłej wrażliwości.

Ekopatrol

5 października  dzieci z grupy II i III gościły pracowników Straży Miejskiej w Gdyni z EKOPATROLU. Strażnicy opowiedzieli o swojej pracy, czym zajmują się na co dzień: udzielają pomocy zwierzętom chorym, rannym, bezdomnym oraz wolno żyjącym, przeciwdziałają niszczeniu środowiska naturalnego patrolując tereny zielone i miejskie lasy Przybliżyli dzieciom zagadnienia związane z przyrodą i ochroną środowiska naturalnego.

Kosz dla przedszkola

W czwartkowe popołudnie podczas inauguracji sezonu Energa Basket Ligi Kobiet na hali sportowej Gdynia Arena  nasze przedszkole otrzymało sprzęt do ćwiczeń koszykówki. W tym roku szkolnym bierzemy udział w programie Gdyńska Koszykówka przedszkolaków.
Serdecznie dziękuję państwu Sendackim oraz Kwiatek za reprezentowanie naszego przedszkola podczas wczorajszej uroczystości!!!